eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 5 zasad cyberbezpieczeństwa, które powinien znać każdy pracownik

5 zasad cyberbezpieczeństwa, które powinien znać każdy pracownik

2018-10-10 10:35

5 zasad cyberbezpieczeństwa, które powinien znać każdy pracownik

Cyberbezpieczeństwo © fot. mat. prasowe

O firmowe cyberbezpieczeństwo dbać musi nie tylko zespół IT, ale każdy z zatrudnionych. Szczególnie, jeżeli nie pracuje on zza biurka, lecz z lotniska, z domu, czy kawiarni. O jakich zasadach cyberhigieny należy pamiętać? Firma Fortinet przypomina kilka z nich.
Październik czyli Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, tradycyjnie już jest okazją do dyskusji o bezpiecznych zachowaniach w sieci. Celem zapoczątkowanej przez KE inicjatywy jest popularyzowanie wiedzy o bezpieczeństwie w internecie oraz rozwoju najnowocześniejszych technologii informatycznych.

Jednym z zagadnień poruszanych przy okazji tegorocznego EMC jest cyberhigiena. Chodzi o to, aby zwrócić szczególną uwagę pewne rutynowe zadania, które zwiększają zarówno bezpieczeństwo sieciowe organizacji, jak i osób prywatnych. Problemu nie można bagatelizować - z badania zrealizowanego przez Fortinet wynika, że na przestrzeni dwóch minionych lat incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa dotknęły aż 95% polskich firm. Często wystarczy do tego jedno niesprawdzone urządzenie lub niezabezpieczony publiczny hotspot, z którym łączy się pracownik. W odpowiedzi na te zagrożenia specjaliści z firmy Fortinet przygotowali pięć podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni.

1. Korzystanie z bezpiecznych punktów dostępu i oprogramowania ochronnego


Korzystanie z publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi może być ryzykowne. Cyberprzestępcy mogą wówczas śledzić aktywność użytkownika online, a nawet przejąć jego dane czy hasła dostępu np. do bankowości online. Warto więc stosować oprogramowanie VPN (Virtual Private Network) szyfrujące ruch sieciowy. Ochronę przed atakami z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania zapewni program antywirusowy, który warto zainstalować na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci.

2. Stworzenie osobnej sieci do pracy


Warto mieć w domu osobną sieć chronioną hasłem, przeznaczoną tylko do pracy. Większość routerów umożliwia takie rozwiązanie.
– Odrębna sieć oddzieli poufne firmowe zasoby od prywatnych danych powiązanych np. z kontami w serwisach do gier online czy inteligentnymi urządzeniami domowymi. Nawet w przypadku ataku haker nie będzie mógł wykorzystać prywatnych aplikacji i urządzeń jako punktów wejścia do sieci i systemów firmowych – radzi Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet w Polsce.

fot. mat. prasowe

Cyberbezpieczeństwo

Pracownicy powinni pamiętać o korzystaniu z bezpiecznych punktów dostępu i oprogramowania ochronnego


3. Regularna aktualizacja urządzeń, aplikacji i systemów


Gdy gonią nas terminy, często ignorujemy powiadomienia o aktualizacjach i przesuwamy je na później, tym samym ułatwiając hakerowi zadanie. Znane ataki WannaCry, wykorzystujące luki w zabezpieczeniach produktów Microsoftu, okazały się bardzo skuteczne, mimo że aktualizacje były szeroko dostępne.

4. „1234” i „haslo” – to nie hasła


Należy zawsze używać silnych, złożonych haseł zawierających liczby i znaki specjalne oraz dwuetapowego uwierzytelniania na wszystkich urządzeniach i kontach. To samo hasło nie powinno być używane na różnych kontach – zwłaszcza zawierających poufne informacje. Dzięki temu nawet, jeśli naruszone zostanie jedno z nich, cyberprzestępca nie będzie mógł wziąć na cel pozostałych. Aby ułatwić sobie zapamiętywanie haseł, można stosować specjalne programy do zarządzania nimi. Nowe technologie umożliwiają już także uwierzytelnianie biometryczne – przez skanowanie odcisków palców czy rozpoznawanie twarzy.

5. Ostrożność wobec każdego e-maila


Poczta elektroniczna to obecnie najpopularniejsze narzędzie cyberprzestępców i najprostszy sposób dystrybucji złośliwego oprogramowania: w linkach i załącznikach. Jedna z metod, tzw. phishing, za pomocą linku odsyła do fałszywej strony banku, firmy czy urzędu, która po zalogowaniu przez użytkownika przejmuje jego dane uwierzytelniające lub infekuje samo urządzenie.
– W sieci warto stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Nigdy nie klikajmy w linki czy załączniki od nieznanego nadawcy i dokładnie przyglądajmy się nazwie adresata oraz witryny, do której odsyła e-mail. Treść wiadomości wysłanej przez cyberprzestępcę często zawiera błędy językowe, dlatego dobrze jest zwrócić na to uwagę podczas czytania. Wiadomości, których się nie spodziewaliśmy, zawsze należy traktować z ostrożnością. Warto najpierw skontaktować się bezpośrednio z nadawcą i zweryfikować, czy rzeczywiście wysyłał do nas wiadomość – wskazuje Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.

Warto mieć plan


Ważnym elementem cyberhigieny jest plan reagowania na incydenty i szybkiego naprawiania szkód wywołanych atakiem. Pracownicy powinni go znać i rozumieć – wiedzieć, do kogo i pod jaki numer zadzwonić w razie podejrzeń naruszenia bezpieczeństwa, bez względu na godzinę czy dzień tygodnia. Szybka reakcja pozwoli zatrzymać atak zanim rozprzestrzeni się po całej sieci i wyrządzi poważne szkody.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: