eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2018: dokąd lataliśmy?

Wakacje 2018: dokąd lataliśmy?

2018-09-25 12:53

Wakacje 2018: dokąd lataliśmy?

Rzym © f11photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wakacje 2018 nieuchronnie dobiegły końca. Nadeszła zatem pora na podsumowania. Serwis eSky postanowił przyjrzeć się tegorocznym preferencjom turystów z Polski. Przeprowadzona analiza pokazała, że w tym roku skróciliśmy urlopy z 11 do 10 dni i to pomimo 13-procentowych spadków cen biletów lotniczych. Okazało się również, że po dłuższej nieobecności na listę najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków powróciła Turcja.
Wprawdzie tegoroczne lato pod względem pogody należało w Polsce raczej do udanych, to jednak ciągle chętnie udawaliśmy się na zagraniczne wakacje. Ze statystyk prowadzonych przez eSky wynika, że w tym roku 11% Polaków wybrało Włochy, 8% Hiszpanię, a 5% Grecję. Co dwudziesty piąty podróżny udał się do Francji, a co pięćdziesiąty odwiedził Portugalię. Liderami wzrostów rok do roku okazały się jednak Bułgaria oraz Albania, w przypadku których wzrosty sięgnęły odpowiednio 70 i 27%. Po kilku latach przerwy ponownie zaczęliśmy interesować się przelotami do Turcji i Tunezji.
Podczas minionych wakacji widoczne stało się osłabienie zainteresowania Hiszpanią. Powodem są przede wszystkim tamtejsze ceny. Przez ostatnie lata kraj ten cieszył się niesłabnącą popularnością, przez co stawki w hotelach stale rosły. W tym roku hiszpańscy hotelarze przedstawili cenniki, które skutecznie zniechęciły turystów. Ci ostatni wybierali zatem korzystniejszą ofertę noclegową w Turcji czy w Tunezji. W Polsce zaś rzadziej decydowano się na urlop w Grecji, a powróciło z kolei zainteresowanie Turcją. Więcej osób wybrało również Albanię jako kierunek charterowy. Polskie Linie Lotnicze LOT poszerzyły ofertę lotów do destynacji stricte turystycznych – do Chorwacji (Split, Dubrovnik, Zadar) oraz do Czarnogóry. Dzięki temu m.in. w Chorwacji oferta organizowania wycieczek samolotem samodzielnie stała się konkurencyjna względem podróży samolotem charterowym - komentuje Jacek Skrzypkowski, Product Manager Grupy eSky.
Poniższa tabela przedstawia najchętniej wybierane kierunki wakacyjnych wojaży z wybranych lotnisk w Polsce.

fot. mat. prasowe

TOP 10 wakacyjnych kierunków wylotów z wybranych lotnisk w Polsce

Podróżujący w wakacje Polacy najchętniej latają do krajów europejskich.


Jak wynika z danych serwisu eSky, podróżujący w wakacje Polacy najchętniej latają do krajów europejskich, loty międzykontynentalne są zaś w głównej mierze do Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Wśród popularnych krajów kontynentu azjatyckiego Polacy najchętniej wybierają Tajlandię, Indonezję – w tym wyspę Bali - i nieco mniej odległe Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Tanieją bilety lotnicze – chętnie szukamy okazji


W okresie wakacyjnym polscy podróżni płacili za przelot w dwie strony średnio ok. 136 EUR (ok. 600 PLN), jednak cena biletu zależała nie tylko od wybranego kierunku, ale także od tego, z jakim wyprzedzeniem podróżni zdecydowali się bilet zakupić. Za najdroższe bilety nabyte w okresie wakacyjnym w serwisie eSky turyści zapłacili ok. 6,5 tys. EUR (ok. 28 tys. PLN). Najwięcej rezerwacji wakacyjnych wyjazdów dokonano zaś ok. 50 dni przed planowanym wylotem tj. w czerwcu i lipcu.

fot. mat. prasowe

TOP 5 Kierunków, które najczęściej wybierali Polacy podróżując do pracy

Polacy najczęściej latali w wakacje do Wielkiej Brytanii (20% podróżujących).


Wśród klientów eSky dużą popularnością cieszyły się pakiety łączone „lot+hotel”, kupiono ich 8 razy więcej niż w 2017. Ponad 1/3 użytkowników portalu zdecydowała się również na zakup dodatkowego ubezpieczenia. Oznacza to, że Polacy są coraz bardziej świadomymi podróżnikami i dbają o komfort spędzania urlopu bez zbędnych zmartwień dotyczących noclegu, kosztów leczenia czy utraty bagażu.

Wakacje poza Polską ale… w pracy


Dla wielu Polaków letni urlop to także okazja do sezonowej pracy, odwiedzin rodziny i znajomych pracujących na Wyspach Brytyjskich, w Niemczech czy w krajach skandynawskich. Polacy najczęściej latali w wakacje do Wielkiej Brytanii (20% podróżujących), Niemiec (10%), Norwegii (7%), Szwecji (6%) i Holandii (4%). Poniżej przedstawiono jakie kierunki wyjazdów zawodowych wybierali pasażerowie wybranych polskich lotnisk.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wakacje 2018: dokąd lataliśmy?

    mczay / 2018-10-01 21:36:19

    Zagranica jest super, ale najlepsza jest Polska :) Ja w tym roku byłem w Kołobrzegu w hotelu Aquarius. Hotel ze spa był wysokiej jakości, pokoje były ekstra, obsługa miła a do morza również było niedaleko. Po całym dniu można było się też zrelaksować w SPA no i ta pogoda — idealna tak jak za granicą. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: