eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawskie biurowce bliskie rekordu

Warszawskie biurowce bliskie rekordu

2018-12-07 10:23

Warszawskie biurowce bliskie rekordu

Biurowce © FilipWarulik - Fotolia.com

Warszawskie biurowce łącznie oferują już sporo ponad 5 mln mkw. biur, a rynek ciągle się powiększa. Jak jednak wskazują eksperci BNP Paribas Real Estate Poland, w III kwartale br. podaż okazała się stosunkowo niewielka, co przy sporym popycie zaowocowało spadkiem wskaźnika pustostanów. Zaobserwowano również niewielkie podwyżki stawek czynszu za najwyższej jakości aktywa zlokalizowane w centrum miasta.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Dział Badań i Analiz Rynkowych BNP Paribas Real Estate Poland, w III kwartale br. popyt netto (nowe umowy i ekspansje) zdołał osiągnąć poziom niemal 139 tys. mkw., a od początku roku - blisko 462 tys. mkw. Jeśli dotychczasowe tempo doczeka się kontynuacji, to można się spodziewać, że tegoroczny rezultat okaże się wyższy od rekordu z 2015 roku, kiedy to wynajęto przeszło 660 tys. mkw. netto.
Osiągnięty wynik to w dużej mierze zasługa nowych najemców i firm rozwijających swoją działalność, które poszukiwały lokalizacji bądź powiększały dotychczasowe siedziby. Podejmowaniu decyzji sprzyjała dobra dostępność powierzchni oraz korzystne warunki najmu - mówi Monika Wakulska, Senior Consultant z Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Coworking rośnie w siłę


Wśród najemców warszawskich biurowców coraz silniej zaznacza się udział operatorów powierzchni współdzielonych (tzw. coworking), którzy na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów br. odpowiadali za około 1/10 ogólnego popytu netto. Powierzchnia biur tego typu w stolicy, wliczając powierzchnie w nieukończonych jeszcze projektach, osiągnie ponad 160 tys. mkw.

fot. FilipWarulik - Fotolia.com

Biurowce

Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie zbliża się do rekordowego poziomu.


Polska wpisuje się w globalny trend rozwoju powierzchni coworkingowych. Duże zapotrzebowanie na tego typu usługi sprawia, że na rynku pojawiają się kolejni operatorzy. Typowa powierzchnia wynajmowana pod ten rodzaj działalności wynosi średnio ok. 2-4 tys. mkw. Rekordowa, pod względem wielkości, powierzchnia 14 tys. m kw. została wynajęta przez WeWork, co tyko pokazuje poziom popularności tego trendu na rynku biurowym - komentuje Adrian Bojczuk, Zastępca Dyrektora z Działu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Niewielki odsetek powierzchni niewynajętej


Ograniczony wolumen nowej podaży oraz utrzymujący się wysoki popyt ze strony najemców. przełożyły się na zmniejszenie udziału niewynajętej powierzchni w III kwartale br. Średni wskaźnik pustostanów dla budynków biurowych w stolicy uległ obniżeniu do poziomu 10%, co oznacza spadek o 1,3 p.p. w porównaniu do stanu z końca 2017 roku.
Spadek wskaźnika pustostanów oraz ograniczony wolumen powierzchni, której dostarczenie przewidziane jest do końca 2019 roku, przełożą się na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej wynajmujących i powrót rynku do poziomu równowagi na linii: najemca - wynajmujący - mówi Patrycja Dzikowska, Dyrektor Działu Badań i Analiz Rynkowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Dominacja Strefy Centralnej


Wyniki raportu wskazują jednoznacznie, że zarówno deweloperzy, jak i najemcy biurowców najczęściej koncentrują swoją uwagę na centralnej części Warszawy. Na strefę Centralną przypadło niemal 55% popytu netto zrealizowanego w ciągu trzech pierwszych kwartałów br. Na strefę Mokotów przypadło 17% popytu netto, a Korytarz Żwirki i Wigury przyciągnął kolejne 11%. W kontekście problemów komunikacyjnych w stolicy i rekordowo niskiego poziomu bezrobocia, dostępność komunikacji publicznej staje się kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji siedziby firmy.

Aktywność deweloperów skupia się w strefie Centrum. Udział podstrefy Centrum Zachód w wolumenie obecnie powstającej powierzchni biurowej wynosi 54%, a Centralnego Obszar Biznesu - 24%.

Stawki czynszu dla najwyższej jakości aktywów w centrum miasta odnotowują niewielki wzrost i obecnie mieszczą się w przedziale od 21,00 do 22,50 euro za m kw./m-c. W najbliższym czasie nie jest spodziewany skokowy wzrost stawek czynszu bazowego, chociaż w rezultacie rosnących kosztów obsługi i realizacji inwestycji zmniejszeniu ulega różnica pomiędzy stawkami bazowymi a efektywnymi.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: