eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 36/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 36/2018

2018-09-09 11:46

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 35/2018

  • Pogarsza się sytuacja w Tesli, która od kilku lat była uznawana za lidera rozwoju elektromotoryzacji. W mediach obecna sytuacja jest opisywana prosto: managerowie odchodzą, akcje Tesli tanieją. Chodzi tu o odejście z Tesli dwóch kluczowych managerów: szefowej ds. HR Gaby Toledano oraz Dave Morton, szefa księgowości. Po tych informacjach kurs spółki na giełdzie NASDAQ spadły o 10 proc. z 264 dolarów do momentami 253 dol.
  • Kolejny krok D. Trumpa w wojnie handlowej z Chinami. Amerykański prezydent po tym, jak pod koniec sierpnia ogłosił 25 proc. cła na import z Chin, teraz poinformował, że przygotowuje kolejne cła na produkty o wartości 267 mld dolarów. Grozi nawet, że jeśli chiński rząd nie zmieni swojej polityki, ocli cały import z tego kraju do USA. Donald Trump szermuje ciągle tym samym oskarżeniem, że Pekin wykrada powstające w Stanach Zjednoczonych technologie i stosuje je u siebie. Twierdzi, że Chińczycy prowadzą nieuczciwe praktyki handlowe, czego wynikiem jest wysoki deficyt USA w wymianie handlowej z Chinami(w 2017 r. wyniósł on 375 mld dolarów).
  • Hongkong wyprzedził Nowy Jork w ilości mieszkańców, będących multimilionerami. Jak wiadomo firma badawcza Wealth-X corocznie publikuje ranking miast, w których mieszka najwięcej multimilionerów. Za takich uznaje się osoby z majątkami w wysokości przynajmniej 30 mln dolarów. W pierwszej dziesiątce są też m.in. Tokio, Los Angeles Londyn i Paryż. W Hongkongu jest obecnie ponad 10 tys. (wzrost o 31proc. R/r). W Nowym Jorku, który był liderem w tej klasyfikacji przez lata, mieszka ich 9 tys. Warto dodać, że w 2017 r. na całym świecie liczba multimilionerów wzrosła o 13 proc. r/r i jest ich obecnie 250 tys.
  • Facebook traci swoją pozycję rynkową. To konsekwencja afery z wyciekiem danych do Cambridge Analytica. Wg badań przeprowadzonych przez Pew Research Center coraz więcej Amerykanów kasuje facebookowe aplikacje z telefonu lub robi sobie przerwy od korzystania z portalu. Z powyższych badań wynika, że: 54 proc. ankietowanych zwiększyło liczbę zabezpieczeń swoich kont na Facebooku; 42 proc. ankietowanych wzięło w tym roku "urlop" od Facebooka i przez kilka dni lub tygodni nie zaglądało na portal; 26 proc. ankietowanych skasowało z telefonu aplikację Facebooka.
  • Na początku września kapitalizacja Amazona przekroczyła bilion dolarów. Oznacza to, że jest to już druga amerykańska firma (po Apple) notowana na giełdzie, której giełdowa wartość osiągnęła powyższą granicę. Warto zwrócić uwagę na to, że od początku 2018 roku kurs akcji Amazona urósł aż o 75 proc. co jest równoznaczne ze wzrostem kapitalizacji firmy o ponad 435 miliardów dolarów. Warto dodać, że Jeff Bezos jest obecnie uznawany za najbogatszego człowieka na świecie, a jego majątek wyceniany jest dziś na ok 165 mld dolarów.
  • Czego należy spodziewać się na rynkach ropy? To było do przewidzenia. Od kiedy Stany Zjednoczone zapewniły sobie samowystarczalność w zaspokojeniu własnych potrzeb na paliwa płynne i powstały szanse na znaczący eksport amerykańskiej ropy, należało się spodziewać wspólnoty interesów z innymi krajami - producentami ropy, bez względu na dzielące ich różnice polityczne. Dotąd ceny ropy wynikały z sytuacji rynkowej wynikającej z ograniczenia wydobycia dyktowanego przez alians Rosji z kartelem OPEC. Teraz Biały Dom decydując się na przywrócenia amerykańskiego embarga na eksport ropy z Iranu, uruchomiły... drugi mechanizm wywołujący wzrost cen ropy na światowych giełdach. W połowie sierpnia na giełdzie w Londynie baryłka europejskiej ropy Brent kosztowała 71,1 dol. A w poniedziałek 35 tygodnia roku – już 78,19 dol. To prawie rekordowy poziom w tym roku. Obecna sytuacja na rynkach jest dziś połączeniem wysokich i rosnących dolarowych cen baryłki ropy, oraz umacniania się dolara, głównej waluty w rozliczeniach światowych nafciarzy. Oznacza to, że ceny detaliczne każdego litra benzyny i oleju napędowego na polskim rynku będą wysokie, a nie należy zapominać, że od nowego roku będzie jeszcze doliczana opłata emisyjna.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

IFA 2018: URZĄDZENIE ZE SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ POZWOLI POROZUMIEĆ SIĘ Z LUDŹMI NA CAŁYM ŚWIECIE. INTELIGENTNY TŁUMACZ ZNA 74 JĘZYKI I MIEŚCI SIĘ W KIESZENI

Nieznajomość języków nie stanowi już przeszkody, nawet w kontaktach biznesowych. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które mają ułatwić komunikację. Dostępne są także aplikacje, pozwalające błyskawicznie dogadać się z obcokrajowcami. Na targach IFA 2018 w Berlinie debiutuje kieszonkowy tłumacz Pocketalk, który obsługuje aż 74 języki, w tym język polski. Wystarczy ustawić język źródłowy i docelowy, a urządzenie na bieżąco przetłumaczy rozmowę. Mechanizm opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji, jest więc znacznie dokładniejszy niż zwykłe aplikacje.

– Pocketalk jest błyskawicznym translatorem obsługującym 74 różne języki. Pozwala ludziom pewnie podróżować po świecie i rozmawiać z osobami, które posługują się innymi językami. Opieramy się na Google Translate i innych tego typu silnikach, więc jesteśmy w stanie wybrać najlepszy silnik dla danej pary językowej – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje podczas targów IFA 2018 w Berlinie Jeff Waite, dyrektor marketingu i sprzedaży Pocketalk.

Urządzenie jest przeznaczone do rozmów. Po włączeniu urządzenia, wybraniu języka źródłowego i docelowego, można mówić pełnymi zdaniami, a tłumacz przekaże pełną wypowiedź w innym języku. To już koniec z nerwowym przeglądaniem słownika w poszukiwaniu brakującego słowa, zastanawianiem się jak należy je wymówić. Pocketalk zrobi to za nas.

– Urządzenie jest lepsze niż aplikacja na telefon z tego względu, że udostępnienie swojego telefonu osobie nieznajomej w obcym kraju jest kłopotliwe. Nasze urządzenie jest przeznaczone do jednego celu, z prostym w obsłudze interfejsem użytkownika. Wystarczy ustawić jakikolwiek język źródłowy i docelowy. Są tylko dwa przyciski, więc jest naprawdę łatwo przekazać urządzenie drugiej osobie – twierdzi Jeff Waite.

Mechanizm tłumaczenia opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji. To oznacza, że tłumaczenie jest znacznie dokładniejsze niż w dostępnych translatorach. Urządzenie nie tylko tłumaczy, ale potrafi też zbudować poprawne gramatycznie zdanie.

– Urządzenie opiera się na wielu silnikach, więc w porównaniu z aplikacją, gdzie użytkownik korzysta z silnika danej firmy, w naszym urządzeniu możemy wykorzystać najlepszy silnik dla danego języka dla uzyskania optymalnych wyników – przekonuje ekspert.

Pocketalk jest niewielki, można go z łatwością zmieścić w kieszeni i zabrać w każdą podróż. Dodatkowo poprzez urządzenie można rozmawiać siedem godzin – tyle wytrzymuje bateria. Pocketalk opiera się na solidnych silnikach językowych i najnowocześniejszych technologiach chmurowych, aby wykonywać bardzo dokładne tłumaczenia. Dlatego do stosowania urządzenia niezbędne jest połączenie internetowe, przy użyciu Wi-Fi, danych mobilnych lub osobistego hotspotu.

– Jest też wejście na kartę SIM, gdzie możemy umieścić swoją własną kartę. Dostępna jest również wersja z wbudowaną kartą SIM, działającą w ponad stu krajach, z pakietem danych ważnym przez dwa lata. Wyjmujemy urządzenie z pudełka, włączamy i jesteśmy gotowi do podróży. Pocket Talk bez karty SIM kosztuje 249 dolarów, a wersja z dwuletnim pakietem danych – 299 dolarów – mówi Jeff Waite.

Mobilne urządzenia do tłumaczenia w czasie rzeczywistym są coraz popularniejsze. Google Pixel Buds to inteligentne słuchawki, w których do dyspozycji mamy nie tylko Asystenta Google, ale również możliwość tłumaczenia przy pomocy Tłumacza Google. Z kolei słuchawki Dash Pro pomagają porozumiewać się w 40 różnych językach, dzięki zaimplementowaniu tłumacza iTranslate. Poza tym mierzą aktywność fizyczną za pomocą biometrii i współpracują z urządzeniami zarówno z Androidem, Windowsem, jak i iOS-em.

Według Grand View Research, rynek tłumaczeń maszynowych ma osiągnąć wartość 983 mld dol. do 2022 roku.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: