eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja VIII 2018

Inflacja VIII 2018

2018-09-13 12:07

Inflacja VIII 2018

Zakupy © monticellllo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Są już najświeższe dane na temat inflacji. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu bieżącego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych okazały się zbliżone do cen z poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym ich wzrost sięgnął 2,0%.
Jak podaje GUS, sierpniowa sytuacja cenowa nie różniła się wiele od stanu sprzed miesiąca. Zanotowano wzrost cen usług o 0,5% i spadek cen towarów o 0,3%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrost sięgnął 2,0%, przy czym większe podwyżki (2,1%) dotyczyły towarów. Usługi podrożały o 1,8%.

Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem


W sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,3%) i transportu (o 0,4%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc. i 0,04 p. proc. Niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,7%) oraz odzieży i obuwia (o 1,7%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc. i 0,08 p. proc.

W porównaniu z sierpniem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 8,5%), a także mieszkania oraz żywności i napojów bezalkoholowych (po 2,1%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 0,73 p. proc., 0,54 p. proc. i 0,51 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,4%) obniżyły ten wskaźnik o 0,18 p. proc.

fot. mat. prasowe

Wpływ zmian cen wybranych grup towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r.

W sierpniu 2018 r. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny warzyw i owoców, które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,11 p. proc. i 0,09 p. proc.

fot. mat. prasowe

System wag stosowany w obliczeniach wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2018 r.

W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, największy udział wydatków w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych mają żywność i napoje bezalkoholowe (24,36%)

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do okresu poprzedniego)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

fot. mat. prasowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (zmiana w % do analogicznego okresu roku poprzedniego)

W sierpniu 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określone-go przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5% +/- 1 p. proc.)

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: