eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w XI 2018

Najbardziej poszukiwani pracownicy w XI 2018

2018-12-11 10:54

Najbardziej poszukiwani pracownicy w XI 2018

Jacy pracownicy byli poszukiwani w listopadzie 2018 roku? © sdecoret - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Stopa bezrobocia w naszym kraju utrzymuje się na niskim poziomie. To dobre wieści, ale niestety nie dla wszystkich. Okazuje się bowiem, że pracodawcy zgłaszają coraz większe trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. Z tego też powodu rekruterzy coraz częściej sięgają po tzw. direct search, a więc sami odzywają się do kandydatów. Widać było to również w listopadzie, w którym zaproszenie do współpracy otrzymało przeszło 27,9 tys. osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Najbardziej poszukiwani pracownicy - kogo szukali rekruterzy przez Wyszukiwarkę Kandydatów?


W czasach, gdy o pracownika jest coraz trudniej, rekruterzy coraz częściej sięgają po metodę direct search, która daje im nie tylko możliwość dotarcia do kandydatów pasywnych, ale również kontrolę nad jakością potencjalnych pracowników, a także gwarantuje poufność procesowi rekrutacyjnemu (por. badanie GoldenLine "Efektywność narzędzi rekrutacyjnych", maj 2017).

Jak wynika z najświeższych statystyk, w przedostatnim miesiącu br. wiadomość od rekrutera otrzymało 27 931 osób posiadających profil zawodowy w serwisie GoldenLine. Jak wynika z analiz, dominowały w tym gronie (18%) osoby z zaznaczoną specjalizacją IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci ze specjalnością Inżynieria (15%), a na trzecim uplasowali się spece w kategorii Sprzedaż (10%). Tuż za podium uplasowały się Produkcja oraz Finanse/Ekonomia (po 9%). Warto przypomnieć, że kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

W bezpośrednim dotarciu do kandydatów wspiera pracodawców Wyszukiwarka Kandydatów. W listopadzie 2018 roku wiadomość od rekrutera z zaproszeniem do procesu rekrutacji za pośrednictwem GoldenLine otrzymało 27 931 użytkowników posiadających profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 18% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (15%), na trzecim zaś Sprzedaż (10%). Tuż za podium uplasowały się osoby ze specjalizacją Produkcja (9%) oraz Finanse/Ekonomia (9% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, miało zaznaczoną na profilu tę specjalizację).

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?


W listopadzie 2018 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia; 55% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, było w tym wieku. 13% zapytanych przez rekrutera osób było w wieku 18 - 26 lat. Z kolei 20% osób, które zostały bezpośrednio zaproszone do procesu rekrutacji, znalazło się w przedziale wiekowym 37 - 44 lata.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


W listopadzie na GoldenLine najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (20%), śląskim (18%), dolnośląskim (15%), małopolskim (10%) i wielkopolskim (10%). Przy tym największe zapotrzebowanie rekrutacyjne jest w dużych miastach - spośród osób, które otrzymały w ubiegłym miesiącu wiadomość od rekrutera, 15% mieszka w Warszawie, 10% we Wrocławiu, 7% w Krakowie, 6% w Poznaniu, 4% w Łodzi oraz 3% w Katowicach.

Znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Znajomość języków obcych również jest istotna dla rekruterów. Wśród 27 931 osób, które otrzymały na GoldenLine zaproszenie do procesu rekrutacji bezpośrednio od pracodawcy, 83% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 32% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10% użytkowników). Język francuski zna 7% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, z kolei 5% zna język hiszpański.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W lipcu 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 3 226 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (17%), śląskie (10%), dolnośląskie (10%), małopolskie (8%) oraz wielkopolskie (6%).
Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Produkcja i objęła 21% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (15%), Obsługa klienta/Call Center (12% wszystkich ofert), Inżynieria/Elektronika/Technologia (11% ofert), Praca fizyczna (10%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: