eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek magazynowy idzie na nowy rekord?

Rynek magazynowy idzie na nowy rekord?

2018-11-23 12:57

Rynek magazynowy idzie na nowy rekord?

Magazyn © Voy_ager - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firma CBRE podsumowała sytuację, jaka panowała na rynku powierzchni magazynowych po III kwartale bieżącego roku. Z pełną odpowiedzialnością można mówić, że rynek znajduje się w szczytowej formie. Całkowite zasoby powierzchni wynoszą już niemal 15 mln mkw. (o 2 mln więcej r/r). Taki rezultat sprawia, że zostawiamy w tyle naszych południowych sąsiadów i depczemy po piętach Hiszpanii (15,5 mln mkw.). Wolumen transakcji wyniósł w badanym okresie 1,1 mld euro, czyli niemal tyle samo, ile w całym minionym roku. Wiele wskazuje zatem na to, że przed nami kolejny rekord.

Podaż głównie w centrum kraju


Jak wynika z raportu CBRE „Market View: Polski rynek przemysłowy i logistyczny po III kw. 2018”, zasoby magazynowe w naszym kraju to powierzchnia licząca 14,94 mln mkw., czyli o ponad 2 mln mkw. niż rok wcześniej. Taki wynik plasuje nas tuż za Hiszpanią (15,5 mln mkw.) i pozostawia daleko w tyle i Czechy (7,6 mln mkw.) i Słowację (2,4 mln mkw.).

Co więcej, raport CBRE wyraźnie wskazuje, że magazynów i obiektów handlowych ciągle będzie przybywać. Obecnie trwają prace nad 2,1 mln mkw. powierzchni, z czego jedna czwarta powiększy rynek magazynowy w centralnej Polsce. Aż cztery z powstających obiektów, każdy o wielkości ponad 100 tys. mkw., to projekty build-to-suit (BTS), czyli realizacje na życzenie konkretnych klientów – Panattoni Gliwice, Hillwood Zalando Gluchow, Panattoni Leroy Merlin oraz Hillwood Zalando Olsztynek.

Na znaczeniu w Polsce zyskuje „logistyka miejska” – deweloperzy widzą potencjał w mniejszych obiektach magazynowych, leżących bliżej miast. Takie przestrzenie dają możliwość szybkiej realizacji zamówień, co jest szczególnie ważne dla rozwijającego się sektora handlu elektronicznego. Tego typu obiekty powstają w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie oraz Gdańsku.
- Wzrost gospodarczy w naszym kraju – zwiększający się popyt, rosnące zakupy, rozwój sprzedaży internetowej napędza bezpośrednio rynek magazynowy. Nie bez znaczenia jest również liczba inwestycji zagranicznych. Jesteśmy obecnie w punkcie szczytowym tej hossy. Ani pod koniec tego roku, ani w przyszłym nie spodziewamy się dużej zmiany na rynku. Dobra passa jeszcze potrwa, a rok 2018 będzie rekordowy jeżeli chodzi o aktywność deweloperów i inwestorów oraz popyt ze strony najemców – mówi Beata Hryniewska, Szef Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki CBRE.

fot. mat. prasowe

Nowa podaż, powierzchnia w budowie i podaż całkowita w Polsce

Na koniec września br. całkowita podaż powierzchni przemysłowej i logistycznej przekroczyła 14,94 mln mkw.


Dużo w budowie, ale większość już zajęta


W trzech pierwszych kwartałach br. popyt na powierzchnię magazynową wzrósł o 13% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku i wyniósł 3,1 mln mkw. Największe zapotrzebowanie widoczne było w Polsce Centralnej, Regionie Warszawy, oraz na Górnym Śląsku. Wśród najemców prym wiodą firmy z obszarów handlu elektronicznego i sektora logistycznego. To branże, które dokonały największych transakcji najmu w III kwartale br.
- Buduje się dużo, mimo to firmy poszukujące przestrzeni magazynowo-produkcyjnej mają problem ze znalezieniem powierzchni dostępnej do wynajęcia, ponieważ aż 80% nowych inwestycji jest już skomercjalizowana. Największy problem mają przedsiębiorstwa szukające powierzchni na zachodzie i północy naszego kraju, gdzie magazynów dostępnych od zaraz praktycznie nie ma – dodaje Beata Hryniewska z CBRE.

Dostępność wolnej przestrzeni przemysłowej i logistycznej jest bardzo ograniczona. Przez kilka ostatnich lat następował stopniowy spadek pustostanów we wszystkich regionach Polski. Obecnie poziom pustostanów w Polsce jest bliski najniższemu w historii – wynosi 4,5%.

fot. mat. prasowe

Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce - statystyki

W budowie znajdują się kolejne 2 mln mkw.


Poziom inwestycji coraz bliżej rekordu


Suma inwestycji w nieruchomości w pierwszych trzech kwartałach br. wyniosła 1,1 mld euro – to prawie tyle samo, co w całym minionym roku. Pozwala to przewidywać, że całkowity wolumen transakcji przemysłowo-magazynowych w 2018 roku będzie rekordowy. Największe transakcje dotychczas to m.in. przejęcie przez Deutsche Asset & Wealth Management centrum dystrybucyjnego Zalando Szczecin, za kwotę 57 mln euro, a także przejęcie przez firmę Invesco centrum dystrybucyjnego w Szczecinie – za 110 mln euro. Za największą transakcję portfelową trzech pierwszych kwartałów tego roku można uznać nabycie 9 magazynów przez Griffin RE za kwotę 196 mln euro.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: