eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ataki hakerskie w X 2018

Ataki hakerskie w X 2018

2018-11-30 09:49

Ataki hakerskie w X 2018

Haker © Artem - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Cyberprzestępcy atakują 12 milionów razy dziennie. To 20 proc. więcej niż w czerwcu 2018 roku - wynika z analizy Check Point Software Technologies. Opracowany przez tę firmę Global Threat Index pokazuje, że w październiku 2018 roku najbezpieczniejszym krajem, zarówno w Europie, jak i na świecie, był Lichtenstein. Indeks zagrożeń wyniósł w tym kraju zaledwie 11,4 punktu. Co ważne, Polska znalazła się wśród 16 najbezpieczniejszych krajów w Europie.
W rankingu Global Threat Index – Europa na pozycji drugiej uplasowała się Norwegia z wynikiem 25,4 punktu, a na trzecim Finlandia - 28,8. Polska znalazła się na 16 miejscu w Europie z wynikiem 33,4, wyprzedzając takie kraje jak: Rosja (33,4), Czechy (33,6) czy Niemcy (33,9). Polscy użytkownicy komputerów najczęściej atakowani są w niedziele przez hakerów z niemieckim adresem IP.

Cyberbezpieczeństwo: Trojany zdalnego dostępu w natarciu!


Według ekspertów z Check Point kryptominery są najczęściej wykorzystywanym złośliwym oprogramowaniem. To narzędzia do nielegalnego generowania kryptowalut, wykorzystujące moce obliczeniowe komputerów ofiar. Najpopularniejszym z nich jest Coinhive, który wykrywany był w 18% korporacji na całym świecie. Na podium znalazł się także Cryptoot, z zasięgiem ponad 8% oraz Dorkbot, który jest robakiem opartym o protokół IRC.

Warto też zwrócić uwagę na debiut trojanów zdalnego dostępu (RAT) w pierwszej dziesiątce najpowszechniejszych zagrożeń. Jednym z tych trojanów jest FlawedAmmyy, któy pozwala napastnikowi zdalnie kontrolować maszynę ofiary, uzyskać pełny dostęp do kamery i mikrofonu maszyny, dokonywać zrzutów ekranu, jednocześnie kradnąc dane uwierzytelniające i wrażliwe pliki. W październiku została odkryta największa kampania rozpowszechniająca FlawedAmmy.

TOP 3 malware na świecie:

  1. Coinhive – Crypominer przeznaczony do wydobywania kryptowaluty Monero bez zgody użytkownika odwiedzającego stronę internetową. Coinhive pojawił się dopiero we wrześniu 2017 r., ale już w tym czasie infekował 12% organizacji na całym świecie.
  2. Cryptoloot – Cryptominer wykorzystujący moc procesora lub procesora graficznego ofiary oraz istniejące zasoby do wytworzenia nowej waluty. Dodaje transakcje do tzw. Blockchainu, wprowadzając nową walutę.
  3. Dorkbot - Oparty na IRC robak umożliwiający zdalne wykonywanie kodu przez operatora oraz pobieranie dodatkowego złośliwego oprogramowania do zainfekowanego systemu. Jest to bankowy trojan, którego głównym zadaniem jest kradzież poufnych informacji i przeprowadzanie ataków typu denial-of-service.

W przypadku urządzeń mobilnych, znów czołowe pozycje zajmuje jedynie malware skierowany przeciwko Androidowi. Triada, modułowy backdoor, wspiął się na pierwsze miejsce na liście najczęstszych mobilnych złośliwych programów. Zastępuje on trojana bankowego i złodzieja danych – Lokibot, który spadł na drugie miejsce. Hiddad powrócił z kolei na listę jako trzecie najbardziej rozpowszechnione mobilne złośliwe oprogramowanie w tym miesiącu.

Badacze z Check Pointa przeanalizowali również najbardziej wykorzystywane luki w cyberprzestrzeni. Po raz kolejny CVE-2017-7269 pozostaje na pierwszym miejscu listy najczęściej wykorzystywanych luk w zabezpieczeniach, z globalnym wpływem na 48% organizacji. Na drugim miejscu znalazło się OpenSSL TLS DTLS Heartbeat Information Disclosure o globalnym wpływie 46%, a następnie Web servers PHPMyAdmin Misconfiguration Code Injection zidentyfikowany w 42% organizacji.

fot. mat. prasowe

Global Threat Index – Europa

Najbezpieczniejszym miejscem został uznany Lichtenstein.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.