eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ubezpieczenie zdrowotne bez limitów? Tego potrzebujemy?

Ubezpieczenie zdrowotne bez limitów? Tego potrzebujemy?

2018-09-27 11:39

Ubezpieczenie zdrowotne bez limitów? Tego potrzebujemy?

Ubezpieczenie zdrowotne © Andrey Popov - Fotolia.com

Z danych OECD wynika, że statystyczny Polak drzwi gabinetu lekarskiego otwiera średnio 7 razy w roku. Najczęściej odwiedzanymi specjalistami są ginekolodzy, pediatrzy, ortopedzi, dermatolodzy, endokrynolodzy oraz okuliści. Czy wobec tego rzeczywiście niezbędne są nam najwyższe warianty ubezpieczeń zdrowotnych?

Przeczytaj także: 40 mld zł na prywatne ubezpieczenie zdrowotne

O tym, że sens ma posiadanie wyłącznie takiej polisy zdrowotnej, która gwarantuje dostęp do wszelkiego rodzaju świadczeń, przekonana jest całkiem pokaźna rzesza Polaków.
– Przeświadczenie, że najlepszym wyborem są ubezpieczenia zdrowotne bez limitów, powstało z dwóch przyczyn. Po pierwsze, dynamiczny rozwój rynku prywatnych świadczeń medycznych w formie abonamentowej został zainicjowany przez specjalistyczne firmy oferujące pakiety usług, które jedynie w najwyższych wariantach zapewniają dostęp do lekarzy wszystkich specjalności i szeroki zakres badań. Po drugie, Polacy, mimo rosnącej świadomości na temat funkcjonowania ubezpieczeń, polisy zdrowotne nadal traktują jako pomoc doraźną w momencie, kiedy zachorują, a nie długotrwałą inwestycję w ochronę zdrowia – mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Ważny argument dla pracodawców


Lwia część Polaków korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej na podstawie ubezpieczeń grupowych lub abonamentów zakupionych przez pracodawców. Jest to efekt tego, że już od dłuższego czasu pakiety medyczne są jednym z najbardziej pożądanych świadczeń pozapłacowych. Potwierdzeniem tego są chociażby dane opracowanego przez Hays „Raportu płacowego 2018. Trendy na rynku pracy”, z którego wynika, że aż 2 na 3 pracowników oczekuje od firmy zapewnienia im dostępu do szerokiego wachlarza usług medycznych.

Przyczyną takiej postawy pracowników jest wspomniane wcześniej przeświadczenie o konieczności posiadania nielimitowanego dostępu do lekarzy i badań. Jednak biorąc pod uwagę to, w jaki sposób korzystamy ze świadczeń medycznych w ciągu roku oraz różnorodność dostępnych obecnie na rynku rozwiązań, nie jest to konieczne do zapewnienia pracownikom realnej ochrony zdrowia. Istnieją produkty, które już w najniższych wariantach oferują dostęp do szerokiej listy specjalistów i badań, a wraz ze wzrostem wartości pakietu zwiększa się przede wszystkim liczba świadczeń, z których można skorzystać w ciągu roku, a nie ich zakres.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Ubezpieczenie zdrowotne

Czy rzeczywiście potrzebujemy polisy zdrowotnej bez limitów?


– Taka postawa zatrudnionych wynika też czasem z braku wyczerpujących informacji przekazywanych przez pracodawców na temat korzyści, jakie można czerpać z polis zdrowotnych. Dlatego zachęcamy pracodawców do regularnego informowania pracowników na temat dostępnych świadczeń oraz roli profilaktyki. Dzięki odpowiedniej edukacji, zachęcaniu do systematycznego kontrolowania stanu zdrowia i wskazówkom, na jakie usługi powinni zwrócić szczególną uwagę, łatwiej im będzie w optymalny sposób wykorzystać posiadane ubezpieczenie, również to z limitem świadczeń. Efektem tego będzie wzrost zadowolenia pracowników – dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.



Jak dostosować polisę do potrzeb?


Rynek ubezpieczeń w Polsce nieustannie się rozwija. W związku z tym przedsiębiorcy szukający dodatkowej ochrony dla swoich pracowników mają do dyspozycji wiele rozwiązań. Na co zatem należy zwracać przede wszystkim uwagę? Zarządzający firmami produkcyjnymi powinni uwzględnić w polisie świadczenia z zakresu medycyny pracy oraz opieki ambulatoryjnej i chirurgii 1 dnia. Dla przedsiębiorstw działających w obszarach narażonych na występowanie chorób zawodowych najbardziej istotna będzie lista konkretnych specjalistów i badań diagnostycznych oferowanych w ramach polisy. Warto też pamiętać, że niektóre towarzystwa proponują programy zdrowotne wspierające profilaktykę i szybkie wykrycie najpoważniejszych schorzeń. Z kolei firmy prowadzące działalność w kilku lokalizacjach na terenie całego kraju powinny więcej uwagi poświęcić liście placówek medycznych, w których jej pracownicy mogą otrzymać pomoc. Ubezpieczyciele stawiają nie tylko na współpracę z ogólnopolskimi lub regionalnymi sieciami przychodni, ale współdziałają również z samodzielnymi jednostkami. Dzięki temu pacjenci mają zagwarantowany dostęp do pomocy na terenie całego kraju, również poza aglomeracjami miejskimi.

Ponadto, coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość modyfikowania zakresu ubezpieczenia, w taki sposób, żeby jak najlepiej odpowiadało potrzebom przedsiębiorstwa oraz jego możliwościom finansowym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: