eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 39/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 39/2018

2018-09-30 21:05

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 38/2018

  • Wyrokiem zakończył się kolejny trudny etap w karierze Elona Muska. Musk to bardzo znany przedsiębiorca i filantrop, założyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company. Obecnie szefuje w Tesla Inc, która przeżywa trudny okres. W tej sytuacji Musk w mediach społecznościowym opublikował on kilka informacji, których treść zakwestionowała Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych(SEC) i złożyła pozew przeciwko Muskowi. Oskarżyła go o to, że dopuścił się oszustwa, gdy informował, że planuje wycofać Teslę z giełdy i że ma zapewnione finansowanie. Elon Musk zdecydował się na ugodę. Zrezygnuje z funkcji prezesa (ang. chairman) i zapłaci 20 mln dol. kary. Uzgodniono, że w strukturze organizacyjnej firmy zachowa jednak stanowisko dyrektora generalnego (ang. CEO). Ta kara będzie obowiązywała przez trzy lata. Tesla musi także mianować dwóch niezależnych dyrektorów i wprowadzić ich do rady spółki Niezależnie od podpisanej ugody E. Musk wydał oświadczenie, w którym zapewniał o swojej uczciwości i bronił się przed oskarżeniami.
  • Wg D. Trumpa wojna handlowa z Chinami nie ma żadnego negatywnego wpływu na amerykańską gospodarkę. Innego zdania są eksperci. Ich zdaniem w światowej gospodarce narasta bałagan ale i niepokój oraz ryzyko. Także amerykańscy przedsiębiorcy krytykują sytuację powstałą po zmianach taryf celnych. Ford poinformował, że amerykańska polityka celna na stal i aluminium kosztowały firmę miliard dolarów. Inne mniejsze firmy musiały zwolnić pracowników lub przełożyć plany inwestycyjne z powodu dodatkowych kosztów. Trump prezentuje przeciwny pogląd. Jego zdaniem cła na produkty chińskie nie wpływają negatywnie na Stany Zjednoczone, a dodatkowo "dużo pieniędzy trafia do naszej kasy". Koronnym jego argumentem jest sytuacja w amerykańskim przemyśle stalowym, który dzięki 25 procentowym cłom odbudowuje się "z dnia na dzień".
  • Zdaniem analityków z Bank of America Merrill Lynch w 10 lat po kryzysie i upadku Lehmann Brothers 1 proc. najbogatszych ludzi świata ma więcej majątku niż cały globalny Produkt Krajowy Brutto. Najbogatsi posiadają majątek wyceniany na ponad 100 bln USD. Majątek najbogatszych jest większy niż PKB całego świata. Najbogatsi także znacznie szybciej zarabiają niż pozostałe grupy. Ich wzrost dochodów jest dwa razy większy niż 50 proc. biedniejszej części świata. Wg House of Commons library gdyby tendencje obserwowane od czasu krachu finansowego w 2008 roku miały trwać nadal, to 1 proc. najbogatszych do 2030 r. będzie posiadał 64 proc. światowego bogactwa.
  • Dynamikę zmian w świecie IT można określić jako piorunującą. Prawie w żadnej dotąd branży przemiany i rozwój nie zachodziły tak szybko likwidując po drodze obowiązujące dotąd standardy rozwiązań technologicznych. W opinii analityków rynek chmury obliczeniowej rozwija się aż pięć razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT. Jeszcze w 2016 roku jego wartość była szacowana była na 160 mln USD a obecnie ma sięgać już poziomu ponad 260 mld USD. Przyczynę dynamicznego rozwoju cloud computingu i związanych z nim usług można sprowadzić do kalkulacji kosztów, a także do funkcjonalności oraz optymalizacji. Wg analityków przewagą rozwiązań chmurowych nad lokalnymi jest ich skalowalność, "w sytuacji większego zapotrzebowania na przestrzeń dyskową, czy moc obliczeniową, firma otrzymuje do dyspozycji niezbędne zasoby, płacąc za czas faktycznego ich wykorzystania.
  • W 2016 roku Bill Gates z grupą współpracujących z nim inwestorów założył fundusz wspierający innowacje energetyczne pod nazwą Breakthrough Energy Ventures (BEV). Celem funduszu jest podejmowania decyzji inwestycyjnych w technologie następnej generacji. Mają one być w przyszłości źródłami taniej, bezwęglowej energii oraz pożywienia i innych produktów na całym świecie. Postanowiono, że na inwestycje przeznaczą łącznie co najmniej miliard dolarów. Pierwsze informacje dot. inwestycji BEV są optymistyczne, bo zainwestowano w prace nad różnymi technikami magazynowania energii. Dalsze kierunki inwestowania to: tworzenie baterii ze stałym elektrolitem (dla motoryzacji); rozwój reaktorów fuzji jądrowej; produkcja roztworów drobnoustrojowych, który mógłby zastąpić nawozy azotowe; wstrzykiwanie CO2 (z recyklingu) do betonu, by go wzmocnić; rozwój techniki szczelinowania w przemyśle geotermalnym; dostosowywanie mikroorganizmów do produkcji wysokowartościowych chemikaliów, w tym biopaliw oraz rozwój specjalistycznych paneli wykorzystujące energię słoneczną i baterii do pobierania wody z powietrza.
  • Kolejne kosmiczne przedsięwzięcie, w którym będzie uczestniczyć firma E. Muska. SpaceX zawarła umowę z japońską firmą ispace, celem której jest lokalizacja na Księżycu miejsc, w których występuje woda. Amerykańska firma w 2020 roku zapewni transport japońskich robotów na orbitę i księżycowy lądownik. Następnie w 2021 roku dostarczy kolejny lądownik, w którym znajdą się dwa łaziki. Wg planów za około trzy lata ispace zamierza rozpocząć poszukiwania wody na Księżycu. Eksperci szacują, że znajduje się tam ok. 6 mld ton wody. Japończycy planują zbudować tam system stacji paliw dla rakiet. Umożliwi to uzupełnianie na Księżycu paliwa rakietowego (tlen i woda), co stworzy warunki na zabieranie z ziemskiej bazy mniej paliwa, a więcej ładunku. Rakiety będą mogły w księżycowej bazie uzupełniać paliwo by mieć możliwość kontynuowania eksploracji kosmosu. ispace powstała w 2013 roku, ma biura w Japonii (Tokio), USA i Luksemburgu, a na jej czele stoi Takeshi Hakamada.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WPŁYW REGULACJI NA CENĘ KRYPTOWALUT. NAJLEPSZY BYŁBY ŁAGODNY REŻIM.

Powszechnie się uważa, że uregulowanie rynku kryptowalut powinno pozytywnie wpłynąć na ich rozwój. Jednak niektóre informacje dotyczące uporządkowania tego rynku mogą mieć negatywne konsekwencje dla tych aktywów łącznie ze spadkiem cen - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

W opublikowanym kilka dni temu kwartalnym raporcie Bank for International Settlements (BIS) przeprowadzono ciekawą analizę na temat tego jak kryptowaluty reagują na napływ informacji dotyczących ich regulacji. Biorąc pod uwagę, że miliardy dolarów są zaangażowane w ten rynek problem wydaje się dość poważny.

Raphael Auer i Stijn Claessens w opracowaniu „Regulating cryptocurrencies: assessing market reactions” zwracają uwagę na cztery podstawowe rodzaje informacji. Pierwszą i najważniejszą wiadomością dla wirtualnych walut są doniesienia o możliwości zakazu handlu tymi aktywami (status prawny). Nie jest to oczywiście zaskoczeniem, że na takie wiadomości reakcja jest bardzo negatywna, chociażby ze względu na ryzyko braku możliwości wymiany tych aktywów np. na normalne waluty.

Z kolei pozytywne dla wirtualnych walut są informacje związane z przygotowywaniem przez regulatorów specjalnego środowiska dla tych aktywów. Kryptowaluty czy ICO są obecnie trudne do zakwalifikowania do konkretnych inwestycji, wymagają rozstrzygnięcia czy są to waluty czy może jednak surowce? Takie doniesienia dają więc nadzieję na indywidualne potraktowanie tych instrumentów. Ważne są także sygnały dotyczące metod zapobiegania praniu brudnych pieniędzy czy np. szans by lokalne banki centralne zaczęły emitować cyfrowe waluty.

A ile można zarobić lub stracić?

W marcu 2017 r. SEC (United States Securities and Exchange Commission) odrzuciła propozycję by został utworzony ETF (Exchange Traded Fund) na bitcoin, czyli notowany na giełdzie instrument odwzorowujący jego kurs. Spowodowało to natychmiastowy spadek wartości bitcoina o 16 proc. Raport BIS zwraca natomiast uwagę, że już informacja japońskiego nadzoru finansowego (Japanese Financial Services Agency) z czerwca 2018 r. dotycząca poprawy procedur dotyczących zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy była kalkulowana etapami (przez kilka godzin, do czasu otwarcia się handlu w Stanach Zjednoczonych).

Ogólnie jednak ekonomiści z BIS podkreślają, że pozytywne informacje dla kryptowalut zwykle oznaczają wzrost ich wartości o 0,33 proc. w pierwszych 120 minutach i 1,52 proc. w 24 godzinach po tym jak doniesienia napłyną na rynek. Z kolei w przypadku negatywnych informacji reakcja w analogicznych odstępach czasowych oznacza spadek o 0,32 proc. i 3,12 proc.

Optymalny scenariusz

Uporządkowanie rynku kryptowalut to szeroki temat, który spędza sen z oczu wielu regulatorom. Dla inwestujących w te aktywa optymalnym rozwiązaniem może być, jak sugeruje raport „łagodny reżim regulacyjny”. Kluczowa jest ochrona inwestorów czy traktowanie tych instrumentów jako oddzielnego rodzaju aktywów.

Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: