eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oddajemy dane za lepszą obsługę

Oddajemy dane za lepszą obsługę

2006-05-26 11:54

Nie od dziś wiadomo, że konsumenci obawiają się ujawniać swoje dane osobowe. Okazuje się jednak, że obawy te nie do końca dotyczą systemów informatycznych, które miałyby służyć do weryfikacji tożsamości - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Unisys.

Przeczytaj także: Autoryzacja transakcji przez PekaoToken

Konsumenci nie mieliby nic przeciwko podaniu danych firmom czy instytucjom zarządzającym takimi systemami pod warunkiem, że byłyby one skutecznie zabezpieczone, a nowe metody autoryzacji znacznie wygodniejsze.

"Rzecz jasna konsumenci mają prawo troszczyć się o to, w jaki sposób wykorzystywane są ich dane osobowe, mają prawo chronić swoją prywatność" - mówi Mark Cohn, wiceprezes i szef działu Homeland Security Solutions w Unisys. "Z drugiej strony jednak są świadomi, że nowoczesne systemy weryfikacji tożsamości mogą ułatwić im życie. Konsumenci będą więc gotowi przekazać swoje dane do systemu w zamian za wygodę."

Badanie pokazuje, że ponad 70 proc. ankietowanych chciałaby mieć "uniwersalny" dowód tożsamości, który byłby honorowany w różnych miejscach: w środkach transportu (np. w samolotach), instytucjach użytku publicznego (np. przy wejściu na stadion), w razie kontroli granicznej, czy też umożliwiałby dostęp do konta internetowego. Zdaniem blisko 70 proc. ankietowanych techniki biometrycznej weryfikacji tożsamości mogą być znacznie skuteczniejsze w walce z kradzieżami tożsamości, niż tradycyjne karty elektroniczne. Jeszcze w ubiegłym roku uważało tak o kilka procent mniej biorących udział w badaniu.

Badanie Unisys pozwoliło na wyciągnięcie następujących wniosków:

- Najłatwiej przyjęłyby się metody oparte na rozpoznawaniu głosu i odciskach palców.

- Najchętniej użytkownicy powierzyliby zarządzanie systemami weryfikacji tożsamości instytucjom bankowym (wskazało je 46 proc. respondentów), placówkom rządowym powołanym do wydawania kart tożsamości (45 proc.). Trochę mniejszym zaufaniem cieszą się instytucje policyjne (40 proc.) i przedsiębiorstwa prywatne (38 proc.).

- 70 proc. ankietowanych uważa, że systemy weryfikacji tożsamości powinny działać na granicach państwowych.

- Mieszkańcy Ameryki Północnej i Azji są bardziej skłonni ujawniać swoje dane, niż Europejczycy i Latynoamerykanie.

- Mieszkańcy Ameryki Północnej, Europy i Azji woleliby przekazać informacje o sobie raczej przedstawicielom administracji państwowej, niż firmom prywatnym. Odwrotnie mieszkańcy Ameryki Łacińskiej – chętniej podaliby swoje dane firmom, niż instytucjom państwowym.

Ankieta została przeprowadzona za pośrednictwem Internetu wśród losowo wybranych internautów z 14 krajów świata. Pytania rozesłano do blisko 17 tys. osób. Otrzymano 1,6 tys. odpowiedzi (co znaczy, że odpowiedziało 10 proc. osób). Ponadto przeprowadzono ponad 260 wywiadów bezpośrednich, by potwierdzić wyniki ankiety elektronicznej.

Samochody używane IV 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: