eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ilu Polaków narzeka na hałas w mieszkaniu?

Ilu Polaków narzeka na hałas w mieszkaniu?

2018-10-03 00:22

Ilu Polaków narzeka na hałas w mieszkaniu?

Ilu Polaków narzeka na hałas? © Elnur - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Hałas to problem, który jeszcze niedawno mógł być bagatelizowany. Obecnie mamy jednak do czynienia z coraz większą świadomością negatywnego wpływu, jaki hałas wywiera na zdrowie człowieka (w tym również sferę psychiczną) w miejscu jego zamieszkania. W nawiązaniu do tej kwestii, warto zapoznać się z ciekawymi wynikami badań Eurostatu, które dotyczą uciążliwości hałasu. Europejski Urząd Statystyczny sprawdził między innymi, jak duża część rodaków skarży się na hałas dobiegający z ulicy albo od sąsiadów.
Badania Eurostatu dotyczące uciążliwości hałasu, niestety są dość rzadko opisywane w naszym kraju. Można żałować, że te analizy nie wzbudzają większego zainteresowania, bo Europejski Urząd Statystyczny posiada ciekawe informacje o Polsce sięgające nawet połowy minionej dekady. Jak wskazali analitycy portalu RynekPierwotny.pl, zgodnie z szacunkami wspomnianej instytucji, przez kolejne lata następująco zmieniał się odsetek Polaków narzekających na hałas w swoim gospodarstwie domowym:

fot. mat. prasowe

Odsetek Polaków narzekających na hałas

Uciążliwość hałasu wyraźnie maleje.


Nietrudno zauważyć, że powyższe dane wskazują na wyraźną poprawę sytuacji dotyczącej uciążliwości hałasu (również w miejscu zamieszkania). Ta pozytywna zmiana na pewno ma wiele przyczyn. Może się ona wiązać między innymi z częstszym wykorzystaniem ekranów akustycznych przy ruchliwych trasach. Wyprowadzka najbardziej wrażliwych na hałas osób poza teren miejski (możliwa dzięki popularyzacji kredytów mieszkaniowych) to kolejna hipotetyczna przyczyna pozytywnych zmian.

W nawiązaniu do danych Eurostatu dotyczących uciążliwości hałasu warto wspomnieć, że Polska prezentuje się całkiem nieźle na tle Starego Kontynentu. W 2016 r. nasz kraj uplasował się na dziesiątym miejscu wśród 31 państw Europy i osiągnął wynik (13,0%) niższy od średniej dotyczącej wszystkich analizowanych krajów (15,8% respondentów skarżących się na hałas z ulicy albo od sąsiadów).

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: