eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 49/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 49/2018

2018-12-09 17:29

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 48/2018

  • Jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w Japonii, a jego źródłem są problemy demograficzne. Dziś to trzecia co do wielkości gospodarka świata. Dotąd ten kraj był jednym z najbardziej homogenicznych państw świata. Japoński rynek pracy był dotąd zamknięty na "gości" z innych krajów. Dziś w liczącej 126,6 miliona populacji cudzoziemcy stanowią zaledwie 1,5 proc. Jednak obecnie stan japońskiej gospodarki i jej perspektywy zmuszają ten kraj do rewizji dotychczasowej, wielowiekowej tradycji. Japonia pilnie potrzebuje rąk do pracy. Już teraz ma poważne niedobory kadrowe, w takich dziedzinach jak budownictwo, opieka nad dziećmi i osobami starszymi, rolnictwo, transport i turystyka, a te problemy szybko wzrastają. Japonię czeka więc radykalna zmiana polityki migracyjnej w związku z szybkim starzeniem i kurczeniem się japońskiego społeczeństwa. W szeregu dziedzinach braki pracowników są na tyle duże, że dopuszczenie imigrantów pozostaje jedyną opcją. Rząd jest zmuszony do wyjścia poza dotychczasowe ramy prawne i zwyczaje. Ostatnio parlament zaakceptował projekt ustawy, która umożliwi setkom tysięcy zagranicznych pracowników stały pobyt w tym kraju, wprowadził ułatwienia wizowe dla cudzoziemców. Będą oni mogli podjąć pracę w sektorach najbardziej dotkniętych wakatami. Liczba zagranicznych pracowników jest dziś szacowana na 1.3 mln i wg rządowych danych od początku XXI wieku niemal podwoiła się. Japonia liczy na zagranicznych pracowników pochodzących przede wszystkim z innych państw azjatyckich. Dziś największą grupę zagraniczną na japońskim rynku pracy stanowią Wietnamczycy, zatrudniani głównie w budownictwie oraz do opieki nad dziećmi i osobami starszymi.
  • Stan podgorączkowy na światowym rynku ropy. W ostatnim okresie spadają ceny ropy, a są one spowodowane zwiększonym wydobyciem przez czołowych producentów. W rezultacie nadpodaży na rynkach od października 2018 roku ropa staniała o jedną trzecią. Obecnie cena baryłki ropy typu Brent zeszła poniżej poziomu 60 USD/baryłkę. Stany Zjednoczone popierają ten trend, a D. Trump zaapelował do krajów OPEC, by nie zmniejszały wydobycia i pozwoliły na dalszy spadek cen. Oczywiście byłoby to korzystne dla wzrostu gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych. Co oczywiste producenci ropy mają na uwadze przede wszystkim własne interesy. Państwa OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową) i ich sojusznicy (w tym Rosja), uzgodniły ograniczenie wydobycia ropy naftowej o 1,2 mln baryłek dziennie. Celem obniżki wydobycia surowca jest uniknięcie nadpodaży i zablokowanie dalszego spadku cen ropy.
  • Świat zmienia priorytety. Złoto przegrywa z palladem. Tradycyjnie złoto było tym metalem, którego rynkowa cena od lat była na szczycie, wyprzedzając inne surowce. Niedawno cena palladu (liczne zastosowania przemysłowe w tym w motoryzacji) pierwszy raz od 16 lat wyprzedziła cenę złota. W ubiegłym tygodniu uncja metalu kosztowała ok. 1254 USD, podczas gdy cena żółtego kruszcu nie przekraczała 1241 USD. Wzrosły też ceny srebra (do 14,60 USD za uncję). Jedną z przyczyn wzrostu cen palladu są obawy, że może go zabraknąć dla utrzymania produkcji. Uważam za celowe dodać, że podane wyżej chwilowe ceny zostały skorygowane w dół po polepszeniu się rynkowej sytuacji dolara.
  • Wiele wskazuje na tu, że Katar opuści Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Ma to się stać już w styczniu 2019 roku. Wg "Financial Times" ta decyzja władz Kataru jest konsekwencją pogarszających się już od jakiegoś czasu relacji z sąsiadami tego kraju. Warto dodać, że w 2017 r. na Katar nałożyły sankcje cztery państwa Bliskiego Wschodu - Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt. Katar informując o opuszczeniu OPEC dodał w swoim oświadczeniu, że co prawda nadal będzie produkował ropę naftową, ale skupi się głównie na produkcji gazu i na jego eksporcie (LNG). Katar planuje zwiększyć eksport gazu z 77 mln ton do 110 mln ton, a produkcja ropy naftowej ma wzrosnąć z 4,8 mln baryłek dziennie do 6,5 mln baryłek. Uzupełniając powyższe informacje uważam za celowe dodać, że Katar jest członkiem OPEC od 1961 roku. Natomiast kartel OPEC to organizacja zrzeszająca 15 krajów - producentów ropy naftowej, decydująca m.in. o poziomie wydobycia surowca, co w rezultacie kształtuje jego ceny na światowych rynkach. W ubiegłym tygodniu baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) na nowojorskiej giełdzie NYMEX podrożała do 53,61 USD. Ropa Brent notowana w Londynie na ICE Futures Europe podrożała do 62,38 USD za baryłkę.
  • Wiele wskazuje na to, że Richard Branson i jego Virgin Galactic są o krok od "kosmicznego" sukcesu. Branson zapowiedział, że jego firma do Bożego Narodzenia wyśle astronautów w kosmos! Jego celem jest stworzenie technologicznych warunków dla uruchomienia turystyki kosmicznej. Poinformował też, że to on będzie pierwszym pasażerem Virgin Galactic, jednak pierwsze kilka podróży w przestrzeń kosmiczną odbędzie się wyłącznie z udziałem pilotów testowych, bez nikogo innego na pokładzie. Warto dodać, że program Virgin Galactic Richarda Bransona jest bezpośrednim konkurentem programu Blue Origin Jeffa Bezosa, który również chce oferować swoim klientom loty orbitalne. Richard Branson z projektem Virgin Galactic a także Blue Origin – kosmiczna firma Jeffa Bezosa zaznaczają, że nie traktują tej rywalizacji jako sportowego wyścigu, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo lotów...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Popieramy ten ruch... W TYM TYGODNIU OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIATU...

87 proc. Millenialsów przyznaje, że znane marki powinny bardziej koncentrować się na byciu lepszym dla świata, a coraz więcej pracodawców buduje zaangażowanie pracowników włączając ich w projekty społeczne. Według CBOS 11 proc. Polaków angażuje się w działania na rzecz potrzebujących dzieci, a 9, 6 proc. poświęca się pracy społecznej w organizacjach pomagających osobom dorosłym, w tym chorym, niepełnosprawnym czy ubogim.

Jednym z Mega Trendów w HR, według badania Human Capital Trends 2018, jest wypełnienie misji społecznej. Polscy respondenci wymieniają wsparcie finansowe wybranych organizacji charytatywnych jako najczęściej realizowane programy w swojej firmie (56 proc). Według twórców raportu, w ciągu ostatnich 5 lat w polskich firmach wzrosło znaczenie tego typu programów. Wynikać to może z coraz powszechniejszego przeświadczenia, że sukcesu w biznesie nie można mierzyć tylko wynikami finansowymi - o tym, że pieniądze to nie wszystko przekonanych jest według raportu Deloitte aż 87 proc. Millenialsów. Okazuje się, że pomoc potrzebującym to nie tylko element strategii CSR, ale również jawne korzyści dla pracowników oraz motor dla ich efektywności. Jak wynika z badania Power Skills How Volunteerism Shapes Professional Success jednymi z umiejętności rozwijanych poprzez programy wolontariackie są: przywództwo (83 proc), komunikacja międzyludzka (78 proc.), zarządzanie finansami (73 proc.), cierpliwość (69 proc.) oraz rozwiązywanie problemów (62 proc.).

Nic nie angażuje naszych pracowników bardziej, niż zespołowy wolontariat mówi Rafał Mikołajczyk, wicedyrektor komunikacji i CSR w Benefit Systems, w którym od 2015 roku funkcjonuje program wolontariacko-filantropijny Dobry MultiUczynek W naszej firmie widzimy niezwykłą mobilizację do pomocy, a każdy zrealizowany wolontariat to powód, by rozpocząć kolejny. Dotychczas zrealizowaliśmy wspólnie ponad 80 Dobrych MultiUczynków, podczas których nie tylko pomagaliśmy potrzebującym. Zauważyliśmy, że każdy zrealizowany wolontariat wzmacnia więzi i komunikację wewnątrz zespołów, ale ma również wpływ na poziom zadowolenia i satysfakcji pracowników. Potencjał takich akcji jest ogromny, dlatego w tym roku postanowiliśmy połączyć siły z Użytkownikami kart MultiSport, którzy mogą przy naszym wsparciu odpowiedzieć na realne potrzeby w różnych częściach Polski.

We wrześniu ruszyła pierwsza edycja programu wolontariacko-filantropijnego Dobry MultiUczynek dla Użytkowników kart MultiSport, których jest obecnie w Polsce 917, 2 tys. Użytkownicy kart sportowych, mający pomysł na społeczne przedsięwzięcie wspierające lub promujące aktywność fizyczną, mogli zgłosić do programu swoją inicjatywę i otrzymać środki finansowe na jej realizację. Początkowo Kapituła wybrała 10 projektów, spośród których w drodze głosowania internautów wyłoniono 6zwycięskich inicjatyw:

- Dziecięce Centrum Gier Chodnikowo-Korytarzowych dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 21 we Wrocławiu. Projekt zakłada stworzenie kolorowych gier typu klasy, kolory", chińczyk", które powstaną na terenach dostępnych zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców osiedli znajdujących się w pobliżu szkoły.

- #Benefit4Good, czyli cykliczne, cotygodniowe zajęcia z trenerem dla podopiecznych Domu Dziecka nr 9 w Warszawie oraz piknik sportowy z okazji Dnia Dziecka Ponadto, za otrzymane środki zostaną zakupione elementy placu zabaw (huśtawka i drewniany domek ze zjeżdżalnią).

- Rowelove Przygody, czyli pro-sportowa inicjatywa dla Szkoły Podstawowej w Rychnowach, która poprzez atrakcyjną formę w postaci wycieczek rowerowych ma zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej. Za otrzymane środki zakupione zostaną rowery dla dzieci, które służyć będą również jako środek transportu umożliwiający dojazd na basen.

- Family Challenge - rodzinne imprezy sportowo-rekreacyjne ze strefą edukacyjną, które odbędą się w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu

- Super Senior w akcji, czyli cykl warsztatów edukacyjnych i wycieczek sportowych dla seniorów z warszawskiego Ursynowa i okolic organizowany z Fundacją Kluboteka Dojrzałego Człowieka. Dzięki konsultacjom z fizjoterapeutą, trenerem i dietetykiem każdy senior będzie mógł otrzymać indywidualną poradę jak ćwiczyć

- pomoże dzieciom Szkoły Podstawowej nr 43. we Wrocławiu spędzać czas podczas przerw aktywnie i bezpiecznie. W tym celu wykorzystane zostaną korytarze szkolne, na których umieszczone zostaną różne gry

Fundatorem i pomysłodawcą programu Dobry MultiUczynek jest Benefit Systems, twórca Programu MultiSport, a partnerem organizacyjnym jest Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: