eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ferie zimowe 2019: wreszcie lepsza sprzedaż wycieczek

Ferie zimowe 2019: wreszcie lepsza sprzedaż wycieczek

2018-11-09 12:30

Przeczytaj także: Ferie zimowe 2019: koniunktura w turystyce dość zagadkowa


2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego, czyli w latach 2019 (28 styczeń-3 luty) i 2018 (okres 15-21 styczeń) zebranych w tym samych okresach listopada w tym i ubiegłym sezonie pokazuje, że obecna średnia cena była wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 22 złote, (poprzednio była wyższa o 13 i 73 złote), natomiast w pierwszym tygodniu listopada 2017 średnia cena w porównaniu rok do roku była niższa o 59 złotych.

W minionym tygodniu, tak jak minionych sześciu miesiącach, czynniki o charakterze kosztotwórczym działały w kierunku zmniejszania marż ze sprzedaży wycieczek. Cena paliwa lotniczego w minionym tygodniu kolejny raz była znacznie, choć już w nieco mniejszym stopniu, wyższa niż przed rokiem (3,00 wobec 2,37 zł/litr, czyli o 26,6 procent). Na zwyżkę kosztów działał też kurs złotego, który dla rozliczeń turystycznych osłabł o ponad 2,5 procent. W rezultacie czynniki zmian cen paliwa oraz kursów złotego zgodnie działały w kierunku powiększania średniego poziomu kosztów wycieczek, ale w nieco mniejszej skali niż poprzednim zestawieniu, czyli o około 140/150 złotych (wcześniej o 155/165 i 95/105 złotych).

Należy pamiętać, że wpływ zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora jest mniej lub więcej opóźniony (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich wpływ należy traktować raczej w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.

fot. mat. prasowe

Ceny na ferie zima 2018 vs 2019

W Egipcie zwyżka średnich cen rok do roku wyniosła średnio 175 złotych.

fot. mat. prasowe

Zmiany wobec ubiegłego roku

Na Wyspach Kanaryjskich zwyżka średnich cen rok do roku wyniosła średnio 131 złotych.


Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) większą zwyżkę cen cen rok do roku ponownie wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziomu z sezonu 2017/2018 o średnio 175 złote, zaś przed rokiem były niższe o 155 złote, a przed dwoma laty notowano tam niemal stagnację, gdyż średnie cen rok do roku zwyżkowały, ale jedynie o 2 złote . Najwyraźniej podniosły się w skali roku ceny w Hurghadzie – o średnio 263 złote, a w mniejszym stopniu w Marsa Alam – o 196 złotych, a najmniejszy wzrost średnich cen wycieczek znów zanotowano na Synaju – o 66 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich zwyżka średnich cen rok do roku była tym razem tylko nieco mniejsza i wyniosła średnio 131 złotych, natomiast przed rokiem i dwoma laty średnie ceny rok do roku podnosiły się tam o 84 i 22 złote. Tym razem wśród wysp na tym kierunku największy roczny wzrost cen odnotowano na Fuerteventurze – o 194 złote, a zdecydowanie najskromniejszy na Teneryfie – o średnio zaledwie 6 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe przeceny średnich cen wycieczek rok do roku, podobnie jak o tej porze w ubiegłym sezonie, odnotowano na Cyprze – o 514 złotych (przed rokiem o 601 złotych) oraz w Portugalii – o średnio 372 złote, zaś zdecydowanie bardziej umiarkowane na Tureckiej Riwierze – o średnio 44 złote. Wyższe średnie cen rok do roku odnotowano na Malcie i w Maroku – o 27 i 114 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanadyjskie podniosły się o 215 złotych, a kierunkach egipskich – o średnio jedynie 20 złotych. Na mniej masowych kierunkach największą zwyżkę dwuletnią odnotowano w Maroku – o 134 złote, a największy spadek na Cyprze – o 1115 złotych.

Początek listopada jest już dla sezonu zimowego okresem (sprzedaż trwa z reguły od miesięcy wiosennych), w którym kierunki i wielkości zmian cen wycieczek na poszczególnych kierunkach są już ukształtowane w miarę obiektywnie. Wynikają one w dużej mierze z relacji popytu i sprzedaży, ale też z innych czynników, jak np. zmiany cen hoteli, czy kursy lokalnych walut w krajach docelowych. Poniżej przedstawiono wykres zmian cen rok do roku na najistotniejszych kierunkach zimowych w okresie ostatnich pięciu lat (2018-2014), z tym że odnośnie Egiptu i Wysp Kanaryjskich zawarto także roczne zmiany cen na najpopularniejszych dla nich destynacjach, czyli w Hurghadzie i na Teneryfie.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen rdr wyjazdów na ferie zimowe zebrane w 1. tygodniu listopada 2014-18

Na wykresie widoczne są duże wahania rocznych cen w Egipcie.


Jak można zauważyć dane z roku 2018 i niektóre z dwóch lat wcześniejszych były już przytoczone w niniejszym materiale. Na wykresie widoczne są duże wahania rocznych cen w Egipcie wynikające (obok zmian relacji podaż/popyt) ze zmian poziomu cen wewnętrznych w tym kraju – najpierw wyjątkowo głęboka dewaluacja miejscowej waluty, a później wzrost cen spowodowany wysoką inflacją. Ceny na Wyspach Kanaryjskich rosły bardziej systematycznie, na co istotny wpływ miały rosnące ceny pokoi hotelowych, choć na Teneryfie w ostatnich latach ceny były bardziej stabilne z powodu znacznej oferty rejsów tanich linii na tę wyspę.

3. W trzecim zestawieniu zimowym wśród dużych i średnich organizatorów największe, ale i tak stosunkowo niewielkie zniżki średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem, odnotowano w ofertach biur Best Reisen, Coral Travel Wezyr i Neckermann Polska - o odpowiednio około 40, 35 i 30 złotych, a zupełnie kosmetyczną w biurze Itaka – o 1 złoty. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły natomiast w granicach od 3 do 253 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to liderem było TUI Poland (17 ofert) przed biurem Itaka (13 ofert) oraz biurami Coral Travel Wezyr i Exim Tours (po 10 ofert). W skali roku najbardziej poprawiły pozycję w tej kategorii biura TUI Poland oraz Itaka i Coral Travel Wezyr.

Najwięcej korzystnych propozycji z niższych i średnich półek cenowych (3* i 4*) miały biura Itaka i TUI Poland, zaś w ofercie premium (5*) tym razem przodowało biuro TUI Poland.

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biur Coral Travel Wezyr (8 ofert) przed Sun & Fun (3 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka (8 ofert) i Rainbow (6 ofert).

Należy zaznaczyć, że nieco zaskakująco wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu wynika z tego, że posiada ono albo jedyne, albo relatywnie korzystne oferty na tylko niektórych kierunkach (Turecka Riwiera, Lanzarote, Dżerba, Portugalia), co daje mu aż 11 wskazań (na ogólne 17), podczas gdy na reszcie kierunków jego oferta zimowa wypada słabiej niż przeciętna (np. kierunki egipskie, większość kierunków kanaryjskich).

4. Przedstawiamy również tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak zaznaczaliśmy w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków i kategorii hoteli jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami i kategoriami hoteli w pozostałych biurach.

W obecnym zestawieniu skład czołowej siódemki organizatorów pozostał prawie taki sam jak w poprzednim zestawieniu, gdyż ubyło z niego jedynie biuro Prima Holiday, a pojawiło się biuro Best Reisen. Zmianie uległa także kolejność miejsc zajmowanych przez organizatorów, a zwłaszcza obniżenie o pięć miejsc pozycji biura Exim Tours po dość istotnej korekcie cen w górę w wyniku czego na drugą pozycję w zestawieniu wspiął się Sun & Fun.

fot. mat. prasowe

Touroperatorzy - ceny

Największe odchylenie od ceny proponuje Coral Travel Wezyr.


Dla porównania przedstawiono też sytuację sprzed roku, wobec której zestaw organizatorów jest również dość podobny, a teraźniejszą różnicą w ich składzie jest obecność przed rokiem biura Prima Holiday oraz nie przedstawiającego jeszcze oferty w tym sezonie zimowym biura Net Holiday.

fot. mat. prasowe

Touroperatorzy - ceny sprzed roku

W minionym roku liderem niskich cen było biuro Exim Tours.


Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

LCC – ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie ponownie w górę


Od stycznia tego roku dokonaliśmy zmiany w schemacie prezentowania informacji o sytuacji w zakresie cen przelotów na kierunkach turystycznych oferowanych przez tanich przewoźników (LCC). Dla sezonu zimowego będzie ona – podobnie jak dla sezonu letniego - prezentowana na bieżąco raz na dwa tygodnie (dla danych historycznych raz w miesiącu) w postaci wykresów z dodatkowym krótkim komentarzem dotyczącym ważniejszych kierunków, które wcześniej były zawarte w grupie kierunki pozostałe.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie zimowych ferii (m.in. w woj. mazowieckim) w sezonie obecnym, a cieńsza w poprzednim. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (26 połączeń w Ryanair i 10 w Wizzair), które występowały w obu tych sezonach jednocześnie.
Przebieg zmian cen w liniach Ryanair przedstawiają poniższe wykresy.

fot. mat. prasowe

Ceny przelotów Ryanair

Dla kierunków kanaryjskich w okresie sierpień-wrzesień widoczny był stopniowy spadek cen, przy czym stały się one wyraźnie niższe od cen sprzed roku.


Dla kierunków kanaryjskich w okresie sierpień-wrzesień widoczny był stopniowy spadek cen, przy czym stały się one wyraźnie niższe od cen sprzed roku (kolor zielony). W październiku zamienił się on w mocne odbicie kontynuowane również w obecnym zestawieniu. Ceny zaczęły się kształtować wyraźnie powyżej poziomu sprzed roku, co reprezentowane jest na wykresie przez pole czerwone. Sytuacja taka może wynikać m.in. z ograniczenia liczby rejsów w Ryanair z 11 w poprzednim sezonie do 9 w obecnym, jak również z możliwych rezerwacji bloków miejsc na niektórych połączeniach.

Na pozostałych kierunkach również kontynuowany jest wzrost cen przelotów , ale jest on bardzo łagodny, a średnie ceny cały czas pozostają nieco niższe od adekwatnej średniej z poprzedniego sezonu (kolor zielony).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: