eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak naprawdę wygląda studenckie życie?

Jak naprawdę wygląda studenckie życie?

2018-10-29 12:46

Jak naprawdę wygląda studenckie życie?

Studenci © Minerva Studio - Fotolia.com

Zajęcia na uczelni, wieczorne spotkania ze znajomym, a potem weekendowe imprezowanie. Takiego obrazu studenckiego życia najczęściej dostarcza nam popkultura. A jak jest w rzeczywistości?

Przeczytaj także: Jak wygląda życie studenckie?

Tylko czy tak naprawdę wygląda studenckie życie w Polsce?


Niezupełnie. Z badania, które Kantar zrealizował na zlecenie organizacji AIESEC POLSKA, wynika, że studenckie życie wypełnia praca. Okazuje się, że podjęło ją aż 60% polskich studentów w Polsce i - co więcej - jedynie 22% z nich zrobiło to ze względu na chęć podreperowania niezbyt dobrej sytuacji finansowej.

Studia to nie tylko zabawa, to czas na inwestowanie w przyszłość.


Praca na studiach to temat, którym najczęściej zainteresowani są studenci, którzy podjęli naukę poza miejscem zamieszkania (66%). 3 na 4 respondentów jest przekonanych, że doświadczenie zdobyte podczas zatrudnienia w czasie studiów to trampolina do przyszłej kariery. Co więcej, uważają oni, że bardzo istotne, żeby gromadzić je już od pierwszych lat nauki ma uczelni wyższej.

Okazuje się zatem, że polscy żacy nie podzielają opinii, że studenckie życie to czas wyłączne na zabawę, a praca może poczekać. Z takim stwierdzeniem zgadza się tylko co czwarty respondent.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Studenci

Jak naprawdę wygląda studenckie życie?


Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj


Prawie połowa studentów pierwszego roku ma już za sobą jakieś doświadczenie zawodowe. Od samego początku mają określony cel, do którego dążą. Aż 69% pierwszoroczniaków deklaruje, że ma mniej lub bardziej sprecyzowany plan i stopniowo go realizuje. Optymizmem napawa również fakt, że wśród ogółu studentów jest to aż 72%. Jednocześnie większość badanych nie uważa praktyk studenckich za wystarczające doświadczenie zdobyte podczas studiów. Sami poszukują informacji na temat dodatkowych staży, przede wszystkim za pośrednictwem stron internetowych.

Jasno określony cel i od początku obrana droga. Czym w takim razie charakteryzuje się praca marzeń, na którą tak ciężko pracują?

Praca to nie wszystko. Rozwój ważniejszy od wysokich zarobków i prestiżu.


W oczekiwaniach i stosunku do przyszłej pracy polskich studentów bardzo wyraźnie widać zachodzącą na przestrzeni ostatnich lat zmianę wartości. Większość z nich ceni sobie przede wszystkim niezależność. Od pracy oczekują, aby pozwalała im realizować się również na innych polach. Taki pogląd podziela aż 56% studentów. Uważają, że ich rodzice pracują za dużo. Sami są zdecydowanymi zwolennikami elastycznych godzin pracy. Czynniki czysto materialne takie jak wysokie wynagrodzenie tracą na znaczeniu, na rzecz samorealizacji. Wybierają pracę ciekawą i rozwijającą, zarobki stanowią kwestię drugorzędną.

Erasmus, zagraniczne praktyki i wolontariat – tak czy nie?


Dla większości studentów – 3 razy „nie”. Osoby, które nie były i nie planują wyjazdu na zagraniczne praktyki czy wolontariat, jak również w ramach programu ERASMUS, obawiają się przede wszystkim bariery językowej, a także rozłąki z bliskimi.
Wśród osób, które zdecydowały się zdobyć doświadczenie poza granicami naszego kraju, najpopularniejszym kierunkiem okazały się Niemcy. Wybór ten wydaje się dość intuicyjny przede wszystkim ze względu na bliskość geograficzną i wynikającą z niej łatwość podróżowania, a także wysoki poziom rozwoju tego kraju.

Studenci najchętniej korzystają z możliwości wyjazdu w ramach programu ERASMUS. Jak wskazują wyniki badania, 23% studentów wymianę zagraniczną ma w planach, a ponad 10% doświadczenie to ma już za sobą. Zapewne nie bez znaczenia pozostaje fakt, że każdy z uczestników takiego wyjazdu otrzymuje od Unii Europejskiej specjalne dofinansowanie. Swoją popularność program zawdzięcza również wykładowcom, którzy często sami nakłaniają studentów do wyjazdu.

Choć uczestnictwo w praktykach zagranicznych deklaruje mniej, bo jedynie 6% ankietowanych, co 4 student uwzględnia je w swoich planach na najbliższą przyszłość. Jak wskazują wyniki badań, w opinii studentów staż poza granicami kraju to przede wszystkim możliwość podszkolenia języka oraz spotkania ludzi z całego świata. Takie zdanie podziela ponad 90% studentów. Wierzą również, że wyjazd może stać się niesamowitą przygodą, którą zapamiętają na całe życie.

O badaniu
W badaniu przeprowadzonym przez Kantar wzięło udział 600, losowo wybranych, polskich studentów. Ankiety zostały zebrane online w dniach: 22.08- 03.09.2018.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: