eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Work-life balance, czyli za mało, żeby motywować

Work-life balance, czyli za mało, żeby motywować

2018-12-27 10:05

Work-life balance, czyli za mało, żeby motywować

Work-life balance © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czy równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest czymś, co motywuje Polaków do pracy? Niekoniecznie. Twierdzącej odpowiedzi na to pytanie udziela zaledwie 14,8 proc. polskich pracowników. Tymczasem w Europie takich wskazań jest pięciokrotnie więcej - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę ADP.

Przeczytaj także: Polacy o pracy. Jak do niej podchodzą?

Badanie dowodzi dość interesujących różnic pomiędzy odpowiedziami udzielanymi przez polskich pracowników. Okazuje się np., że work-life balance jest odpowiednią motywacją dla co piątego ankietowanego z Wielkopolski, ale jedynie dla 6,1 proc. respondentów z województwa opolskiego. Warto przy tym podkreślić, że w obu wymienionych rejonach Polski najczęściej wymienianym czynnikiem było adekwatne wynagrodzenie (ponad 63 proc.).

Wskazania pracowników potwierdzają również, że życie zawodowe i prywatne są ze sobą niemal nierozerwalnie powiązane. Przeszło połowa pracowników przyznaje, że ich życie osobiste przekłada się na ich wyniki w pracy (58 proc.). Jednocześnie co trzeci z badanych (34 proc.) deklaruje, że zły dzień w pracy odbija się na jego życiu osobistym.

fot. mat. prasowe

„Work-life balance” jako motywacja do pracy w poszczególnych województwach

Work-life balance jako odpowiednią motywację do pracy wskazuje jedynie 6,1 proc. ankietowanych z woj. opolskiego.


Według badań ADP, równowagę między życiem zawodowym i prywatnym częściej zachowują kobiety. Dla 62 proc. z nich możliwość zachowania „work-life balance” jest kluczową cechą idealnej pracy. Dla porównania, taką odpowiedź wskazało 52 proc. mężczyzn. Badanie „People Unboxed” ADP wykazało również, że im pracownik młodszy, tym zachowanie równowagi między pracą, a życiem rodzinnym jest dla niego mniej ważne. Wyjątek stanowią osoby powyżej 65. roku życia.
– Przerwa świąteczna była dla Polaków okazją, aby poświęcić więcej czasu rodzinie, przyjaciołom i często zaniedbywanym pasjom. Mimo, iż coraz częściej pracodawcy zwiększają elastyczność pracy i odchodzą od kultury „ciągłego podłączenia”, to jednak zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym nie jest kluczowym elementem dla pracowników. Większość wskazuje odpowiednie wynagrodzenie, dobre relacje ze współpracownikami, uznanie managera i dodatek urlopowy jako kluczowe elementy motywujące do pracy. Zadaniem specjalistów ds. zasobów ludzkich w firmach pozostaje więc zbudowanie takiego środowiska pracy, które pozwoli na zachowanie harmonii pomiędzy pracą i życiem prywatnym. Przepracowanie bowiem w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na efektywność i stosunek do wykonywanej pracy – mówi Anna Barbachowska, Country HR Biznes Partner ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Zestawienie procentowe pracowników, dla których „work-life balance” nie jest istotny

Work-life balance najmniej doceniają najmłodsi pracownicy.


Informacje o badaniach:
W kwietniu 2018 roku ADP i Circle Research przeprowadziły internetowe badanie ilościowe na grupie 2518 pracowników w 5 różnych krajach Europy. Próba stanowiła reprezentatywną grupę pracowników wybranych według kryterium wieku, płci, rodzaju i wymiaru zatrudnienia, przedziałów wynagrodzenia i stażu pracy. Circle Research specjalizuje się w dziedzinie badań B2B. Mając siedziby w Londynie i Nowym Jorku, pomagamy naszym klientom B2B zrozumieć, jak zachowują się i myślą decydenci biznesowi.

„Workforce View in Europe 2018” to badanie dotyczące postaw pracowników wobec przyszłości pracy. Zostało przeprowadzone dla firmy ADP przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Próba badawcza składała się z 9 908 pracujących dorosłych w ośmiu krajach w Europie.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: