eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Święty Mikołaj z ukraińskim akcentem?

Święty Mikołaj z ukraińskim akcentem?

2018-12-04 10:12

Święty Mikołaj z ukraińskim akcentem?

Święty Mikołaj © rangizzz - Fotolia.com

Okres przed świętami Bożego Narodzenia to wysyp ofert pracy w firmach logistycznych, supermarketach, czy przetwórstwie ryb, a więc wszędzie tam, gdzie panuje wzmożony ruch przedświąteczny. A że dodatkowe pieniądze na świąteczne wydatki się przydadzą, dodatkowej pracy szukają nie tylko Polacy, ale i Ukraińcy zatrudnieni w naszym kraju. Czy Święty Mikołaj w Polsce będzie mówił z ukraińskim akcentem? Na to pytanie próbują odpowiedzieć eksperci z Grupy Progres.
W okresie przedświątecznym znajdziemy pracę w charakterze kuriera, pracownika supermarketu, sprzedawcy fajerwerków, czy animatora - elfa, śnieżynki, a nawet Świętego Mikołaja.

Ukraińcy przed świętami pracują więcej


Grupa Progres przeanalizowała 23 641 pracowników tymczasowych z Polski i Ukrainy zatrudnionych w naszym kraju w 2017 r. Wniosek z tej analizy jest taki, że pracownicy z Ukrainy pracują więcej niż Polacy. W ciągu 3 – 4 miesięcy aktywności zawodowej średnia liczba godzin roboczych pracownika tymczasowego, w przypadku osoby z Ukrainy, wynosiła 533 to aż o 177 więcej niż w przypadku zatrudnionego tymczasowo Polaka. W listopadzie i grudniu różnice są jeszcze większe - tylko w ubiegłym roku zatrudnieni tymczasowo Ukraińcy przepracowali w sumie 1 235 803 RBH, podczas gdy Polacy 611 339 RBH.

Dane podsumowujące liczbę wszystkich RBH, które Ukraińcy spędzili na realizowaniu zawodowych obowiązków pokazują, że przed Bożym Narodzeniem najwięcej (w przypadku tej narodowości) pracują osoby pomiędzy 21 a 30 r.ż. - w grudniu 2017 r. przez 211 171 RBH (Polacy w tym samym wieku w sumie 127 783 RBH). Najmniej czasu na podreperowanie budżetu przeznaczyły osoby powyżej 61 r.ż. – razem 4 547 RBH. Średnią aktywność zawodową przed Świętami wykazują osoby pomiędzy 31 a 61 r. ż. W ich przypadku najwięcej godzin na pracę tymczasową poświęcają Ukraińcy między 31 a 40 r. ż. – w sumie 143 282 RBH w 2017 r. (Polacy 47 127 RBH).

fot. rangizzz - Fotolia.com

Święty Mikołaj

54 proc. Ukraińców chce pracować w Polsce przed Świętami.


Zaangażowanie Ukraińców widać zarówno w przypadku kobiet, jaki i mężczyzn, jednak to kobiety przed Świętami pracują więcej (podobnie jest w przypadku Polek). Największą różnicę aktywności widać u Ukrainek między 41 a 50 r. ż., które w grudniu 2017 r. przepracowały prawie trzy razy więcej RBH niż Ukraińcy w tym samym wieku. Kobiety z tej grupy w pracy spędziły w sumie 98 877 RBH, mężczyźni jedyne 36 415 RBH.

154 zł przeznaczają na Święta


Tegoroczny grudzień dla Ukraińców zapowiada się równie pracowicie. Co więcej, o zarabianiu przed Świętami w Polsce myślało aż 54 proc. mieszkańców Ukrainy, chcących wyjechać do naszego kraju. Z danych Grupy Progres zgromadzonych w ramach kampanii „Jeden telefon i masz pracę”, rekrutującej mieszkańców tego kraju do pracy w Polsce wynika, że pod koniec października 2018 r. ponad połowa chętnych chciała pracować w Polsce od zaraz (54 proc.). Pozostali na przygotowanie do wyjazdu potrzebowali trochę więcej czasu - 27 proc. Ukraińców była w stanie przyjechać do Polski w ciągu miesiąca, dla 19 proc. ten czas był dłuższy lub uzależniali go od tego, kiedy otrzymają wizę. Pytani o to, ile chcieliby zarabiać, najczęściej podawali kwoty od 3 tys. zł netto do 3,4 tys. zł netto (29 proc.). Trochę mniej, bo od 2,5 tys. zł netto do 2,9 tys. zł netto chciało zarabiać 34 proc. Ukraińców myślących o wyjeździe do Polski przed Świętami, a o kwocie 2 tys. zł netto do 2,4 tys. zł netto wspomniało 21 proc. obywateli Ukrainy. Powyżej 3,5 tys. zł chciałoby zarabiać 13 proc. Ukraińców. Natomiast kwoty poniżej 2 tys. zł oczekuje 3 proc. obywateli Ukrainy. Takie zarobki większości z nich pozwolą na organizację Świąt, które nie będą dużym wydatkiem – w ubiegłym roku na Boże Narodzenie Ukraińcy planowali wydać średnio 154 zł - wynika z danych Research & Branding Group.

Przed nami szczególny czas, który mobilizuje do podjęcia pracy. Polacy coraz częściej przed Świętami biorą urlopy wypoczynkowe i poświęcają je na podreperowanie budżetu, zatrudniając się tymczasowo w innej firmie. Ukraińcy, nawet bez drugiego etatu, pracują bardzo intensywnie, a gdy my po przerwie świąteczno-noworocznej wrócimy do wykonywania swoich obowiązków, oni dopiero rozpoczną Boże Narodzenie, które w religii prawosławnej obchodzone jest w styczniu.

W informacji wykorzystano dane Grupy Progres za 2017 r. analizujące 23 641 pracowników tymczasowych z Polski i Ukrainy oraz cząstkowe dane za listopad i grudzień 2017 r., a także wyniki Grupy Progres z kampanii „Jeden telefon i masz pracę” prowadzonej na Ukrainie od 1 lipca 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: