eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2018

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2018

2018-12-07 10:50

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2018

Rekrutacja © Mediteraneo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Firmy z sektora Nowoczesnej Gospodarki ciągle potrzebują nowych pracowników. Z analizującego dane z III kwartału 2018 roku raportu ADP Polska wynika, że badany okres zakończył się wzrostem zatrudnienia na poziomie 6,11 proc. rdr. I wprawdzie taki rezultat oznacza również pewne wyhamowanie względem poprzednich kwartałów br., to i tak jest on znacznie wyższy od ogólnorynkowego (3,70 proc wg GUS).

Przeczytaj także: 3 główne błędy w rekrutacji pracowników

Firmy produkcyjne zatrudniają najmniej


Odpowiedzialność za obniżenie dynamiki zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce ponosi w głównej mierze branża produkcyjna, w której wzrost sięgnął tylko +4,70 proc. rdr. Najniższy wskaźnik (+4,55 proc.) uzyskały większe firmy produkcyjne, zatrudniające powyżej 500 osób, małe i średnie firmy wypracowały wynik na poziomie 5,55 proc.

Usługi lepiej radzą sobie z wyzwaniami rynku


Już od początku tego roku liderem pod względem dynamiki zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce są firmy usługowe. Trend ten doczekał się kontynuacji również w III kw. Od lipca do września br. usługodawcy zatrudnili o 7,02 proc. pracowników więcej niż w tym samym okresie minionego roku. Biorąc pod uwagę kryterium wielkości przedsiębiorstw, większą dynamikę odnotowano w małych i średnich firmach, zatrudniających poniżej 500 pracowników (+7,42 proc.). Był to najwyższy wskaźnik przyrostu zatrudnienia w całej Nowoczesnej Gospodarce w III kw. 2018 r. W dużych firmach usługowych wzrost zatrudnienia był jednak niewiele niższy i wyniósł 6,94 proc.

fot. mat. prasowe

Zmiany zatrudnienia

Nowoczesna Gospodarka zakończyła III kw. 2018 r. ze wzrostem zatrudnienia na poziomie 6,11 proc.


– Podobnie jak w poprzednich kwartałach 2018 r., sektor usługowy Nowoczesnej Gospodarki przewyższył pod względem przyrostu zatrudnienia sektor produkcyjny. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, jednak największe to deficyt wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Zasoby bezrobotnych skurczyły się do poziomu najniższego od kilkunastu lat, a osoby wciąż pozostające bez pracy niezwykle trudno zaktywizować. Nałożyły się na tę sytuację istotnie rosnące koszty produkcji, które wywołują po stronie przedsiębiorców niepewność i wyczekiwanie. Ponadto, produkcja w przeciwieństwie do usług nie korzysta tak często z outsourcingu, który odciąża biznes i zmniejsza całościowe wydatki. Nie wystarcza także wypełnianie luki pracowniczej przez obywateli Ukrainy i Białorusi. Zdecydowanie lepiej z problemem niedoboru pracowników radzą sobie firmy usługowe, które w tym kwartale zanotowały najwyższą dynamikę wzrostu. W porównaniu do poprzednich kwartałów tego roku wzrost aktywności zatrudniania osiągnęły duże przedsiębiorstwa, jednak jest to wciąż niższy rezultat aniżeli w małych i średnich przedsiębiorstwach – komentuje Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

fot. mat. prasowe

Zmiany zatrudnienia: usługi vs produkcja

Od początku roku 2018 r. największa dynamika zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce występuje wśród firm usługowych.

fot. mat. prasowe

Zmiany zatrudnienia wg wielkości firm

Większą dynamikę odnotowano w małych i średnich firmach, zatrudniających poniżej 500 pracowników (+7,42 proc.).


O Raporcie ADP Polska
Raport „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2018” jest dwudziestym czwartym z cyklu raportów dedykowanych sektorowi Nowoczesnej Gospodarki, które przygotowywane są przez ADP Polska w formie podsumowań kwartalnych, półrocznych i rocznych. Raport został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q1 2014 – Q3 2018, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentatywnymi dla całego rynku pracy w Polsce. Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 220 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 120 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były firmy Nowoczesnej Gospodarki, czyli przedsiębiorstwa, które stale usprawniają bieżącą działalność m.in. poprzez korzystanie z nowoczesnych technologii i outsourcingu. Firmy te wdrażają innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie mogą skupić się na swojej podstawowej działalności, powierzając część zadań zewnętrznym partnerom biznesowym. W efekcie przyjętej strategii, przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki są liderami w swoich branżach – rozwijają działalność, pozyskują klientów i zwiększają zatrudnienie. Wyznaczają standardy, stanowiąc awangardę świata biznesu, a ogół rynku bierze z nich przykład. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację, IT, finanse oraz farmację.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: