eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 43/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 43/2018

2018-10-28 16:42

  • W połowie tygodnia wyprzedaż za oceanem przybrała pewne znamiona paniki. Indeks S&P 500 grupujący największe spółki w USA spadł w środę o 3,09 proc., praktycznie likwidując zyski z całego roku. Indeks spółek technologicznych Nasdaq zniżkował aż o 4,4 proc. Zyskał dolar, a umocniły się także amerykańskie obligacje. Oba ostatnie aktywa są postrzegane przez inwestorów jako bezpieczne przystanie. Analitycy sygnalizują coraz gorzej radzący sobie amerykański rynek nieruchomości, ale też zwracają uwagę na przyszłościowe problemy z powodu wojen handlowych i obniżania się tempa wzrostu światowego PKB.
  • Bank of America Merrill Lynch zauważa, że rynek byka w USA trzyma się resztkami sił, a inwestorzy, zamiast nagradzać lepsze wyniki spółek kupnem ich akcji, wyprzedają je w obawie o pogorszenie wyników w przyszłości. Syntetyczną analizę sytuacji w kończącym się tygodniu kończymy kolejną zaskakującą opinię D. Trumpa, że "Rezerwa Federalna stanowi największe zagrożenie dla gospodarki amerykańskiej"...
  • Poważna sytuacja na rynku paliw . Już dziś benzyna jest droga i wiele wskazuje na to, że
  • w nadchodzącym tygodniu podróżowanie samochodem będzie najdroższe od pięciu lat. Wg ekspertów rachunki za paliwo będą wyższe niż przed rokiem o 12 proc. w przypadku benzyn, o 17 proc. w przypadku diesla i o 18 proc. w przypadku autogazu. Ceny benzyny w Polsce w okolicy Święta Zmarłych będą najdroższe od 5 lat, za benzynę 95-oktanową trzeba będzie zapłacić między 4,99-5,11 zł za litr ON 5,10-5,20 za litr, zatankowanie litra autogazu to koszt 2,46-2,54 zł. Sygnalizowany wzrost cen na stacjach paliwowych zachodzi w sytuacji, gdy w ostatnich dniach na światowych rynkach ropa taniała, co jednak nie przełożyło się to na wyraźną obniżkę cen w krajowych rafineriach. Jedną z przyczyn jest osłabienie złotego w relacji do dolara.
  • Chińscy gracze wydali w ubiegłym roku prawie 38 mld USD na gry wideo. W Chinach żyje około jedna piąta ludności całego świata. To jest także ogromny rynek gier wideo. Zasygnalizowany sukces biznesowy na rynku gier został odniesiony w warunkach surowych przepisów dotyczących mediów i treści online w tym kraju. Rynek gier wideo to jedno z najbardziej udanych dzieci początku XXI wieku. Ta branża to dziś nie tylko duży biznes, ale także sektor, w którym powstają liczne innowacyjne rozwiązania programistyczne. Gry są kierowane nie tylko w stronę na młodych odbiorców, ale także zajmują sporo uwagi średniego, ale nawet starszego pokolenia wypełniając znaczną część ich wolnego, pozazawodowego czasu. Nie zawsze mamy świadomość, że gry nie tylko spełniają znaczącą rolę wychowawczą w młodszej części społeczeństwa, ale też wpływają na poglądy poważnej części społeczeństwa, kształtują to, co zwykliśmy nazywać kulturą społeczną...
  • Amazon to jedna z największych firm świata. Nic więc dziwnego, że jej wyniki biznesowe są pod baczną obserwacją środowiska inwestycyjnego. Zysk Amazona w trzecim kwartale przekroczył prognozy. Analitycy przewidywali, że zysk na akcję Amazona będzie sześciokrotnie wyższy niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. W rzeczywistości zysk ten był... dziesięciokrotnie wyższy niż rok temu. Liczbowo wygląda to następująco. Przychody za trzeci kwartał 2018 roku: 56,6 mld USD (wobec prognoz na poziomie 57,1 mld USD). Zysk na akcję w trzecim kwartale 2018 roku: 5,75 dol. (wobec prognoz na poziomie 3,11 dol. na akcję). Warto przypomnieć, że w tym samym okresie 2017 roku spółka wypracowała 52 centy na akcję.
  • Co się dzieje w amerykańskiej Tesli. W ostatnich miesiącach relacjonowaliśmy wydarzenia związane z rozwojem sytuacji w firmie motoryzacyjnej Elona Muska. Media komentowały jego spór z amerykańskim nadzorem finansowym, który ostatecznie uznał go winnym ( z wyrokiem: kara w wysokości 20 mln USD i okresowe odsunięcie go od prezesury w firmie, chociaż w rzeczywistości niewiele się zmieniło, bo Musk przestał być prezesem, a w zamian został jej... menedżerem). Przyczyną sporu były wcześniejsze wypowiedzi Muska, które nadzór finansowy uznał za przekroczenie reguł i próbę manipulacji na rynkach inwestycyjnych. Ostatnie informacje o wynikach firmy przekroczyły wcześniejsze prognozy. Przychody były na poziomie 6,3 mld USD, a firma zanotowała 2,90 USD zysku netto na akcję. Okazało się, że "Model 3 był najlepiej sprzedającym się samochodem w USA pod względem przychodów i piątym najlepiej sprzedającym się samochodem pod względem wielkości sprzedaży".

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ROZWÓJ USA PONAD MIARĘ OCZEKIWAŃ I CO Z TEGO WYNIKA?...

Dolar z kolejnym bodźcem do wzrostu. EUR/USD coraz bliżej granicy 1,13. Polska waluta nieco słabsza. USD/PLN i CHF/PLN przekraczają 3,80. Przyszły tydzień naszpikowany istotnymi danymi makroekonomicznymi, które mogą przyczynić się do wahań na rynku walutowym.

EUR/USD przetestuje 1,13?

Wczorajsze wieczorne wzrosty głównych indeksów w USA nie poprawiły sentymentu. Wraz z zakończeniem sesji giełdowej kontrakty futures gwałtownie traciły, m.in. ze względu na publikację raportów kwartalnych niektórych firm w USA. Sytuacja ta przełożyła się także na Europę, której parkiety giełdowe również znajdowały się pod dużą presją. Niemiecki indeks 30 największych spółek DAX spadł w ciągu dnia do najniższego poziomu od 8 grudnia 2016 r.

Globalny wzrost awersji do bardziej ryzykownych klas aktywów przyczynił się także do zwiększenia popytu na dolara czy jena, które wyraźnie zyskiwały na wartości. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, spadły dzisiaj w okolice ok. 1,133 i brakuje już naprawdę niewiele do najniższego poziomu od końcówki czerwca ubiegłego roku.

Euro na pewno nie pomaga presja na akcje, ale także dolar dostał dzisiaj pozytywny zastrzyk informacji w postaci lepszego od oczekiwań odczytu tempa wzrostu gospodarczego w III kwartale w USA, które wyniosło 3,5 proc. w skali roku, przekraczając oczekiwania o 0,2 pkt proc. Uwagę przykuwa silny wzrost konsumpcji, co uzasadnia stymulacja fiskalna państwa. Wydatki konsumpcyjne Amerykanów w III kwartale zwiększyły się o 4,0 proc. k/k w ujęciu zanualizowanym, notując najszybsze tempo wzrostu od ostatniego kwartału 2014 r.

Złoty był dzisiaj nieco słabszy, euro osiągnęło blisko 4,32 zł, a dolar i frank po 3,80 zł. Paniki wyprzedażowej na złotym jeszcze nie widać, choć zarówno informacje z wewnątrz kraju, jak i z regionu nie wróżą umocnienia w dalszej perspektywie. Dzisiejsze notowania złotego będą w dużej mierze uzależnione od zachowania się głównej pary walutowej. Spadek kursu EUR/USD poniżej 1,13 byłby całkowicie uzasadniony dzisiejszymi danymi i mógłby ponownie osłabić złotego, który w godzinach popołudniowych odrobił nieco strat.

W przyszłym tygodniu na rynku

Przyszły tydzień będzie istotny dla rynku walutowego pod kątem publikacji makroekonomicznych. Już w poniedziałek Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje dane inflacji PCE we wrześniu w USA, którą Rezerwa Federalna bierze pod uwagę w swoich projekcjach makroekonomicznych. Mediana oczekiwań wskaźnika bazowego, z wył. cen energii i żywności, wskazuje na jego utrzymanie na niezmienionym poziomie 2,0 proc. r/r. Biorąc pod uwagę istotne wahania, jakim poddaje się rynek walutowy czy giełdowy, już odchylenie o 0,1 pkt proc. może spowodować zwiększenie ich skali. W szczególności, wzrost indeksu PCE powyżej konsensusu może dodatkowo wzmocnić i tak już silnie zyskującego dolara, co może także negatywnie odbić się na całym koszyku złotego.

Z kolei wtorkowe wstępne dane PKB strefy euro za III kwartał mogą okazać się bardzo istotne dla wspólnej waluty. W ostatnim okresie napływa coraz więcej sygnałów sugerujących, że spowolnienie tempa rozwoju strefy euro nastąpiło szybciej niż oczekiwano. Konsensus rynkowy wskazuje, że gospodarka wspólnej waluty rozwijała się w tempie 1,8 proc. w skali roku oraz 0,4 proc. w skali miesiąca. Odczyty poniżej wskazanych, szczególnie o więcej niż 0,1 pkt proc. mogą osłabić euro, co również może wywrzeć presję podażową na polską walutę.

Kolejnego dnia kolejna porcja ważnych danych: poznamy wstępne dane inflacji konsumenckiej w październiku zarówno w Polsce, jak i w strefie euro. W obu przypadkach słabe dane makroekonomiczne czy problemy wewnętrzne (m.in. Włochy) osłabiają waluty tych regionów. Słabsza od oczekiwań inflacja mogłaby oznaczać zmniejszenie prawdopodobieństwa zacieśniania monetarnego, skutkując zwiększeniem presji na obie waluty.

Tydzień zakończy się nie mniej istotną publikacją: w piątek Departament Pracy w USA opublikuje comiesięczny raport z tamtejszego rynku pracy. Najistotniejsze z niego będą dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz, w szczególności, tempa wzrostu przeciętnego poziomu wynagrodzenia za godzinę. Raport ten bardzo często wywołuje istotne wahania na rynku walutowym. Gospodarka USA rozwija się obecnie w bardzo szybkim tempie, co potwierdzają napływające dotychczas dane. Polityka monetarna może nawet ulec zaostrzeniu bardziej niż oczekiwano, by uchronić gospodarkę przed przegrzaniem. To raczej ogranicza potencjalny negatywny wpływ piątkowego raportu, jeżeli dane okazałyby się nieco gorsze od oczekiwań. Są one też zaburzane czasami sezonowością, pojedynczymi wydarzeniami czy małą próbką. Zważywszy na bieżącą sytuację na rynku, dolar ma więcej do zyskania, a jego straty mogą być ograniczone - odwrotnie niż w przypadku złotego.

Bartosz Grejner, Analityk Cinkciarz.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: