eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ruszył sezon na egzotyczne wakacje

Ruszył sezon na egzotyczne wakacje

2018-09-29 00:44

Ruszył sezon na egzotyczne wakacje

Palm Jumeirah, sztuczna wyspa w Dubaju © Jarosław Kałucki / TRAVELPLANET.PL

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polacy coraz częściej wybierają się na egzotyczne wakacje - z analizy przeprowadzonej przez Travelplanet.pl wynika, że odsetek osób planujących w najbliższym czasie (od października do kwietnia) odległą wyprawę jest obecnie o 30 proc. wyższy niż w ubiegłym roku. Jest to bez wątpienia efekt niższych cen i kuszących ofert w rodzaju: Emiraty za mniej niż 2000 zł czy Kenia lub Sri Lanka za niespełna 3000 zł na osobę.
Statystyki prowadzone przez Travelplanet.pl dowodzą, że do połowy września br. ilość rezerwacji na egzotyczne wakacje (wyjazdy od października do połowy kwietnia 2019) wzrosła względem ubiegłorocznych zestawień o niebagatelne 30 proc. Wytłumaczeniem rosnącego popytu mogą być m.in. atrakcyjne ceny, które są dziś o około 170 złotych niższe niż przed 12 miesiącami. Obecnie w podróż na drugi koniec świata można się udać za około 5600 zł od osoby.

Najpopularniejszą z egzotycznych destynacji, podobnie jak miało to miejsce przed rokiem, jest Dominikana. Na ten kierunek zdecydowało się blisko 18 proc. klientów biur podróży. Wyprawa na tę karaibską wyspę to wydatek rzędu 5670 zł.

Z drugiego na czwarte miejsce w rankingu popularności spadły Emiraty Arabskie, choć to najtańszy egzotyczny kierunek z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych to emiraty Arabskie – przeciętnie kosztuje wycieczka ok. 3350 zł. Na podium wskoczyły Kenia i Tanzania odpowiednio z szóstego i siódmego miejsca. Przeciętny koszt egzotycznej wyprawy, zwłaszcza w wypadku Kenii, spadł o ok. 1000 zł, a w wypadku Tanzanii – o blisko 600 zł od osoby.

Poza Kenią i Tanzanią największym wzrostem popularności cieszą się wyjazdy na Sri Lankę i Malediwy. Kilkusetzłotowe spadki przeciętnego kosztu wyjazdu spowodowały, że te dwa ostatnie kierunki znalazły się w pierwszej dziesiątce. W odwrocie są z tego powodu Kuba i Chiny. Oferty wycieczek do Państwa Środka poniżej 3000 zł – standard w poprzednich latach – są w tym sezonie tylko wspomnieniem.

Trzeci w ub. sezonie Meksyk spadł na siódme miejsce. Podczas gdy egzotyczne wycieczki staniały nawet o ponad 1000 zł, meksykańskie wakacje podrożały prawie o tyle. Są oferty poniżej 3000 zł za osobę, ale to raczej last minute, na które trzeba zapolować. Regularna cena, gdy wyjazd planujemy z wyprzedzeniem, oscyluje wokół 4500 – 5000 zł.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kierunki

Dominikana to wciąż najpopularniejszy cel egzotycznych wypraw


Czy będą atrakcyjne egzotyczne lasty?


Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Można jednak przewidywać, że turyści, mając w pamięci wyjątkowo ostrą konkurencję cenową toruoperatorów w sezonie letnim, będą liczyć że podobna sytuacja może mieć miejsce również w wypadku egzotyki.

Już teraz widać, że i w regularnych ofertach katalogowych egzotyczne wakacje stają się coraz bardziej przystępne cenowo dla polskich turystów. Do Emiratów Arabskich można polecieć na tydzień do hotelu 4* za ok 1750 zł ze śniadaniami a za nieco ponad 2000 zł z wyżywieniem HB.

9 – 11 dni na Wyspach Zielonego Przylądka to koszt ok 2200 zł (Hotel 3* śniadania) do ok 2500 zł (hotel 4* śniadania)

2600 – 2700 zł to koszt tygodniowego pobytu w Kenii lub Tanzanii w hotelu 4* ze śniadaniami.

Egzotyczne wakacje za mniej niż 3000 zł można spędzić ponadto w Tajlandii, Gambii, Meksyku, na Sri Lance. Wypoczynek na Mauritiusie, w Indonezji, Indiach, Brazylii, na Dominikanie, Jamajce, Kubie i Malediwach to koszt ok 4000 – 4500 zł od osoby.

Te atrakcyjne oferty touroperatorów to efekt realizowanej od kilku sezonów polityki touroperatorów, proponujących turystom oferty wypraw egzotycznych za pieniądze porównywalne do pięciogwiazdkowych wakacji w najpopularniejszych kierunkach na lato lub wypraw narciarskich w Alpy do hoteli z wyżywieniem HB. A statystyki pokazują, że ta polityka przynosi efekty.

Wzrostowi zainteresowania wyprawami na drugi koniec świata sprzyja systematyczny spadek średniego kosztu rezerwacji na osobę z 6800 zł w sezonie 2015/16 do ok 6200 zł w sezonie 2016/17, ok. 5800 zł w sezonie 2017/18 i nieco ponad 5600 zł obecnie.

Z danych statystycznych Travelplanet.pl wynika, że w sezonie 2014/15 udział zrealizowanych wyjazdów egzotycznych w ogólnym ruchu turystycznym z biurami podróży wynosił 6 proc. W następnym sezonie, 2015/16, wzrósł do 11 proc. wszystkich wyjazdów z biurami podróży w tym czasie. Natomiast udział takich wyjazdów w sezonie 2016/17 przekroczył 18 proc a w sezonie 2017/18 – 24 proc.

Obecnie odsetek ten wynosi niecałe 20 proc. Ale trzeba pamiętać o ponadpięćdziesięcioprocentowym wzroście rezerwacji ogółem w okresie jesień 2018 – wiosna 2019. To efekt mocnego trendu do rezerwowania wyjazdów znacznie wcześniej niż w poprzednich sezonach. Od lata np. sprzedawana jest nie tylko oferta egzotyczna ale również narciarska, w wielu wypadkach z tzw. gwarancją śniegu.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Ruszył sezon na egzotyczne wakacje

    mczay / 2018-10-01 21:36:42

    Moim zdaniem najlepsze jest polskie morze. Z dziećmi i mężem byłam na kilka dni w Kołobrzegu. Nocowaliśmy w Aquarius hotel spa i jesteśmy bardzo zadowoleni. Zajęcia dla dzieci i spa dla nas było najlepsze. Jakość całego hotelu była też bardzo wysoka. Same plaże i polski język również komfortowe. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • nikolet89 / 2018-10-09 08:46:00

    Jak ja lubię egzotyczne lasty!!! Co roku wyczekuje ofert od Itaki i latam z nimi na wakacje, przeważnie jesienią/zimą. W tym roku udało się i lecę na Krętę więc jestem bardzo podekscytowana :D odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: