eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie biurowe w Warszawie. Podsumowanie III kw. 2018

Powierzchnie biurowe w Warszawie. Podsumowanie III kw. 2018

2018-11-07 11:16

Powierzchnie biurowe w Warszawie. Podsumowanie III kw. 2018

Biuro © peshkova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Warszawa pozostaje najbardziej rozwiniętym rynkiem nieruchomości w Polsce i raczej nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta w najbliższym czasie miała ulec zmianie. Nie inaczej warszawski rynek biurowy, na którym dobra passa trwa już od wielu miesięcy. Z ostatniego raportu Knight Frank wynika, że w III kwartale br. nie osłabło ani zainteresowanie inwestorów ani też aktywność deweloperska, a współczynnik pustostanów spadł do poziomu niewidzianego już od 5 lat.

Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe w Warszawie. Podsumowanie 2017

Jak wynika z danych przedstawionych przez Knight Frank, na przestrzeni trzech kwartałów tego roku warszawski rynek biurowy powiększył się o 15 nowych obiektów, których łączna powierzchnia sięgnęła niemal 190.000 m2. W tym samym okresie deweloperzy wystartowali z realizacją 233.000 m2 w zlokalizowanych w kolejnych dziewięciu projektach. Wśród nich warto wymienić chociażby kompleks wielofunkcyjny ArtN, (Capital Park), wznoszącą się przy rondzie Radosława wieżę Forest (HB Reavis) czy zlokalizowany u zbiegu dwóch linii metra biurowiec Central Point (Immobel Poland). W rezultacie, na koniec września 2018 roku, w budowie znajdowało się blisko 805.000 m2, co dało jeden z najwyższych wolumenów powierzchni biurowej w budowie w historii stołecznego rynku.

Rośnie również popyt na powierzchnie biurowe. Zanotowany u schyłku września br. wolumen transakcji najmu wyniósł 632.000 m2, co było najwyższym wynikiem odnotowanym po trzech pierwszych kwartałach w historii warszawskiego rynku. Strefy, które cieszą się wśród najemców największym zainteresowaniem to Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec, z tym że w centrum miasta podpisywane są w głównej mierze nowe umowy, a na Służewcu dominują renegocjacje umów. W okresie od stycznia do września podpisano najwięcej nowych umów (62% całkowitego wolumenu transakcji), renegocjacje wyniosły 28% zawartych transakcji, natomiast 10% wszystkich umów stanowiły ekspansje.

Pozytywną informacją jest dalszy spadek współczynnika pustostanów, który na koniec września wyniósł tylko 10%, co dało około 543.000 m2 powierzchni dostępnej na wynajem od zaraz. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, wskaźnik pustostanów spadł o 3 pp. dla całej Warszawy i aż 4,5 pp. dla stref centralnych. Średni współczynnik szacowany dla całej Warszawy nie oddaje jednak stanu faktycznego, ponieważ obserwujemy bardzo duże zróżnicowanie pod względem dostępności powierzchni w zależności od lokalizacji. Pustostany w centrum miasta spadły do bardzo niskiego poziomu i szacowane są na około 6,6%, podczas gdy dostępność powierzchni na Służewcu pozostaje relatywnie wysoka ze współczynnikiem pustostanów szacowanym na około 18,6%.

fot. mat. prasowe

Popyt na powierzchnię biurową w Warszawie

Trzy pierwsze kwartały 2018 roku przyniosły najwyższy w historii popyt odnotowany w trzech pierwszych kwartałach roku.


Pomimo znaczącego spadku współczynnika pustostanów, szczególnie w strefach centralnych, wywoławcze stawki czynszu pozostają na stabilnym poziomie ze względu na szeroką ofertę powierzchni biurowej w realizowanych inwestycjach. Czynsze wywoławcze w Centralnym Obszarze Biznesu, w nowych prestiżowych lokalizacjach oscylują w przedziale 20-24 EUR/m2/miesiąc, w pozostałych lokalizacjach centralnych między 13-21 EUR/m2/miesiąc, natomiast poza centrum 9-15 EUR/m2/miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: