eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 52/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 52/2018

2018-12-31 09:51

  • W ostatnich godzinach kończącego się 2018 roku rząd uniknął poważnych kłopotów w politycznie ważnym, przedwyborczym roku. Tymi kłopotami byłyby polityczne skutki wprowadzenia w życie planowanych zmian cen energii, a mówiąc precyzyjniej jej konsekwencje w budżetach domowych. Nie mam wątpliwości, że podniesienie cen energii mogłoby w poważnym stopniu przemodelować sympatie polityczne. Mam wrażenie, że teraz rządzącym niesłusznie wydaje się, że zmieniając zapisy w podatku akcyzowym mogą uważać ten problem za rozwiązany. To tylko pozory. W pamięci znacznej części społeczeństwa pozostał trwały ślad, świadomość zagrożenia, a niewiadoma co do jego rozmiarów może wywołać podobne skutki. Zmiany cen energii są nieuchronne i rządzący będą musieli je wprowadzić. Oznacza to, że zastosowany fortel nie będzie można powtórzyć i jest to działanie krótkofalowe. To konsekwencja krótkowzrocznej polityki energetycznej opartej na węglu...
  • Według minister finansów T. Czerwińskiej deficyt budżetowy w 2018 roku "nie powinien przekroczyć 15 mld złotych". Warto przypomnieć, że ustawa budżetowa na 2018 r. dopuszcza deficyt na poziomie 41,5 mld zł. W uzasadnieniu do projektu budżetu na 2019 rok resort finansów poinformował, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku w wysokości 23,76 mld zł.
  • Po podpisaniu przez prezydenta A. Dudę weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszu termomodernizacyjnym. Przewiduje ona możliwość uruchomienia w przyszłych latach znacznych funduszów na termomodernizację domów, co ma pomóc w walce ze smogiem. Nowym elementem jest możliwość termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych zamieszkiwanych przez osoby dotknięte problemem ubóstwa energetycznego i wymianę lub likwidację niespełniających standardów emisyjnych urządzeń grzewczych w postaci kotłów na paliwo stałe. Osoby, na rzecz których realizowane będą powyższe przedsięwzięcia, co do zasady nie będą ponosiły jakichkolwiek kosztów z tytułu takiej wymiany. Gminy będą ustalały zasady wniesienia wkładu własnego przez beneficjenta przedsięwzięcia niskoemisyjnego w postaci pracy wykonywanej na rzecz gminy lub innego wkładu w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. szacowanej wartości przedsięwzięcia niskoemisyjnego. Ustawodawca oszacował, że termomodernizacja jednego domu to koszt ok. 53 tys. zł brutto.
  • Według GUS listopadowa stopa bezrobocia wyniosła 5,7 proc. Oznacza to, że utrzymała się na tym samym poziomie jak w październiku 2018 roku.
  • W trakcie katowickiego COP 24 podpisana została nawet deklaracja o elektromobilności. Deklarację Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility poparło ponad 40 państw z 5 kontynentów w tym także Polska, która była jej inicjatorem. Problemem jest dziś przygotowanie całej infrastruktury niezbędnej dla elektromobilności, a także dla rozwoju tej dziedziny. Ważnym narzędziem do realizacji tego celu ma być nowy fundusz dla elektromobilności, powołany przez Polskę wspólnie z Bankiem Światowym w ramach Funduszu Powierniczego Mobilności i Logistyki.
  • Od 1 stycznia weszła w życie ustawa przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Ustawa okazała się niedopracowana. Pojawiły się problemy z wysokością bonifikat dla terenów, które są w dyspozycji władz lokalnych pomiędzy różnymi miastami. I tak Warszawa przyjęła dla własnych terenów bonifikatę w wysokości 98 proc, a niektóre z miast ustaliły ją w niższej wysokości nawet 60 proc. Warto zwrócić uwagę na to, że dla terenów będących w dyspozycji Skarbu Państwa tą bonifikatę ustalono na 60 proc. Są liczne przypadki np. w Warszawie, że wobec jednych terenów stosuje się różne bonifikaty, dla jednych 98proc, a 60 proc. dla drugich. Powstał spory bałagan...
  • Kolejne zmiany w zakazie handlu w niedziele. Od 1 stycznia 2019 roku sklepy będą mogły być otwarte jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu oraz w wybrane niedziele przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w wybrane niedziele przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Natomiast grudzień jest ustawowo wyjątkowym miesiącem. To okres świąteczny i przez to niedziel handlowych będzie więcej. 23 i 30 grudnia otwarte będą wszystkie sklepy.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

TEGOROCZNY SYLWESTER BĘDZIE RACZEJ OSZCZĘDNY. NA HUCZNE IMPREZY I WYJAZDY DECYDUJE SIĘ NIEWIELU POLAKÓW.

Na powitanie nowego roku Polacy wydadzą 219 zł. Najwięcej na jedzenie i alkohol - wynika z badania Barometr Providenta. Blisko 60 proc. spędzi sylwestra w domu, z rodziną lub znajomymi. Tylko niewielka część planuje huczne imprezy i zagraniczne wyjazdy. Większość sfinansuje zabawę z bieżących dochodów, a co trzecia osoba sięgnie po oszczędności. Wydatków i pokus w tym okresie jest bardzo wiele. Nie warto wydawać pieniędzy pod wpływem emocji, na nieprzemyślane i niezaplanowane wcześniej wydatki - przypominają eksperci.

– Znaczną część kwoty, którą przeznaczamy na sylwestra, wydajemy na jedzenie i alkohol. Jedzenie to kwota rzędu 80–90 zł, natomiast na alkohol wydamy około 50 zł. Reszta wydatków to z jednej strony bilety, wejściówki do jakiegoś klubu, a do tego ubranie – wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Z badania Barometr Providenta wynika, że zdecydowana większość Polaków sylwestra spędzi w domu z partnerem lub rodziną i znajomymi – odpowiednio 37 i 20 proc. Na huczne imprezy i zagraniczne wyjazdy decyduje się niewielki odsetek, głównie ze względu na koszty. Przywitanie nowego roku na balu to koszt kilkuset złotych. Zagraniczne wyjazdy to jeszcze większe koszty. Przy zorganizowanej wycieczce za kilkudniowy wyjazd trzeba zapłacić blisko tysiąc złotych. Z danych portalu Kayak.pl wynika, że największym zainteresowaniem w tym okresie cieszy się włoska Sardynia, Maroko i Gruzja.

– Tylko ok. 6 proc. osób wyjedzie do innego miasta, by bawić się na ulicach, paradach, lub wyjedzie w góry, by skorzystać przy okazji z sezonu narciarskiego, odwiedzić znajomych czy rodzinę. Zaledwie 2 proc. badanych spędzi sylwestra za granicą. Jeżeli chodzi o bale, huczne imprezy, które kojarzą nam się z sylwestrową nocą, to jedynie kilka procent ankietowanych wskazało na taką aktywność – mówi Karolina Łuczak.

Domówki planują najczęściej młodzi ludzie – blisko połowa osób w wieku 15–24 lata spędzi sylwestra u znajomych. Osoby starsze raczej pozostaną w domu i spędzą ten wieczór same lub z partnerem.

12 proc. ankietowanych nie planuje żadnych wydatków związanych z przywitaniem nowego roku. Wiele osób rezygnuje z sylwestrowych planów właśnie ze względu na sytuację finansową. Tym bardziej że grudzień jest wyjątkowo trudnym miesiącem dla domowych budżetów.

– Mamy święta, sylwestra, zaraz potem rozpoczynają się wyprzedaże sezonowe, a następnie ferie, więc wydatków i pokus jest bardzo wiele. Warto więc rozłożyć wydatki w czasie, zaplanować je w skali roku i nie wydawać pieniędzy pod wpływem chwili na nieprzemyślane i niezaplanowane wcześniej wydatki – przypomina Karolina Łuczak.

Jak zauważa ekspertka Providenta, zdecydowana większość z nas sylwestra sfinansuje z bieżących dochodów – blisko 60 proc., a co trzecia osoba sięgnie po oszczędności. Na kredyty i pożyczki decyduje się niewielki odsetek – zaledwie 3 proc. chce pożyczyć od rodziny, a 1 proc. – w banku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: