eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2018

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2018

2018-09-27 13:22

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2018

Dobre nastroje przedsiębiorców © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nastroje przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw ciągle pozytywne. Najnowszy odczyt Busometru, cyklicznego badania publikowanego przez Związek Pracodawców Polskich, wskazuje obecnie 56,8 pkt., a więc o 12,13 pkt. więcej niż w I półroczu bieżącego roku.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP I poł. 2018

Na bieżący wzrost wartości Indeksu Busometru spory wpływ wywarł komponent „koniunktura gospodarcza”, który osiągnął 55,4 pkt., dla porównania w I połowie br. plasował się on na poziomie 41,75 pkt. Obecnie 39% przedsiębiorców przekonanych jest, że najbliższe miesiące przyniosą poprawę sytuacji gospodarczej. Przeciwne prognozy formułuje co czwarty badany.

Podkreślenia wymaga, że bieżący pomiar Busometru jest realizowany w oparciu o inną bazę przedsiębiorców (wcześniej baza ZPP, obecnie – Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna). Wprawdzie struktura próby pod względem wielkości badanych firm nie zmieniła się, ale dużej zmianie uległa struktura demograficzna respondentów. I być może to sprawiło, że dziś obserwujemy znaczny wzrost indeksów.

fot. mat. prasowe

Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP

Busometr jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów.


- W najnowszej edycji badania zauważamy bardzo dynamiczny wzrost w każdym wskaźniku analizowanym pod kątem Busometru – zauważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Być może pewien wpływ ma na to zmiana struktury demograficznej osób badanych, ale bez wątpienia wyniki odczytu na drugie półrocze 2018 roku odzwierciedlają wyraźną tendencję: przedsiębiorcy dostrzegają doskonałą koniunkturę gospodarczą i są skłonni ją wykorzystywać, m.in. inwestując.

fot. mat. prasowe

Komponent „Koniunktura gospodarcza”

O zdecydowanym polepszeniu się koniunktury gospodarczej jest przekonanych 14% respondentów.


Najmniejsze obawy o sytuację gospodarczą w kraju jeśli chodzi o najbliższe półrocze wykazują przedsiębiorcy z sektora handlowego (tutaj wskaźnik osiągnął wartość 61,32 pkt.). Kolejno uplasowały się produkcja i usługi (59,11 i 51,06 pkt.).
Na wartość Indeksu Busometr ZPP wpłynęły również pozostałe dwa komponenty – rynku pracy oraz inwestycji.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” – składnik „Płace”

Połowa ankietowanych nie planuje żadnych zmian w wynagrodzeniach.


Bez względu na wielkość, region, sektor oraz staż przedsiębiorstwa na rynku nastroje przedsiębiorców w obszarze badanym przez komponent „rynek pracy (płace i zatrudnienie)” kształtują się na dobrym poziomie 61,9 pkt. W przypadku „płac” barometr wyniósł 62 pkt., przy czym 43% przedsiębiorców deklaruje w najbliższym czasie zwiększenie wynagrodzenia. W zakresie ”zatrudnienia” 42% ankietowanych planuje jego zwiększenie.

fot. mat. prasowe

Komponent „Rynek pracy” –składnik „Zatrudnienie”

Znaczne zwiększenie zatrudnienia planuje 13 procent ankietowanych.


Informacje o badaniu
Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP, jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższego półrocza. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: (1) koniunktury gospodarczej, (2) rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz (3) inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: