eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Koniunktura przemysłowa X 2018

Koniunktura przemysłowa X 2018

2018-10-23 12:14

Koniunktura przemysłowa X 2018

Fabryka © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie październikowe dane na temat koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach. Okazuje się, że w dziesiątym miesiącu tego roku ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) osiągnął poziom 105,6, co jest wynikiem nieco wyższym od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem. Od grudnia 2016 r. wartości tego wskaźnika kształtują się powyżej średniej długookresowej.

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) w październiku 2018 r.


Składowa odnosząca się do przetwórstwa przemysłowego kształtuje się na poziomie wyższym od notowanego we wrześniu, dla budownictwa i handlu detalicznego – zbliżonym, a dla usług – niższym niż przed miesiącem. W skali roku wzrosły wartości składowych dla budownictwa i usług, natomiast obniżyły się dla handlu detalicznego i przetwórstwa przemysłowego. Wskaźniki ocen diagnostycznych i prognostycznych są nieco wyższe od zgłaszanych przed miesiącem. W skali roku wartość składowej diagnostycznej spadła, a prognostycznej – wzrosła.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej odnoszącej się do przetwórstwa przemysłowego kształtuje się w październiku na poziomie wyższym od notowanego przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS dla Polski (SI) i jego dekompozycja

Wartość składowej odnoszącej się do przetwórstwa przemysłowego kształtuje się w październiku na poziomie wyższym od notowanego przed miesiącem.


Wskaźnik ufności – Przetwórstwo przemysłowe


W październiku 2018 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie dodatnim, nieznacznie wyższym niż przed miesiącem, co wynika z poprawy ocen bieżącego portfela zamówień krajowych i zagranicznych. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych. Przewidywania dotyczące produkcji są mniej korzystne niż we wrześniu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie dodatnim, nieznacznie wyższym od notowanego przed miesiącem.


Wskaźnik ufności – Budownictwo


Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w październiku na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego w okresie lipiec - wrzesień. Oceny bieżącego portfela zamówień krajowego i zagranicznego są nieco mniej korzystne niż we wrześniu. Prognozy zatrudnienia są nie-znacznie bardziej pozytywne niż w ubiegłym miesiącu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – budownictwo

Wskaźnik ufności w budownictwie jest na poziomie dodatnim, zbliżonym do notowanego w ostatnich trzech miesiącach.


Wskaźnik ufności – Handel detaliczny


W październiku wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do odnotowanego w ubiegłym miesiącu. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są najmniej optymistyczne od listopada 2016 r. Przewidywania dotyczące sprzedaży są nieco bardziej korzystne od formułowanych we wrześniu. Bieżący stan zapasów towarów od początku roku jest uznawany za nadmierny.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym jest dodatni, na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem.


Wskaźniki ufności – Usługi


W październiku wskaźnik ufności w usługach kształtuje się, po raz pierwszy od grudnia ub. r., na ujemnym poziomie. Oceny odnoszące się do ostatnich trzech miesięcy dla ogólnej sytuacji gospodarczej są nieznacznie negatywne, a dla popytu – korzystne. Prognozy popytu są mniej pesymistyczne od przewidywań z września.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik ufności i jego składowe – usługi

Wskaźnik ufności w usługach kształtuje się w październiku na poziomie niższym niż przed miesiącem.


Bariery działalności przedsiębiorstw


We wszystkich prezentowanych rodzajach działalności najbardziej odczuwane są trudności związane z kosztami zatrudnienia. W porównaniu z październikiem ub. r. najbardziej wzrasta znaczenie bariery związanej z niedoborem pracowników w przetwórstwie przemysłowym i handlu detalicznym oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników w usługach (istotny wzrost znaczenia tej bariery odnotowały również firmy przemysłowe i budowlane). W budownictwie częściej niż przed rokiem zgłaszana jest bariera kosztów materiałów. Rzadziej niż w analogicznym miesiącu ub. r. w usługach sygnalizowane są problemy wynikające ze zbyt dużej konkurencji firm krajowych i zagranicznych, a w budownictwie i handlu detalicznym - zbyt dużej konkurencji na rynku. We wszystkich prezentowanych rodzajach działalności mniej odczuwalna niż w październiku 2017 r. jest bariera niedostatecznego popytu (w przetwórstwie przemysłowym zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym). Dodatkowo, przedsiębiorstwa usługowe i przemysłowe zgłaszają istotny spadek uciążliwości wynikających z niepewności ogólnej sytuacji gospodarczej.

Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych


W bieżącym miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 87,0% i jest wyższe niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w sekcji przetwórstwo przemysłowe wynosi 82,5% (najwyższe w październiku ostatnich szesnastu lat). Najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym odnotowują producenci odzieży oraz zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a najniższe – producenci wyrobów farmaceutycznych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: