eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gabinet Cieni BCC publikuje nowe wskazania dla rządu

Gabinet Cieni BCC publikuje nowe wskazania dla rządu

2018-10-12 11:58

Przeczytaj także: Gabinet Cieni BCC: nowe rekomendacje dla rządzących


Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych


Obniżenie stawek podatku od nieruchomości dla podmiotów prowadzących spółdzielczą działalność gospodarczą, dostosowując stawki do wielkości ekonomicznej przedsiębiorstwa. W szczególności Gminne Spółdzielnie Samopomoc Chłopska (ale także inne spółdzielnie m.in. spółdzielnie pracy, spółdzielnie kółek rolniczych) mają nieruchomości z lat swojej prężnej i szeroko zakrojonej działalności, gdy stanowiły powszechnie prężny ośrodek rozwoju dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Powstaje obecnie duże naliczenie podatku od nieruchomości, któremu w wielu przypadkach nie są w stanie sprostać. Często występują przypadki konieczności likwidacji tych spółdzielni w wyniku braku możliwości opłacenia podatku od nieruchomości. Dotyczy to również podmiotów gospodarczych, które jeszcze do niedawna dobrze prosperowały, rozwijały się, powiększając bazę nieruchomości, a obecnie utraciły z jakiś powodów znaczną część obrotów. Firmy te mogłyby przetrwać na rynku, nie pozbywając się składników majątku (nieruchomości), utrzymując zatrudnienie wykwalifikowanej kadry – jeśli przejściowo mogłyby płacić niższy podatek od nieruchomości.

Należy podkreślić, że gminne spółdzielnie prowadzą nie tylko działalność gospodarczą, ale również społeczną, będąc ośrodkiem aktywizacji mieszkańców i życia kulturalnego w miasteczkach i na wsi, realizując znaczną część zadań państwa w tym zakresie.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby wprowadzić możliwość czasowego zwolnienia z podatku od nieruchomości spółdzielni mających kłopoty z jego opłaceniem – np. poprzez rozszerzenie rozwiązań zastosowanych w ustawie o spółdzielniach rolników (uchwalonej przez Sejm 13 września 2018 r.), aby objąć podobnymi rozwiązaniami również spółdzielnie usługowo-handlowe. Likwidacja spółdzielni powoduje bowiem większe straty gospodarcze, w tym rozwojowe, gmin i powiatów oraz społeczne, aniżeli mniejszy okresowo wpływ z podatku.

Przemysł obronny

GEN. LEON KOMORNICKI, minister ds. przemysłu obronnego Gospodarczy Gabinet Cieni BCC


W celu uwiarygodnienia i poprawy efektywności bezpieczeństwa państwa i polskiego przemysłu obronnego zachodzi pilna potrzeba podjęcia następujących przedsięwzięć:
  • opracowanie i wdrożenie nowej Strategii Obronności RP – obowiązująca nadal w tym zakresie strategia z 2014 r. jest nieaktualna!
  • prowadząc prace nad projektem ustawy o Agencji Uzbrojenia, niezbędnym jest przeprowadzenie konsultacji społecznych i merytorycznych ze stowarzyszeniami proobronnymi, ekspertami oraz przedstawicielami polskiego przemysłu obronnego,
  • podjęcie działań zmierzających do opracowania i wdrożenia nowych kompleksowych i systemowych rozwiązań w zakresie stworzenia optymalnych i równoprawnych warunków funkcjonowania i bezpieczeństwa prywatnych przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego z państwowymi firmami tego sektora gospodarki państwa.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: