eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek private equity w Europie Środkowej XII 2018

Rynek private equity w Europie Środkowej XII 2018

2018-12-27 00:52

Rynek private equity w Europie Środkowej XII 2018

Private equity © putilov_denis - Fotolia.com

Jak wynika z kolejnej edycji przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte badania „Private Equity Confidence Survey”, po niedawnym optymizmie reprezentantów funduszy PE w Europie Środkowo-Wschodniej pozostały w zasadzie wspomnienia. Dziś co czwarty z nich spodziewa się osłabienia sytuacji gospodarczej. Co więcej, niemal trzykrotnie skurczyła się rzesza tych, którzy oczekują wzrostów w zakresie ilości inwestycji. Autorzy opracowania nie kryją zaskoczenia, że 1/4 badanych planuje skoncentrować się na swoim portfelu spółek, a nie poszukiwać nowych inwestycji.

Przeczytaj także: Rynek private equity w Europie Środkowej VI 2018

Po trwającym 1,5 roku okresie wzrostów liczby i wartości zawieranych transakcji fundusze private equity wróciły do typowego dla siebie stanu.
– Choć nie mamy wątpliwości co do tego, że warunki gospodarcze nadal sprzyjają zawieraniu interesujących transakcji, odpowiedzi respondentów wskazują na ostrożność. Przyczyną zapewne jest to, że oczekujemy wejścia w trudniejszy ekonomicznie okres. Już poprzednie edycje naszego badania pokazywały zależność między opiniami respondentów związanych z funduszami link http://www.egospodarka.pl/149818,Rynek-private-equity-w-Europie-Srodkowej-VI-2018,1,39,1.html private equity> a nastrojami panującymi na rynku – mówi Mark Jung, Partner w dziale Doradztwa Finansowego w Deloitte, Lider Sektora Private Equity w Europie Środkowej.

Tę zależność potwierdza również wysokość tzw. indeksu optymizmu (CE Private Equity Confidence Index), który na przestrzeni pół roku pikował ze 123 do 105 punktów, co sprowadziło go na najniższy od trzech lat poziom.

Sytuacja gospodarcza studzi inwestycyjny pęd


Poprawy sytuacji ekonomicznej oczekuje dziś zaledwie 2 proc. ankietowanych, a to w ujęciu rocznym oznacza spadek o aż 24 p.p. Do tego niemal 3 na 4 inwestorów związanych z funduszami PE (73 proc.) oczekuje, że taka sytuacja doczeka się kontynuacji przez najbliższe pół roku, a co czwarty (25 proc. wobec 10 proc. rok temu) przepowiada rynkowi pogorszenie. Ten ekonomiczny pesymizm to przede wszystkim następstwo położenia, w jakim znajdują się główni partnerzy handlowi Europy Środkowej, tj. Unia Europejska i Stany Zjednoczone.
– Unia boryka się z Brexitem i brakiem pewności co do faktycznych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Problemem jest także przyszłoroczny budżet Włoch, w którym zapisano podniesienie deficytu z 1,8 do 2,4 proc. W chwili kiedy respondenci wypełniali ankiety wciąż trwała także wojna handlowa USA z Chinami – mówi Mark Jung.

fot. putilov_denis - Fotolia.com

Private equity

Rynek private equity w Europie Środkowej ostrożniej patrzy w przyszłość.


– Interesujące jest to, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy jedna czwarta inwestorów zamierza się skoncentrować głównie na zarządzaniu istniejącym portfelem spółek. To wzrost z 19 proc. w ubiegłym roku. Na nowych inwestycjach skupi się 61 proc. badanych, jest to najniższy wynik od dwóch lat. Przekłada się to na najniższy od sześciu lat (11 proc.) poziom oczekiwań na wzrost aktywności na runku PE – dodaje Mark Jung.
Eksperci Deloitte zauważają, że tak ostrożny sposób działania jest charakterystyczny dla firm, które są niepewne najbliższych wydarzeń na rynku.

Inwestorzy nie zmienili swojej opinii w kwestii zabezpieczenia finansowania dłużnego transakcji. Aż 82 proc. respondentów oczekuje, że dostępność finansowania dłużnego pozostanie na tym samym poziomie, a 11 proc., że wzrośnie w ciągu następnych sześciu miesięcy. Mniej niż jedna dziesiąta spodziewa się, że wykorzystanie obcych źródeł finansowania będzie w najbliższym czasie mniej dostępne. Ten wynik zmienił się o 10 p.p. od ostatniego badania (17 proc.).

Od ponad roku inwestorzy w Europie Środkowej deklarują, że w nadchodzących miesiącach będą więcej kupować niż sprzedawać. W tej edycji badania potwierdza to 57 proc. pytanych. Na zbyciu skoncentruje się 16 proc., o 3 p.p. mniej niż w badaniu przeprowadzonym wiosną. 27 proc. respondentów uważa natomiast, że poziomy kupna i sprzedaży spółek utrzymają się na równym poziomie.

Stabilizacja rozmiarów transakcji


Prawie trzy czwarte badanych podmiotów (73 proc.) oczekuje, że wielkość transakcji nie zmieni się przez najbliższe pół roku. Po dwóch latach rosnących oczekiwań, przez trzy ostatnie kwartały spadła liczba respondentów spodziewających się wzrostu wielkości transakcji (18 proc.). Według ekspertów Deloitte może to być sygnałem powrotu do mniejszej aktywności na rynku, po wyjątkowej liczbie dużych transakcji w 2017 r., biorąc pod uwagę, że dla Europy Środkowej charakterystyczna jest średnia wielkość rynku.

Największe firmy, które cieszyły się uznaniem inwestorów, dodatkowo umocniły swoją pozycję. 64 proc. zapytanych uważa, że to właśnie ich aktywami będą zainteresowane fundusze private equity w porównaniu z 57 proc. wiosną bieżącego roku. Wzrost ich popularności nastąpił kosztem średnich przedsiębiorstw (spadek do 27 proc. z 31 proc. na wiosnę) i startupów (spadek do 9 proc. z 12 proc.).
– Konkurencja wokół liderów rynku nie jest zaskakująca, mieli oni mocną pozycję we wszystkich naszych badaniach. Takie firmy zwykle generują stabilne przychody i zarządzają dużym udziałem w rynku, dzięki czemu są w stanie lepiej obsługiwać zadłużenie – mówi Mark Jung.

Według dwóch trzecich (66 proc.) ankietowanych w badaniu Deloitte, przez najbliższy rok ceny pozostaną na tym samym poziomie. W porównaniu do wiosny br., jest to wzrost o 16 p.p., za którym idzie spadek oczekiwań wzrostu cen z 33 proc. wiosną do 18 proc. obecnie.
– To dobra wiadomość dla klientów, którzy musieli stawić czoła rosnącej presji cenowej na wiele transakcji – dodaje Mark Jung.


Digitalizacja (nie) za wszelką cenę


Aż dla 80 proc. respondentów cyfryzacja firm w które chcą zainwestować nie jest istotnym warunkiem przy podejmowaniu decyzji, w tym 14 proc. w ogóle nie bierze tego pod uwagę.
– Zaledwie jedna piąta pytanych o to inwestorów z Europy Środkowej przyznaje, że digitalizacja jest kluczowym czynnikiem wpływającym na oszacowanie wartości projektów inwestycyjnych. Te wyniki zaskakują, biorąc pod uwagę fakt, że w innych regionach inwestorzy na rynku private equity przykładają znacznie większą wagę do możliwości jakie niesie cyfryzacja, a wielu z nich nawet powołuje specjalistów specjalnie do tego konkretnego celu – mówi Jan Michalski, Partner, Lider ds. Salesforce.com oraz sektora TMT, Deloitte Digital.

Jak dodaje, cyfrowe ulepszenie firmy często ma duży wpływ na zwiększenie zadowolenia klientów, a przez to zwiększenie ich zaangażowania. Przedsiębiorstwa nastawione na cyfryzację także w większym stopniu przyciągają i zatrzymują talenty.
– Biorąc pod uwagę pozytywny wpływ cyfrowego sposobu myślenia w przedsiębiorstwach, istotne jest rozważanie tego aspektu podczas oceny firm, które są obiektem zainteresowania inwestorów – mówi Jan Michalski.

Informacja o raporcie
Wyniki 32. edycji regionalnego badania Deloitte z cyklu „Central Europe Private Equity Confidence Survey” stanowią wnioski z ankiety skierowanej do inwestorów Private Equity działających w krajach Europy Środkowej. Badanie ukazuje się cyklicznie dwa razy w roku, począwszy od 2003 r. Przeprowadzona ankieta miała na celu zbadanie nastrojów i oczekiwań funduszy PE odnośnie m.in: rynku transakcyjnego, spodziewanych parametrów transakcyjnych oraz aktywności w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Indeks optymizmu jest średnią z 7 indeksów uzyskanych z pierwszych 7 pytań ankietowych. Wskaźnik przestawia zmianę odczuć pozytywnych w stosunku do łącznej liczby odpowiedzi pozytywnych i negatywnych (odpowiedzi neutralnie nie były brane pod uwagę) w porównaniu do pierwszej edycji badania z wiosny 2003 r. Im wskaźnik wyższy, tym większy optymizm przedstawicieli funduszy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: