eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 39/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 39/2018

2018-10-01 21:53

  • Polska demografia... W okresie przedwyborczym słyszę optymistyczne dane dotyczące dotychczasowych skutków rządowego programu demograficznego. Nie zamierzam proponować moim czytelnikom zestawu własnych uwag dotyczących naszej polityki demograficznej, bo w pewnej części musiałyby to być wnioski polityczne, a tego chcę uniknąć. Podam więc kilka cyfr, a czytelnicy powinni sami wyciągnąć wnioski. Od stycznia do lipca br. urodziło się 229,7 tys. dzieci, podczas gdy w tym samym okresie rok temu było to 235,2 tys. (spadek o 5,5 tys.). Warto w tym miejscu dodać, że w samym lipcu br. urodziło się 36 tys. dzieci (rok temu było to 35,1 tys.). Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 396,5 tys. dzieci. Lecz niestety szybko rośnie liczba zgonów. Ich suma za ostatnie 12 m to 410 tys. Oznacza to, że w ostatnich 12 miesiącach ubyło nas o ok. 13 tys. Gdyby ktoś zapytał jak oceniam efekty programu 500 plus, który miał być naszą "aspiryną" na nasze problemy demograficzne i spadek ludności kraju, to odpowiedzią w pewnym stopniu są powyższe cyfry. Za ekspertami dodam, że jeszcze dziś efekty są jeszcze bardzo trudne do zmierzenia. Podzielam też pogląd, że znacznie łatwiej ocenić jego wymiar czysto socjalny i myślę, że w tym obszarze należy dziś lokować główne oceny efektów tego programu rządowego...
  • Uważam, że warto zwrócić uwagę na Narodowy Program Mieszkaniowy. Realizując go rząd zamierza osiągnąć do 2030 r. wskaźnik wynoszący 435 mieszkań na 1 tys. mieszkańców Polski (jest to wartość zbliżona do średniej unijnej). Według danych GUS za2016 rok w dyspozycji społeczeństwa jest 14,3 mln. co oznacza, że pod koniec 2016 r. na 1 tys. osób przypadało 371 mieszkań...
  • Wg GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2018 r. wzrosły o 1,8 proc. rdr - Oznacza to, że inflacja spowolniła, a wskaźnik wraca do poziomów z maja tego roku (sierpniowa CPI wynosiła 2 proc). Należy spodziewać się, że inflacja bazowa także się obniży do 0,8 proc. Warto przypomnieć złą sierpniową złą informację z polskiej gospodarki o tąpnięciu indeksu PMI dla przemysłu do 50,5 z 51,5, co w dalszym ciągu skłania do zastanowienia i ostrożności...
  • Jak zwykle jesteśmy wyczuleni na oceny czołowych agencji ratingowych (to dobrze). Warto liczyć się z opiniami, jak nas oceniają inni. Oceny i prognozy czołowych agencji ratingowych liczą się w świecie, chociaż niekiedy mamy do nich uwagi i zastrzeżenia. Ostatnio opublikowano informacje dot. polskiej gospodarki autorstwa agencji ratingowej Moody's. Analizując szczegóły opinii można powiedzieć, że w większości uzyskaliśmy pozytywne oceny. Potwierdzają one, że nasz kraj ma solidne podstawy i na obecnym etapie nie powinniśmy obawiać się nawet wojny handlowej. Pozytywna ocena naszej sytuacji finansowej zaopatrzona jest komentarzem, że "jest to wynik znakomitej koniunktury, a kiedy ona przeminie, przyjdzie czas zapłaty". Warto będzie obserwować jakie środki będzie stosował rząd przygotowując się do okresu gorszej koniunktury, która jednak nastąpi...
  • Zadłużenie seniorów może niepokoić. Podstawą dla takiej ogólnej opinii są bazy BIG InfoMonitor i BIK. Znajduje się tam ponad 345 tys. osób, które ukończyły 64 lata i zalegają ze spłatą kredytów i pożyczek, a także nie zapłaciły na czas bieżących rachunków. Wg tych instytucji w "pierwszym półroczu 2018 r. liczba zadłużonych seniorów wzrosła dwa razy szybciej niż liczba wszystkich osób z zaległościami". Liczbowo wygląda to następująco: podczas gdy wszystkich dłużników przybyło w tym czasie o 1,7 proc. (45,8 tys.), to seniorów o 3,5 proc. (11,5 tys.). Przez pierwszych sześć miesięcy br. długi polskich seniorów wzrosły o prawie 9 proc. (0,6 mld zł), gdy w przypadku wszystkich dłużników o 5,7 proc. (3,82 mld zł). Wg BIG chodzi tu o opóźnienia w płatnościach wynoszące co najmniej 30 dni. Rekordowe zadłużenie wśród seniorów np. 74-latka z Podkarpacia jest winna ponad 7,8 mln zł, 69-latek z Wielkopolski ma 6 mln zł długu, a inny Wielkopolanin, w wieku 65 lat - 5,3 mln zł. Główną przyczyną zadłużania się seniorów są wydatki na leczenie. I tak z badań wynika, że 66 proc. ankietowanych seniorów wskazało, że pieniądze z kredytu/pożyczki wydało na leki, a 34 proc. - na prywatne leczenie i rehabilitację. Seniorzy są też skłonni zadłużyć, aby pomóc rodzinie (14 proc.).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PRZEDSIĘBIORCO, BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY. GOSPODARCZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ SIĘ OPŁACA.

Co siódmy polski przedsiębiorca nie otrzymuje na czas płatności za sprzedane towary czy wykonane usługi. Przynajmniej raz w miesiącu z tym problemem styka się 65% małych i średnich firm – wynika z 16. fali badania Bibby MSP Index. Przyczynia się to do utraty płynności finansowej organizacji i trudności w opłacaniu bieżących zobowiązań m.in. wobec ZUS, pracowników i kontrahentów.

Według najnowszych wyników Bibby MSP Index 24% przedstawicieli sektora MŚP otrzymuje płatności średnio do 7-14 dni po terminie, a prawie jedna trzecia (32%) od 14 dni do miesiąca. Co piąty przedsiębiorca czeka jeszcze dłużej – od 1 do 3 miesięcy po dacie wskazanej na fakturze.

Nieterminowe regulowanie zobowiązań przez jedną firmę pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla innych uczestników rynku. Gospodarka to system naczyń połączonych. Jedna nieopłacona faktura wpływa nie tylko na płynność finansową danego podmiotu, ale także powstawanie zatorów płatniczych w jej otoczeniu – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Płynność finansowa i stały przepływ środków decyduje o kondycji ekonomicznej firmy. Polscy przedsiębiorcy pozytywnie oceniają sytuację prowadzonych biznesów. Zdaniem 27% respondentów 16. fali badania Bibby MSP Index w minionym półroczu forma ich organizacji polepszyła się. Jest to wyższy wynik, o 2,8 pkt proc., niż ten uzyskany podczas poprzedniej edycji pomiaru w kwietniu 2018 roku. Ponadto co trzeci ankietowany spodziewa się poprawy kondycji finansowej prowadzonej działalności w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

Przedsiębiorcy wykorzystują różne rozwiązania przeciwdziałające opóźnieniom w płatnościach i pojawianiu się zatorów płatniczych. Dla zdecydowanej większości z nich (74%) najlepszym narzędziem jest sprawnie działający dział księgowy monitorujący i pilnujący należnych zaległości. Jako drugi sposób przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw wskazują kontakt właściciela firmy/prezesa ze zwlekającym z płatnością kontrahentem (29%). W oczach ankietowanych zyskuje także faktoring, który ceniony jest za skracanie oczekiwania na gotówkę (24%) oraz dyscyplinowanie dłużników (prawie 7%).

Wagę regulowania na czas zobowiązań wobec partnerów biznesowych podkreślamy w naszej autorskiej kampanii „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny”. Podczas drugiej edycji akcji ponownie podkreślamy, że płynność finansowa jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego biznesu. Warto być odpowiedzialnym przedsiębiorcą i płacić swoim kontrahentom w terminie. Takie działanie uruchamia pozytywną reakcję łańcuchową. Firmy uzyskując na czas finansowanie są w stanie regulować własne zobowiązania i nie stawiać z kolei swoich klientów w sytuacji, w której nie mogą terminowo zapłacić choćby podwykonawcom – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: