eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Warszawie jeszcze przyspiesza

Rynek biurowy w Warszawie jeszcze przyspiesza

2018-11-06 00:44

Rynek biurowy w Warszawie jeszcze przyspiesza

Biurowiec © gorinov - Fotolia.com

Firma doradcza JLL dokonała kolejnego już podsumowania sytuacji na rynku biurowym w Warszawie. Okazuje się, że sytuacja ma się co najmniej dobrze. Wskaźnik pustostanów spadł, popyt osiągnął świetny wynik, a różnorodność oferowanych produktów okazała się coraz większa. Rynek ulega nieustannym przemianom, czego przykładem może być chociażby przybierająca na sile aktywność firm coworkingowych.

Popyt wciąż w górę


Warszawski rynek biurowy po raz kolejny osiągnął świetne wyniki. Zarówno fundusze inwestycyjne, jak i firmy poszukujące nowych lokalizacji na swoją działalność, coraz częściej wybierają właśnie stolicę. Pozytywne nastroje są poparte spektakularnym popytem na biura, obniżającym się wskaźnikiem pustostanów i coraz większą różnorodnością produktu dostępnego na rynku. Od stycznia do końca września aktywność najemców osiągnęła blisko 632 000 mkw”, wyjaśnia Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Nie jest zaskoczeniem, że największą popularnością najemców cieszyło się tradycyjnie już Centrum, gdzie podpisano umowy opiewające na przeszło 178 000 mkw. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Mokotów z wynikiem prawie 138 000 mkw. oraz Centralny Obszar Biznesu (136 000 mkw.).
“Jedną z najciekawszych umów najmu w tym roku było odnowienie i ekspansja Deloitte w Q22. Transakcja ta potwierdza, że najemcy coraz częściej będą zwracać uwagę na lokalizację nieruchomości, jej cechy funkcjonalne, udogodnienia w okolicy, jak również na długofalowe możliwości powiększania biura w danym budynku. Co warto odnotować, oprócz międzynarodowych firm, które wchodzą na polski rynek, istotnym źródłem popytu na biura w Warszawie są również podmioty z sektora publicznego, coraz częściej wybierające na swoje siedziby nieruchomości komercyjne. Przykładem takiej transakcji jest umowa Komisji Nadzoru Finansowego w budynku Piękna 2.0”, podkreśla Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy, JLL.

fot. gorinov - Fotolia.com

Biurowiec

Warszawski rynek biurowy po raz kolejny osiągnął świetne wyniki - od stycznia do końca września aktywność najemców osiągnęła blisko 632 000 mkw., rynek wzbogacił się o 190 000 mkw., a w realizacji pozostaje kolejne 740 000 mkw.


Coworkingi polubiły Warszawę


Tendencją, której nie da się nie zauważyć, jest intensywny rozwój działających na warszawskim rynku biurowym operatorów przestrzeni coworkingowych, wśród których prym wiodą Regus, Spaces i WeWork.

“Łącznie, do końca III kwartału operatorzy elastycznych przestrzeni biurowych wynajęli aż 86 000 mkw. Te koncepty wzbogacają ofertę warszawskiego rynku oraz są świetnym uzupełnieniem tradycyjnych umów najmu. Współczesny model pracy ewoluuje, a nieruchomości komercyjne dostosowują się do zmian, jak i czerpią korzyści z nowych trendów”, dodaje Jakub Sylwestrowicz.

Podaż – wielkie projekty przed nami


„Na rosnące zapotrzebowanie na biura odpowiadają deweloperzy realizując projekty, które zmieniają panoramę współczesnej biznesowej Warszawy. W tym roku rynek wzbogacił się o 190 000 mkw., a w realizacji pozostaje kolejne 740 000 mkw. Należy przy tym zauważyć, że Warszawa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków biurowych w Europie, co oznacza, że realizowane projekty nie zachwieją równowagi pomiędzy podażą a popytem”, tłumaczy Mateusz Polkowski.

Do największych nowych obiektów oddanych w tym roku należały Proximo II, Equator IV i Koneser.

Pustostany i czynsze


Poziom pustostanów w Warszawie pozostaje w tendencji spadkowej i pod koniec III kwartału 2018 wyniósł 10%. W centralnych regionach wynosi 6,6%, co jest najniższym wynikiem od 2012 roku.

Najwyższe czynsze transakcyjne wzrosły w centralnych częściach Warszawy ze względu na wysoki popyt, niski wskaźnik pustostanów (który jest znacznie poniżej średniej dla całego miasta) oraz rosnące koszty budowy (wzrost średnio o 15-20% w porównaniu z 2012 r.). W szerokim centrum czynsze dla najlepszych nieruchomości wynoszą od 17 euro do 23,5 euro / mkw. /miesiąc, a poza nim od 11 euro do 15 euro/ mkw. / miesiąc.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: