eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 48/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 48/2018

2018-12-05 09:15

  • Polska zrobiła kolejny krok by zmniejszyć swoje uzależnienie od rosyjskich dostaw paliw. W życie wchodzi umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja ta stwarza możliwość dostawy gazu z Norwegii. Zmieni to sytuację na rynku surowców energetycznych, a powstanie nowego kierunku dostaw gazu będzie miało wpływ na przebieg negocjacji umów w tym wielkości dostaw i cen. Ten gazociąg w połączeniu z gazoportem w Świnoujściu stwarzają sytuację zupełnie niepodobną do tej, w której kiedyś wieloletnimi kontraktami gwarantowano bezpieczeństwo energetyczne kraju (niektóre z tych kontraktów obowiązują do dziś). Prace realizacyjne mają ruszyć za około 1,5 roku, a Baltic Pipe ma być gotowy w 2022 r. Powyższą informację należy włączyć w dyskusję o strategii zabezpieczenia energetycznego Unii Energetycznej, która dziś jest sprowadzana głównie do budowy Nord Stream 2. Wszystko wskazuje na to, że kolejnym krokiem PGNiG będą działania skierowane na rozbudowę infrastruktury, dzięki której powstanie możliwość połączenia naszej sieci gazowej z systemami gazowymi sąsiednich państw. Warto dodać , że oddanie Baltic Pipe do użytku musi się odbyć w 2020, właśnie przed wygaśnięciem niekorzystnego dla Polski kontaktu z Gazpromem. Rząd nie ukrywa, że nie zamierza przedłużać kontraktu z Rosją, szczególnie na takich warunkach jak dotychczas.
  • Mimo niekorzystnej sytuacji wynikającej z afery korupcyjnej w nadzorze finansowym nowa ustawa o KNF przeszła całą drogę legislacyjną, podpisał ją także prezydent A. Duda. Jak wiele podobnych i ta ustawa przeszła przez parlament w ekspresowym tempie. Jest w niej kilka zapisów, które wymagałoby doprecyzowania Należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na artykuł zakładający, że w razie obniżenia sumy funduszy własnych banku poniżej wymaganego w Prawie bankowym poziomu albo powstania niebezpieczeństwa takiego obniżenia Komisja Nadzoru Finansowego "może podjąć decyzję o przejęciu banku przez inny bank za zgodą banku przejmującego", jeżeli nie zagrozi to bezpieczeństwu środków gromadzonych na rachunkach w banku przejmującym, obniżeniem funduszy własnych banku przejmującego poniżej wymaganego prawem poziomu, ani nie stworzy takiego niebezpieczeństwa. Decyzja KNF "może zawierać warunki i terminy przejęcia banku przez inny bank". W ustawie jest też kilka zapisów, które mają na celu wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym. Warto jeszcze dodać, że zmiany nastąpiły w składzie osobowym KNF i organizacji obsługującego komisję urzędu. Zakłada np., że skład Komisji zostanie rozszerzony o przedstawiciela premiera, ministra-koordynatora służb specjalnych, a także prezesów UOKiK i BFG, a Urząd KNF stanie się państwową osobą prawną.
  • O podwyżce cen energii elektrycznej mówi się od kilku miesięcy. Jednak temperatura dyskusji na ten temat wyraźnie się podniosła, gdy pojawiły się doniesienia o tym, jakie propozycje dot. taryf przedstawili najwięksi jej dostawcy do Urzędu Regulacji Energetyki. Analitycy szacują, że ten wzrost wyniesie ok. 30 proc. Z tych analiz wynika także, że poważnie może wzrosnąć obciążenie budżetu przeciętnego Kowalskiego (szacuje się go na ok. 360 zł rocznie). Nie powinniśmy mieć wątpliwości, że należy też liczyć się także ze zmianami cen towarów i usług, bo wszędzie w kosztach znajdują wydatki na energię. Jednym słowem: należy liczyć się z klasycznym "efektem domina". Analitycy sygnalizują, że już teraz niejako "awansem" producenci żywności przedświątecznie podwyższają ceny wyraźnie więcej niż w analogicznym okresie rok temu.
  • Polacy mają stosunkowo niewielką wiedzę o finansach i ekonomii. Badania ankietowe wykazały, że wiele osób nie mało wie na temat posiadanych i zaciąganych pożyczek, oraz reguł prawnych na bazie których uzyskano taką pożyczkę. Stwierdzono sporą ilość badanych, którzy mają problemy z odróżnieniem zarobku netto od brutto, a nie wiedzą, na czym polega oprocentowanie lokat. Z drugiej strony te badania pokazały, że większość Polaków uważa, iż posiada wiedzę z zakresu m.in. gospodarowania domowym budżetem, płatności bezgotówkowych kartą czy ochrony danych osobowych w sieci. Ważne są tendencje w zmianach wiedzy w tym zakresie. Porównując uzyskane wyniki tegoroczne z poprzednimi latami poprawę odnotowano przy pytaniach o gospodarowanie budżetem domowym, o oszczędnościach oraz ochronie danych osobowych. Najmniejszą poprawę zauważono zaś w temacie zadłużenia - pożyczek i kredytów.
  • GUS opublikował najnowsze dane dot. bezrobocia w Polsce. Z tego raportu wynika, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2018 r. 3,8 proc. (podczas gdy w II kw. było to 3,6 proc.). Zwracam uwagę, że jest to pierwszy wzrost stopy bezrobocia wg BAEL (kw/kw) od I kw. 2015 roku, czyli od ponad trzech lat!
  • W ostatnim okresie polska gospodarka była napędzana przede wszystkim przez konsumpcję. Ta konsumpcja była wzmacniana potężnymi programami socjalnymi i wzrostem płac będącym konsekwencją sytuacji na rynku pracy. Doceniając obecny stan gospodarki analitycy jednak zwracali na to, że nasza słabością jest niski poziom inwestycji, przy czym obecnie inwestują przede wszystkim firmy publiczne, prywatne wyczekują...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków wyjątkowy, spędzony z rodziną i przyjaciółmi czas, na którym oszczędzać nie zamierzają NA ŚWIĄTECZNE ZAKUPY WYDAJEMY CORAZ WIĘCEJ.

Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków wyjątkowy, spędzony z rodziną i przyjaciółmi czas, na którym oszczędzać nie zamierzają. Jak pokazuje dwudziesta pierwsza edycja międzynarodowego badania "Zakupy świąteczne 2018", przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku na prezenty, żywność oraz spotkania z najbliższymi zamierzamy przeznaczyć średnio 1 168 zł, czyli o 6 proc. więcej niż wydaliśmy rok temu. To najwyższy wzrost spośród analizowanych krajów. Najbardziej spodziewanym prezentem są kosmetyki i perfumy, natomiast swoim bliskim najchętniej podarujemy książkę. Z roku na rok rośnie znaczenie zakupów internetowych. Aż 44 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w sklepach online.

Polacy deklarują, że na bożonarodzeniowe prezenty, żywność oraz spotkania z najbliższymi przeznaczą średnio 1 168 zł (272 euro). Jest to więcej niż wydali w 2017 roku, kiedy koszt ten wyniósł 1 104 zł (257 euro). Ten sześcioprocentowy wzrost jest najwyższym w analizowanych krajach. Podobny wynik zanotowała Rosja. Największym budżetem na świąteczne wydatki dysponują jednak Brytyjczycy z 587 euro i Hiszpanie z blisko 495 euro. W porównaniu tym należy brać pod uwagę sytuację ekonomiczną i siłę nabywczą w danym kraju.

Średnia dla wszystkich ankietowanych państw wyniosła 377,4 euro. W tym roku Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą nieco więcej niż na żywność. Pierwsza kategoria pochłonie 45 proc. (532 zł) bożonarodzeniowego budżetu, druga 44 proc. (511 zł), natomiast na spotkania towarzyskie planują przeznaczyć 11 proc. (125 zł). Na tle Europy Polacy byli najbardziej skłonni przekroczyć założony na wydatki świąteczne budżet – 53 proc. przyznaje, że w 2017 roku wydało więcej o ponad 200 zł niż zakładał pierwotny budżet (średnia dla analizowanych krajów to 32 proc.). Dużą dyscypliną w zarządzaniu świątecznym budżetem wykazali się Austriacy, Rosjanie i Brytyjczycy.

Jaki prezent spodziewamy się zobaczyć pod choinką? W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, są to przede wszystkim kosmetyki i perfumy. Na podium znalazły się również słodycze i książki. Rok wcześniej kolejność pomiędzy tymi dwiema kategoriami była odwrotna. Wśród mieszkańców badanych krajów najpopularniejsze są książki, odzież i obuwie oraz bony zakupowe.

A jakimi prezentami zamierzamy obdarować najbliższych? Podobnie jak w ubiegłym roku, przede wszystkim książkami. Tuż za nimi znalazły się kosmetyki i perfumy oraz słodycze. Wśród upominków kupowanych nastolatkom dominują słodycze, gry komputerowe, książki oraz gotówka. Największy awans w rankingu zanotowały kamery cyfrowe (18 miejsc względem 2017 r.), a największy spadek (o 20 miejsc) dotknął artykuły szkolne. Do najchętniej kupowanych prezentów dla dzieci należały lalki i zabawki pluszowe (38 proc., awans z 4. miejsca), które zastąpiły zeszłorocznego zwycięzcę, czyli zabawki kreatywne i artystyczne (30 proc.). Na drugim miejscu znalazły się zabawki konstrukcyjne (37 proc.), a na trzecim książki (32 proc.).

Mimo, że Internet odgrywa coraz większą rolę w kreowaniu naszych pomysłów bożonarodzeniowych, to niemal 58 proc. z nas po prezenty uda się do sklepów stacjonarnych. Pod tym względem Polacy nie tak łatwo zmieniają swoje przyzwyczajenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że to i tak najniższy wynik wśród ankietowanych krajów, dla których średnia wynosi aż 70 proc.

Do zakupów online najbardziej przekonuje nas dowolność pory dnia, w której możemy ich dokonać (82 proc.), jak również możliwość sprawdzenia, co inni konsumenci myślą o danym produkcie (75 proc.). Ważna jest także dostawa do domu (74 proc.) oraz łatwość porównania cen (72 proc.). Z kolei za największą zaletę zakupów tradycyjnych uważamy to, że otrzymujemy produkty bezpośrednio (81 proc.), możliwość uzyskania fachowej porady od sprzedawcy (79 proc.) oraz ochrona danych osobowych (76 proc.).

Wojciech Górniak, dyrektor Deloitte Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: