eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firm › Odwiedź kraj Ognia i Lodu

Odwiedź kraj Ognia i Lodu

2019-01-07 00:01

Odwiedź kraj Ognia i Lodu

Hvítserkur © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Komunikat PR

Wyspiarski kraj leżący nieco na uboczu typowych celów turystycznych, ale od niedawna przez turystów wręcz uwielbiany. Wyspa, pomimo że leży na północy, cechuje się łagodnym klimatem, a i lokalna architektura i przyjaźni ludzie czynią ten kraj wart odwiedzenia. To Islandia, kraj lodowców i wulkanów.

Filia raju i wrota piekieł


Islandia, leżąca na uboczu szlaków komunikacyjnych i popularnych destynacji turystycznych, przez wiele lat odwiedzana była niemal wyłącznie przez wytrawnych globtroterów oraz miłośników turystyki ekstremalnej. Przez wiele lat główną gałęzi gospodarki było rybołówstwo i przetwórstwo ryb. Do czasu, aż Islandia została odkryta turystycznie.

– Wszyscy chyba znają jedną z największych islandzkich atrakcji, Błękitną Lagunę, czyli wielkie, geotermalne SPA na wolnym powietrzu. Miejsce wręcz rajskie i chętnie odwiedzane przez turystów. Również niesłychanie klimatyczne uliczki Reykjavíku, zabudowa z małych domków, to jeden z popularnych celów turystów. Ale Islandia to głównie niesłychanie ciekawe atrakcje naturalne, związane z rodowodem tej wyspy i jej lokalizacją na dalekiej Północy. Mowa o efektach działalności wulkanicznej oraz lodowców – mówi Svanhildur Sif Halldórsdóttir z serwisu Guide to Iceland. – Efekt bezpośredniego starcia tych dwóch antagonistycznych żywiołów bywa piękny i imponujący. Jaskinie lawowe, jaskinie w lodowcach, gejzery, wodospady, kawerny magmowe w wygasłych wulkanach oraz nietknięte ręką człowieka, surowe środowisko to idealna propozycja dla osób oczekujących od turystyki czegoś więcej niż tylko selfie w znanych kurortach – dodaje Svanhildur Sif Halldórsdóttir.

Znajdujący się na północnym Atlantyku kraj-wyspa to miejsce kontrastów. Z jednej strony sielskie, niemal rajskie widoki uroczych, małych domków w zabudowie miejskiej, naturalne geotermalne SPA, przyjaźni mieszkańcy, a z drugiej potęga naturalnej, nieokiełznanej przyrody – nieustająco aktywnych wulkanów, gejzerów, zapachu ognia i siarki.

fot. mat. prasowe

Laguna lodowcowa Jökulsárlón, południowo-wschodnia Islandia

Jest najbardziej znaną islandzką laguną lodowcową, leżącą w południowo-wschodniej części obwodnicy, w połowie drogi między rezerwatem Skaftafell i miejscowością Höfn. To popularny przystanek dla osób podróżujących wzdłuż południowego wybrzeża lub dookoła Islandii. Jökulsárlón to jezioro wypełnione wodą z lodowca wylotowego. W tym przypadku jest to Breiðamerkurjökull, część największej europejskiej czapy lodowej Vatnajökull. Niedaleko laguny znajduje się również słynna Diamentowa Plaża wypełniona czarnym piaskiem i krystalicznie czystymi bryłami lodu.



Kraj na granicy kontynentów tworzony ogniem i lawą


Islandia jest jednym z najciekawszych miejsc na świecie z geologicznego punktu widzenia. Wyspa ta swoje istnienie zawdzięcza działalności wulkanicznej i to wulkany odpowiadają za jej dzisiejszy kształt. Islandia jest największym z wynurzonych ponad powierzchnię oceanu miejsc na Grzbiecie Północnoatlantyckim, rozdzielającym dwie wielkie formacje geologiczne – płytę euroazjatycką oraz północnoamerykańską. To właśnie w poprzek Islandii biegnie pęknięcie rozdzielające te płyty tektoniczne, pęknięcie – dodajmy – stale się poszerzające. To właśnie na Islandii możemy w kilka minut przejść z geologicznej Europy do geologicznej Ameryki, czy nawet przepłynąć – bowiem część tego pęknięcia jest wypełniona wodą, jak na przykład szczelina Silfra, w której można uprawiać snorkeling.

Właśnie to pęknięcie odpowiada również za stałe powiększanie się Islandii – wyspa jest bardzo powoli „rozsuwana” na boki, a aktywne wulkanicznie szczeliny wypełniane są lawą.

To właśnie lawa tworzy wyjątkowo ciekawe formacje – jak na przykład jaskinie lawowe (powstają, gdy płynna jeszcze lawa wypłynie spod zastygłej już skorupy na powierzchni) czy – wyjątkowo widowiskowe – puste komory magmowe wygasłych wulkanów, do których można zjechać na linach, jak na przykład komora w Thrihnukagigur.

Poza wulkanizmem, Islandię kształtują również lodowce. O ile jednak działalność wulkaniczna wyspę tworzy, to lodowce, poprzez unoszenie materiału skalnego i erozję ją demontują. Ale to właśnie działalność lodowców dostarcza kolejnych atrakcji wartych obejrzenia – fantastycznych lodowych jaskiń, mieniących się tysiącami odblasków i wijących się u podnóży lodowców.

fot. mat. prasowe

Jaskinia lodowa w Vatnajökull

Lodowiec Vatnajökull jest największym lodowcem w Europie, obejmującym 8% lądu Islandii. Stanowi również centralną część Parku Narodowego Vatnajökull, leżącego w południowo-zachodniej Islandii. To popularne miejsce do wędrówek po lodowcu w rezerwacie Skaftafell, wycieczek statkiem po lagunie Jökulsárlón oraz jest najpopularniejszą lokalizacją jeżeli chodzi o pojawianie się naturalnie utworzonych jaskiń lodowych (tworzą się od listopada do marca). Vatnajökull ma powierzchnię około 8 100 kilometrów kwadratowych. Chociaż gwałtownie się kurczy z powodu zmian klimatycznych, recesja nie jest tak zaawansowana, jak w przypadku innych lodowców - Langjökull i Mýrdalsjökull. Vatnajökull posiada również najwyższy szczyt w Islandii, schowany pod lodem - Hvannadalshnjúkur mierzący 2200 metrów wysokości. Ukrywa również niektóre z najbardziej aktywnych wulkanów w kraju, z których najbardziej godne uwagi są Grímsvötn, Öræfajökull i Bárðarbunga.



Zobacz Islandię


Fantastyczna feeria barw zorzy polarnej, wyprawa na lodowiec, jazda skuterem śnieżnym, obejrzenie z bliska aktywnego wulkanu, wyprawa do jaskini lawowej czy lodowcowej to tylko niektóre z atrakcji jakie oferuje ten surowy, wyspiarski kraj. Wszystkie są w zasięgu ręki dzięki serwisowi Guide to Iceland. To największa platforma oferująca serwis turystyczny na Islandii, prowadzona w dziesięciu językach, w tym po polsku.

– Guide to Iceland jest oficjalnym partnerem miasta Reykjavik. Prowadzimy spersonalizowaną obsługę klienta, jesteśmy w stanie zorganizować na Islandii niemalże wszystko, od hotelu, wycieczek, wypraw po kontakt się z mieszkańcami Islandii, którzy chętnie doradzą w kwestiach podróżniczych – mówi Svanhildur Sif Halldórsdóttir.

Islandia – zupełnie niesłusznie – uchodzi za kraj dość kosztowny dla turystów. Guide to Iceland zapewnia, że oferuje najniższe ceny, dzięki którym tanie wczasy na Islandii dostępne są dla każdego.

fot. mat. prasowe

Fjaðrárgljúfur

To piękny, malowniczy kanion w południowej Islandii, leżący w pobliżu zabytkowego miasta Kirkjubæjarklaustur. Kanion jest mniej znany, a tym samym nie dociera do niego tylu turystów jak na przykład do rezerwatu Skaftafell i do laguny Jökulsárlón. Jego piękno i izolacja sprawiają, że jest to wymarzone miejsce zarówno dla fotografów, jak i turystów. Chociaż dolina powstała dopiero pod koniec ostatniej epoki lodowcowej około 10 000 lat temu, podłoże skalne jest tutaj o wiele starsze, datowane na dwa miliony lat. Wąwóz został utworzony przez spływ z lodowcowego jeziora, który przesunął miękki kamień i pozostawił za sobą odporniejsze skały. Fjaðrárglúgur ma około 100 metrów głębokości i 2 km długości, ze ścian spływa wiele wodospadów. To miejsce jest popularne wśród miłośników fotografii, którzy wykorzystują kontrasty między ciemnymi skałami, pieniącą się wodą i zielonym mchem.



Bez samochodu ani rusz


Islandia nie posiada gęstej sieci stałych dróg. Najważniejszą drogą w kraju jest obwodnica, biegnąca wokół wyspy. W głębi kraju, ze względu na warunki terenowe oraz aktywność wulkaniczną i obecność lodowców sieć stałych dróg jest bardzo rzadka. Dlatego najlepszym środkiem komunikacji na Islandii, bez którego właściwie nie da się obejść, jest samochód, najlepiej terenowy. Auto można wypożyczyć na miejscu, a serwis Guide to Iceland oferuje największy na wyspie wybór samochodów do wynajęcia.

fot. mat. prasowe

Islandzka droga

Góra Eystrahorn jest równie imponująca jak góra Vestrahorn, ale z jakiegoś powodu nie zwraca na siebie tak dużej uwagi jak poprzedniczka. Posiada jedynie 756 m wysokości i w przeszłości znaleziono w niej trochę złota, srebra i rtęci. Zbocze jest bardzo strome, co utrudnia trekking. Przy okazji problem z górami piargowymi podczas próby wspinania się na nich polega na tym, że robi się jeden krok w górę, ale zsuwa o dwa kroki w dół. Ciekawostką jest fakt, że góra Eystrahorn nazywana była Hvalneshorn - a następnie góra Vestrahorn nosiła nazwę Eystrahorn.

oprac. : Komunikat PR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: