eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Warszawski rynek biurowy prawie bez pustostanów?

Warszawski rynek biurowy prawie bez pustostanów?

2018-10-25 12:24

Warszawski rynek biurowy prawie bez pustostanów?

Biurowiec © FilipWarulik - Fotolia.com

W III kwartale br. stolica zyskała 16,3 tys. mkw. nowych biur, co sprawiło, że całkowita podaż na tamtejszym rynku przekroczyła poziom 5,4 mln mkw. To bardzo dobry wynik, a w budowie pozostaje kolejne 800 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Przeczytaj także: Nadpodaży na rynku biurowym raczej nie będzie

W poprzednim kwartale w Warszawie ukończono dwa budynki biurowe: zlokalizowany w strefie CBD Park Avenue (12,5 tys. mkw.) oraz usytuowany w strefie Wschód budynek C należący do kompleksu Koneser Centrum Praskie.

Od początku bieżącego roku deweloperzy zdołali oddać do użytkowania 19 nowoczesnych obiektów biurowych, głównie w strefie centralnej miasta, o łącznej powierzchni 190 tys. mkw. Warto podkreślić, że w dniu oddania do użytku średni poziom ich wynajęcia sięgał około 70% oferowanej powierzchni.

Transakcje


Od początku lipca do końca września w Warszawie wynajęto 209 tys. mkw., co stanowi spadek w porównaniu do poprzedniego kwartału o 5,7% oraz wzrost o 5,2% w porównaniu do III kw. 2017 roku. Najwięcej powierzchni biurowej wynajęto w strefie City Centre (33%).

fot. FilipWarulik - Fotolia.com

Biurowiec

Po oddaniu 16,3 tys. mkw. powierzchni biurowej całkowita podaż na rynku biurowym w Warszawie na koniec września wyniosła ponad 5,4 mln mkw.


Do największych transakcji najmu omawianym kwartale należały: renegocjacja oraz ekspansja Deloitte w Q22 (ponad 22,1 tys. mkw.), nowa umowa WeWork w Mennica Legacy Tower (14,2 tys. mkw.) oraz renegocjacja firmy Nestle w Nestle House (9,5 tys.mkw.). Udział transakcji pre-let pozostaje na stabilnym poziomie 16%.

Do najbardziej aktywnych najemców na rynku zaliczamy firmy z sektora usług profesjonalnych – doradztwo, prawnicy oraz coworkingi. Ich udział w wolumenie najmu wynosi aż 40%, a to za sprawą rosnącej aktywności coworkingów.
— Tylko w minionym kwartale firmy coworkingowe wynajęły ponad 33 tys. mkw. i odpowiadają za 16% całkowitego popytu odnotowanego w Warszawie w III kwartale 2018 roku — mówi Olga Drela, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Pustostany i czynsze


Poziom pustostanów w Warszawie zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 1,1 p.p. i na koniec III kw. 2018 r. wyniósł 10%, co przełożyło się na ponad 543 tys. mkw. dostępnej powierzchni biurowej.
— Jest to najniższy poziom współczynnika pustostanów w Warszawie od początku 2013 roku — zaznacza Olga Drela.

Od początku lipca do końca września czynsze bazowe w Warszawie utrzymywały się na zbliżonym poziomie do poprzedniego kwartału. Miesięczne stawki za powierzchnię biurową wynosiły od 14 do 24 EUR za mkw.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: