eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Pracownicy nie czują się odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo

Pracownicy nie czują się odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo

2018-12-27 10:57

Pracownicy nie czują się odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo

Pracownicy nie czują się odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo © WrightStudio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O tym, że jednym z najsłabszych ogniw cyberbezpieczeństwa firmy są pracownicy, wiadomo nie od dziś. Potwierdzeniem tego jest również najnowsze badanie BSA | The Software Alliance, organizacji zrzeszającej producentów oprogramowania komputerowego, z którego wynika, że większość osób zatrudnionych w sektorze MSP nie wie, co stanowi zagrożenie cybernetyczne, a także nie poczuwa się do odpowiedzialności za ewentualne następstwa swoich ryzykownych działań.

Przeczytaj także: Ataki hakerskie w X 2018

Wprawdzie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych korzystamy każdego dnia, to okazuje się, że ciągle nie potrafimy skutecznie zdefiniować największych zagrożeń. I tak np., aż 63% ankietowanych nie uważa, aby zagrożeniem dla firmowej sieci było używanie nieautoryzowanego urządzenia (np. USB), a 56% nie sądzi, żeby była nim instalacja aplikacji bez uprawnień. Zdaniem 61% badanych bezpieczeństwu nie zagraża również nielegalne pobieranie z sieci.

Wygoda ważniejsza od odpowiedzialności


Dlaczego pracownicy dopuszczają się ryzykownych zachowań? Za tą lekkomyślnością kryje się przede wszystkim wygoda (44%) oraz oszczędność czasu (35%). Tylko 39% uznałoby swoją odpowiedzialność, gdyby ich działania doprowadziły do cyberataku.

Tylko 38% pracowników instaluje wyłącznie aplikacje zgodne z polityką bezpieczeństwa firmy, a jedynie jedna trzecia (47%) regularnie aktualizuje oprogramowanie na swoich urządzeniach roboczych. Ponadto 54% pracowników, bez pozwolenia działu IT, decyduje się na korzystanie z narzędzi (aplikacje/dane/dostęp), których potrzebują do bardziej wydajnej pracy.

fot. mat. prasowe

Brak zrozumienia wśród pracowników

63 proc. pracowników nie uważa, że używanie nieautoryzowanego urządzenia (np. USB) stanowi zagrożenie dla firmowej sieci.


Fałszywe poczucie bezpieczeństwa


Wyniki badania dowodzą, że pracownicy nie doceniają skali zagrożenia. 78% z nich uważa, że środki bezpieczeństwa, z których korzysta ich firma są wystarczające, a 64% jest zdania, że ich firma dostosowała się wystarczająco szybko, aby poradzić sobie ze zmieniającymi się zagrożeniami cybernetycznymi.

Wyniki te są mniej imponujące, gdy mowa o konkretnych rozwiązaniach w zakresie cyberbezpieczeństwa wprowadzonych przez ich organizacje:
  • tylko 18% zostały zapewnione dedykowane sesje szkoleniowe
  • tylko 15% odnotowało wprowadzenie zaostrzonych zasad bezpieczeństwa lub użytkowania (dotyczących dostępu do usług)
  • tylko 23% pracowników otrzymało wytyczne dotyczące najlepszych praktyk

fot. mat. prasowe

Powstanie cyberbuntowników

54 proc. pracowników, bez pozwolenia działu IT, decyduje się na korzystanie z narzędzi.


Znajduje to swoje odbicie w ogólnym braku świadomości cybernetycznej wśród polskich MSP – mniej niż połowa pracowników (48%) faktycznie wie, czy ich organizacja padła ofiarą cyberataku wskutek czego doszło do naruszenia danych.

Ustalenia badania dowodzą, że firmy z polskiego sektora MSP powinny poświęcać więcej czasu i środków na szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Tym bardziej, że skala pracowników, którzy nie są w stanie rozpoznać działań wysokiego ryzyka, nie czują się odpowiedzialni za swoje działania i nie boją się omijać wytyczne działów IT, jest zaskakująco duża. Od postaw, czyli bezpiecznego zarządzania hasłami po prowadzenie odpowiedniej polityki w zakresie licencji do oprogramowania. Większość naruszeń bezpieczeństwa cybernetycznego wynika z ludzkich błędów, z drugiej strony, pracownicy MSP nie otrzymują jasnego przesłania, że każdy ma obowiązek chronić dane organizacji, w której pracuje – powiedziała Sarah Coombes, dyrektor zarządzający, Compliance & Enforcement, BSA.

fot. mat. prasowe

Fałszywe poczucie bezpieczeństwa

78% uważa, że środki bezpieczeństwa, z których korzysta ich firma są wystarczające.


Badanie BSA
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Opinium Research na zlecenie BSA wśród 1 500 pracowników sektora MSP w Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Włoszech i w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: