eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Boże Narodzenie i Sylwester tańsze niż rok temu

Boże Narodzenie i Sylwester tańsze niż rok temu

2018-12-15 00:35

Boże Narodzenie i Sylwester tańsze niż rok temu

Alpe d’Huez © Jarosław Kałucki / TRAVELPLANET.PL

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sylwester i coraz częściej Boże Narodzenie to dla Polaków okazja, aby oderwać się od codzienności. Z informacji napływających z biur podróży wynika, że w tym roku blisko połowa ich klientów zamierza spędzić świąteczny okres w krajach, gdzie wiodącą religią jest islam. Dla porównania, w minionym roku takiego wyboru dokonała około 1/3 turystów. Najpopularniejsze kierunki to Egipt, Turcja oraz Emiraty Arabskie. Co ciekawe, tegoroczny świąteczny urlop jest o około 150 zł tańszy od ubiegłorocznego.
Jak wynika ze statystyk Travelplanet.pl, do końca listopada br. świąteczny lub noworoczny wypoczynek w Egipcie zarezerwował blisko co trzeci turysta. Wprawdzie popularność tego kierunku nie stanowi w zasadzie większego zaskoczenia, to jednak warto podkreślić, że w minionym roku wypoczynek w cieniu piramid planowało nieco 20 proc. klientów biur podróży. W Turcji (numer 2 w rezerwacjach) Boże Narodzenie lub Nowy rok chce spędzić ponad 13 proc. klientów, a 3 proc. ma zamiar świętować w Emiratach Arabskich (4. pozycja w rezerwacjach).

Spadek w rankingu popularności (z 2 na 3 pozycję) zanotowały Wyspy Kanaryjskie, na które w tym roku uda się niespełna 11 proc. Polaków (19 proc. przed rokiem), Austria (z przeszło 5 do nieco ponad 3 proc., spadek z 3 na 6. miejsce) i Włochy (z przeszło 4 do niecałych 3 proc., spadek z 6 na 9. miejsce).

Znacząco zmniejszył się odsetek wyjazdów narciarskich, w ubiegłym roku świąteczny wypoczynek na stokach wybierało 16 proc. klientów, obecnie poniżej 10 proc. Za to liczba turystów wyjeżdżających do Egiptu, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie podwoiła się w porównaniu z poprzednimi świętami i przełomem roku.

Oferty są kuszące. Poniżej 1000 zł od osoby można polecieć na święta lub nowy roku do Maroka, na Cypr lub do Turcji (hotele przede wszystkim 3*, ze śniadaniami lub bez wyżywienia) lub za 1000 – 1200 zł z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje, hotele głównie 4*). Od 1200 zł do 1500 zł kosztuje pobyt all inclusive w 4 i 5* hotelach na Riwierze Tureckiej.

Wyjazd na narty w tym czasie (z wyżywieniem HB) to koszt od 1200 – 1500 zł do renomowanych ośrodków w Alpach austriackich lub włoskich (Kaprun – Zell am See, Schladming, Skiwelt Wilder Kaiser Brixental, Val di Fiemme, Val di Fassa, Kronplatz, Val di Sole) i od 1500 zł w Alpy szwajcarskie (Zermatt, Davos).

fot. Jarosław Kałucki / TRAVELPLANET.PL

Święta w Dubaju

Dubaj to jeden z popularniejszych kierunków na święta. Bożonarodzeniowe akcenty znajdziemy nawet w tamtejszym


Jednak turyści zostawiają w biurach podróży dwa razy więcej pieniędzy chcąc wylecieć na Boże Narodzenie i Sylwestra. Ze statystyk wynika jednak, że świąteczne wyjazdy zapowiadają się obecnie na tańsze niż przed rokiem. Z 3200 zł do ok. 3050 zł spadł średni koszt, jaki płacili klienci biur podróży za wypoczynek w tym czasie. To po części efekt mniejszego odsetka wyjazdów egzotycznych – 21 proc. wobec 24 proc. w poprzednim roku – ale również średniego kosztu wyjazdów na najważniejszych kierunkach: w wypadku Turcji spadł on z 2050 zł do 1900 zł za osobę, wyjazdy na Kanary potaniały z 3600 zł do 3450 zł a do Emiratów – z 4600 do 3800 zł od osoby. Z kolei wyjazdy do Egiptu zdrożały z ok 2550 zł do 2700 zł od osoby.

Dla wielu osób wyjazd w wymarzone miejsce rozpocznie się pod choinką w domowym zaciszu. Skokowo wręcz, bo ponaddwukrotnie, wzrosła sprzedaż bonów podarunkowych w listopadzie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ci, dostaną taki prezent, będą szykować się do podróży, w której pierwszy krok wykonany został przez ich bliskich.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Boże Narodzenie i Sylwester tańsze niż rok temu

    leszekmarciniak / 2018-12-21 17:42:48

    Och no to niestety jest prawda, że ludzie głupieją przez święta i kupują masę niepotrzebnych rzeczy... Ale co tu dużo mówic, nic sie nie zmieni, dlatego ja z żonką wolimy sobie co roku gdzieś pojechać i w tym roku czeka nas Kostaryka z Itaką. :) Cena promocyjna to nie było się nad czym zastanawiać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: