eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dlaczego specjaliści decydują się na zmianę pracy?

Dlaczego specjaliści decydują się na zmianę pracy?

2018-11-07 11:01

Dlaczego specjaliści decydują się na zmianę pracy?

Dlaczego specjaliści zmieniają pracę? © Tierney - Fotolia.com

Serwis Pracuj.pl postanowił przyjrzeć się postawom prezentowanym na rynku pracy przez specjalistów. Pod lupę wzięto przeszło 4000 tys. osób, w tym fachowców od programowania, finansów, marketingu, inżynierii i handlu. Analitycy zapytali ich m.in. o sposoby poszukiwania pracodawcy, warunki pracy, wady i zalety zatrudniających, stosunek do codziennych wyzwań zawodowych oraz podejście do zmiany pracy. Wyniki badań publikowane są w serii tekstów „Specjaliści o rynku pracy”.

Zmiana pracy? Jeśli na lepsze, to chętnie


Przeprowadzone przez Pracuj.pl badanie dowiodło, że dziś o zmianie pracy myśli całkiem pokaźna, bo 63-procentowa rzesza specjalistów, w której dominują mężczyźni. Co jeszcze bardziej interesujące, o rozważeniu atrakcyjnej oferty zatrudnienia mówią również ci, którzy pracy nie poszukują i nie jest ich wcale mało, bo aż 84%.
Na rynek pracy coraz większy wpływ ma duże zapotrzebowanie na kadry, niedobór pracowników i rosnąca liczba ciekawych ofert zatrudnienia. Według danych GUS bezrobocie we wrześniu wyniosło w Polsce zaledwie 5,7%. Z kolei na Pracuj.pl w III kwartale 2018 roku liczba ofert pracy wzrosła o blisko 11% rok do roku. Tej sytuacji towarzyszy duża mobilność specjalistów, którzy szukają lepszych warunków. Widać ją zwłaszcza w najbardziej rozwijających się branżach, gdzie rotacja na stanowiskach cenionych specjalistów ds. IT, finansów czy sprzedaży potrafi sięgać kilkunastu procent rocznie – mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Employer Branding Manager w Grupie Pracuj

fot. Tierney - Fotolia.com

Dlaczego specjaliści zmieniają pracę?

Główną motywacją są niezmiennie pieniądze - 7 na 10 ankietowanych chce zarabiać więcej niż u dotychczasowego pracodawcy.


Zrobić krok do przodu


Jakie są powody, dla których specjaliści podejmują decyzję o zmianie pracy? Główną motywacją są niezmiennie pieniądze - 7 na 10 ankietowanych chce zarabiać więcej niż u dotychczasowego pracodawcy. Na znaczenie zarobków wskazywał również ubiegłoroczny raport Pracuj.pl „Pensja, zadania, szef”. Co oczywiste, oprócz specjalistów na znaczenie wysokości wynagrodzenia zwracają uwagę także pracownicy fizyczni (zobacz raport „Na tropie dobrej pracy”). Kolejnymi najpopularniejszymi powodami chęci zmiany miejsca zatrudnienia, wskazywanymi przez specjalistów, są brak możliwości rozwoju i awansu (54%) oraz brak poczucia bycia docenionym przez pracodawcę (49%).

Co nas powstrzymuje


Brak otwartości na zmianę pracy zadeklarowała zdecydowana mniejszość badanych. Dlaczego więc decydują się pozostać w obecnym miejscu zatrudnienia? 6 na 10 z tych respondentów deklaruje, że lubi swoją obecną pracę. Więcej niż połowa (53%) wskazuje na dobrą atmosferę, panującą w zespole. Niewiele mniej (49%) obawia się, że zbyt częsta zmiana miejsc zatrudnienia będzie źle odebrana przez kolejnych pracodawców. Tylko mniej niż co trzeci badany (31%) deklaruje, że w pracy trzymają go satysfakcjonujące zarobki.
Badania potwierdzają trendy w rozwoju kadr, które obserwujemy od co najmniej kilku lat. Wysokie zarobki pozostają oczywiście wciąż najważniejszym czynnikiem, przyciągającym talenty do pracy. O „presji płacowej” mówi z resztą 69% firm, przebadanych ostatnio przez NBP. Tym, co jednak utrzymuje pracowników na dłużej, jest satysfakcja osiągana w pracy i dobra atmosfera, budowana przez kierownictwo i działy HR. O ile więc pensja przyciąga i kusi specjalistę, o tyle kwestie „miękkie” pomagają zbudować z nim dłuższą, dojrzałą relację – mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Employer Branding Manager w Grupie Pracuj.

Praca: ważna, ale nie najważniejsza


Badania Pracuj.pl pokazują, że specjaliści są bardzo otwarci na zmianę pracy, a ich główną motywacją są większe zarobki i możliwości rozwoju kariery. Mimo takiej postawy, większość badanych stawia istotną granicę między życiem zawodowym a osobistym. Aż 66% specjalistów przebadanych przez Pracuj.pl postrzega pracę głównie jako źródło utrzymania i zdobycia środków na realizację pozazawodowych pasji czy zapewnienie bytu rodzinie. Zdecydowanie mniej respondentów, bo nieco więcej niż co trzeci badany, idzie dalej i deklaruje, że kariera jest dla nich bardzo ważna. To osoby, które są skłonne poświęcić część życia prywatnego dla rozwoju czy awansu.
Wyniki badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy” pokazują wyraźnie, że na rynku działa duże grono specjalistów gotowych na zawodowe zmiany. Rośnie jednak także świadomość, jak ważna jest wyraźna granica między pracą a życiem osobistym. Warto wyciągać wnioski z tych postaw. Na rynku pracy specjalistów coraz lepiej widoczne będą te firmy, które w ofertach pracy będą eksponować zarówno konkurencyjne wynagrodzenia, realnie działające programy rozwoju karier, jak i gwarancję zachowania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Ważne, by za tymi obietnicami kryły się konkretne pomysły – podsumowuje Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Employer Branding Manager w Grupie Pracuj.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: