eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czego szukają pracownicy fizyczni?

Czego szukają pracownicy fizyczni?

2018-10-10 11:37

Czego szukają pracownicy fizyczni?

Czego szukają pracownicy fizyczni? © ikonoklast_hh - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Przed nami wyniki opracowanego przez Pracuj.pl raportu „Na tropie dobrej pracy”. Opracowanie przygląda się oczekiwaniom, jakie zgłaszają wobec pracodawców pracownicy fizyczni. Okazuje się, że słowem, które w znacznej mierze skupia potrzeby większości respondentów jest "szacunek". Ankietowani życzą sobie przede wszystkim stabilnych i jasnych zasad zatrudniania. Chcą również, aby rekrutacja przebiegała sprawnie, relacje z szefem były uczciwe, a środowisko pracy - zdrowe.

Przeczytaj także: Kobiety w pracy fizycznej. Jaka jest ich sytuacja?

Pracownicy fizyczni to jedna z najbardziej różnorodnych grup na rynku pracy. Znajdują się w niej zarówno najczęściej poszukiwani pracownicy niższego szczebla (budownictwo, handel, usługi), jak i fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Raport Pracuj.pl pokazuje że zarówno skuteczna rekrutacja, jak i utrzymanie tych pracowników powinny opierać się na szacunku i jasnych zasadach między szefem a podwładnymi. Terminowość, szczerość i szacunek to jedne z najważniejszych kwestii, poruszanych przez badanych – mówi Sylwia Sosnowska, HR Manager w Grupie Pracuj.

fot. mat. prasowe

Czy zgadzasz się z poniższymi stwierdzeniami?

60% ogółu badanych uważa, że szefowie szanują ich zdanie i traktują przełożonych po partnersku.


Jak widza się pracownicy fizyczni?


Z badania wynika, że pracownicy fizyczni to grupa dość przekonana o swoich kompetencjach i znaczeniu dla rynku pracy. 49% z nich uważa się za specjalistów w swojej dziedzinie, a 51% jest pewnych, że ze znalezieniem pracy nie powinno mieć problemów (przeciwnego zdania jest tylko co piąty z nich). Także 51% zauważa, że problemem ich branży jest brak rąk do pracy. Ta sytuacja widoczna jest w niejednym sektorze, ale w szczególności dotyczy logistyki i transportu.

fot. mat. prasowe

Jakie są wyznaczniki zaufanej firmy jako pracodawcy?

Cechą rzetelnego pracodawcy, na którą badani zwracali uwagę najczęściej, było gwarantowanie zespołowi umów o pracę.


Pracownicy fizyczni wciąż mają średni wizerunek. Widać to na przykładzie zawodowych kierowców. Od kilku lat młode pokolenie walczy z takim wizerunkiem m.in. w internecie, gdzie pokazujemy, że jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak inni. Sama praca kierowcy jest bardzo atrakcyjna, a zapotrzebowanie duże. Polska branża transportowa rozwijałaby się jeszcze lepiej, gdyby właśnie nie brak kierowców. Coraz więcej osób odchodzi na emeryturę, nowych przybywa za mało. Wszystko to sprawia, że kierowcy mogą przebierać w ofertach pracy. Sytuacja ta nie dotyczy tylko Polski czy Europy, ale także np. Ameryki Północnej, na przykład Kanady – komentuje Iwona Blecharczyk, zawodowy kierowca, relacjonująca w sieci swoje zawodowe życie jako Trucking Girl.

fot. mat. prasowe

Na jaką umowę jesteś zatrudniony?

Blisko połowa badanych pracowników fizycznych (42%) nie otrzymuje żadnych dodatków socjalnych.


Jak pracownicy fizyczni postrzegają przełożonych?


Wprawdzie z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wyłania się pozytywny obraz ich przełożonych, ale nie oznacza to oczywiście, że ci ostatni są zupełnie pozbawieni wad. Okazuje się bowiem, że wielu docenia wysiłki zespołów, ale rzadziej idą za tym wymierne nagrody. 60% ogółu badanych uważa, że szefowie szanują ich zdanie i traktują przełożonych po partnersku. Więcej niż połowa (57%) pracowników fizycznych dodaje, że w ich opinii są chwaleni za pracę i doceniani przez szefów. Jednak już tylko 38% potwierdza, że za swoje dobre wyniki nagradzani są dodatkowym premiami pieniężnymi czy otrzymaniem ciekawszych zadań.
- Ciekawym wnioskiem z badania pracowników fizycznych jest to, że na ogół są zadowoleni z pracy. Jak pokazuje raport, relacje społeczne w pracy są bardzo ważne dla pracowników fizycznych – i wpływają na zadowolenie z pracodawcy. Badania dowodzą, że pozytywne postrzeganie z pracy zwiększa się, kiedy szef traktuje pracownika po partnersku i okazuje szacunek oraz potrafi podziękować za wykonane zadania. To pokazuje także rolę atmosfery w miejscu pracy i zaufania – mówi dr Justyna Sarnowska, socjolog z Uniwersytetu SWPS.

fot. mat. prasowe

Za co nie lubisz swojej pracy?

Aż 42% z respondentów wskazuje na zbyt niskie wynagrodzenie.


Czym charakteryzuje się dobra i zła praca?


40% – aż tylu badanych pracowników fizycznych planuje zmianę pracodawcy lub nawet branży/specjalizacji. Co ich skłania do podjęcia tego kroku? Aż 42% badanych pracowników fizycznych za główny minus swojej pracy uważa zbyt niską pensję. Co więcej, niemal 8 na 10 badanych zdecydowałoby się zmienić obecnego pracodawcę, jeśli dostaliby lepsze wynagrodzenie. Wśród często wymienianych wad swojej pracy znalazły się także zbyt ciężkie warunki wykonywania zadań, powtarzalność obowiązków czy poczucie bycia niedocenionym.

Co ciekawe, mówiąc o powodach zadowolenia z pracodawcy badani wskazują na kwestie „miękkie”. Bliskość pracy od domu, dobry zespół, pozytywne relacje z szefem, brak nadmiernej kontroli – każdą z tych cech wskazuje ponad 40% pracowników fizycznych, pytanych o pozytywne aspekty swojej obecnej pracy. Tylko co trzeci mówi o odpowiednim wynagrodzeniu.

fot. mat. prasowe

Za co lubisz swoją pracę?

47% badanych wskazuje niewielka odległość od miejsca zamieszkania.


To oczywiste, że charakter pracy pracowników fizycznych ma wpływ na ich oczekiwania. Obok płac niezadowolenie generują więc np. trudne warunki (otoczenie), powtarzalność czy fakt, że praca jest ciężka fizycznie. To czynniki niemal nie wymieniane przez tzw. specjalistów, którzy oprócz płac zwracają szczególną uwagę na benefity pozapłacowe, możliwość rozwoju zawodowego, renomę firmy. Zgodnie z ustaleniami Pracuj.pl, pracodawca powinien pokazywać pracownikom fizycznym w jasny sposób, na czym polegać będzie ich praca i w jakim otoczeniu będą mieli okazję pracować – mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & EB Manager w Grupie Pracuj.

Jak fachowcy szukają pracy?


Blisko 6 na 10 badanych (58%) podkreśla, że najważniejszym czynnikiem rekrutacji jest dla nich możliwość szybkiego zdobycia pracy - w ciągu kilku dni. Większość pracowników fizycznych, decydujących się na zmianę pracodawcy, woli także uniknąć wysyłania CV – to istotna kwestia dla aż 58% respondentów. Trzecim najważniejszym czynnikiem, który wymieniają badani, jest możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego z potencjalnym pracodawcą (47% wskazań).

fot. mat. prasowe

Co jest najważniejsze w ofercie pracy?

Dla 4 na 10 (39%) badanych pracowników fizycznych najważniejszym punktem oferty pracy jest dokładna stawka godzinowa lub miesięczna.


A jakich informacji badani poszukują w ofertach? Dla 4 na 10 (39%) pracowników fizycznych przebadanych przez Pracuj.pl najważniejszym punktem oferty pracy jest dokładna stawka godzinowa lub miesięczna. Dla 22% kluczowa jest precyzyjna informacja o rodzaju umowy, blisko co piąty badany (17%) w pierwszej kolejności zwraca uwagę na konkretny opis zadań na stanowisku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: