eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 36/2018

Europa: wydarzenia tygodnia 36/2018

2018-09-09 21:08

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 35/2018

  • Krugman przestrzega, a nawet straszy Amerykanów. Kim on jest? To znany ekonomista, laureat Nobla i ten, który należy do wąskiego kręgu specjalistów, którzy ostrzegali przed kryzysem sprzed dekady. Dziś w artykule "New York Timesa" ostrzega Amerykanów, że już wkrótce USA mogą być w podobnej sytuacji jak Polska czy Węgry, gdzie obserwujemy regres demokracji. Sugeruje, że w Stanach Zjednoczonych podobne procesy przemian również zachodzą. Stawia tezę, że Europa zwróciła się przeciwko liberalizmowi, a w Polsce i na Węgrzech sytuacja jest wyjątkowa, bo oba kraje poszły znacznie dalej. Mówi, że "w obu wymienionych krajach demokracja jest martwa, a rządzące kraje ograniczają sądownictwo i wolne media, a stąd już niedaleko do jakiejś formy faszyzmu...
  • Jakie są prognozy inflacji w krajach Unii Europejskiej na najbliższe lata? Według ekspertów największy wzrost cen osiągną Rumunia (3,4 proc.) i Węgry (3 proc.); w ciągu najbliższych kilku lat żadne unijne państwo nie osiągnie ujemnych poziomów inflacji, natomiast najmniej dynamicznie ceny będą rosły we Włoszech, w Grecji (1,4 proc.) oraz Irlandii (1,6 proc.). Według ekspertów Związku Banków Polskich, wskaźnik polskiej inflacji w ostatnich 5 latach charakteryzuje się relatywnie wysoką dynamiką. Wg OECD w latach 2011-2013 poziom inflacji wykazywał wartości dodatnie, podczas gdy w latach 2014-2016 w Polsce widoczna była nieznaczna deflacja. - Od 2017 roku Polska ponownie zaczęła notować inflację (2 proc. w 2017 roku) i trend ten, zgodnie z prognozami NBP, najprawdopodobniej utrzyma się także w 2018 roku, osiągając zakładany poziom 2,5 proc., czyli cel NBP.
  • Na czele unijnych trosk są dziś Włochy i włoska gospodarka, jedna z czołowych gospodarek unijnych. Obecne parametry włoskiej gospodarki uzasadniają tezę, że Włochy są dziś "najsłabszym ogniwem strefy euro". Nie tylko ich gospodarka rozwija się stosunkowo wolno, to dodatkowo kraj jest obarczony długiem na poziomie 130 proc. PKB. Rząd nie może sobie pozwolić na zwiększanie wydatków sztywnych, bo byłoby to odbierane przez inwestorów jako rozdawnictwo i nieodpowiedzialne powiększanie dziury w finansach publicznych. Taka decyzja groziłaby też poważnym kryzysem. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach rząd ostro domaga się pilnego rozwiązania kwestii finansowania pobytu uchodźców w ich kraju. Jeśli KE nie rozwiąże tego problemu, włoski rząd grozi zawieszeniem wpłat do budżetu unijnego.
  • Czy Turcy znajdą aspirynę na kłopoty swojej gospodarki?... W sierpniu br. współczynnik inflacji konsumenckiej w Turcji wyniósł 17,9 proc. (oznacza to, że inflacja była o 2,3 pkt proc. wyższa od inflacji z lipca br.). To najwyższy wzrost cen od września 2003 roku. Bank centralny w ostatnim komunikacie zaprezentował bardzo "polityczne" (bo bez konkretów) stanowisko rządu w sprawie stabilizacji gospodarki zapowiadając "podjęcie niezbędnych środków do utrzymania stabilności cen". Trudno mówić o inflacji pomijając rekordową zmianę wartości tureckiej waluty od początku roku (od stycznia br. wartość liry spadła o ponad 40 proc. względem dolara). Warto dodać, że turecki bank centralny ostatnią podwyżkę stóp procentowych przeprowadził w czerwcu tego roku, a teraz rynek liczy na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Na 13 września br. planowane jest posiedzenie tureckiego Komitetu Polityki Monetarnej. Analitycy prognozują podjęcie decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Analitycy wątpią, czy podwyżka stóp procentowych jest przysłowiową aspiryną na chorobę w tureckiej gospodarce. Oczekuje się od rządu Erdogana rewizji polityki gospodarczej.
  • Dotąd analitycy emocjonowali się głównie greckimi ratingami. Tym razem chodzi o włoski rating. Wśród inwestorów panuje opinia, że włoskie obligacje skarbowe czeka katastrofa. W ubiegły piątek jedna z trzech największych agencji ratingowych - Fitch Ratings - obniżyła perspektywę ratingu Włoch ze "stabilnej" do "negatywnej". I choć ocenę wiarygodności kredytowej kraju pozostawiła na niezmienionym poziomie (BBB), to zwróciła uwagę rynku na poważne i wzrastające ryzyko. W materiałach towarzyszących tej ocenie Fitch zwraca uwagę na włoskie zadłużenie w wysokości 2,3 mld euro (130 proc PKB) i na decyzję co do wysokości deficytu fiskalnego w planowanym budżecie na 2019 rok (planuje się jego wzrost do 2,2 proc. PKB wobec 0,8 proc. wcześniej obiecywanego Komisji Europejskiej).
  • Ukraińcy to dziś znacząca część polskiego rynku pracy. Z danych Personnel Service wynika, że 3 na 4 Ukraińców zarabia w Polsce powyżej 2,5 tys. zł na rękę, a wielu z nich zarabia tyle samo lub czasami nawet więcej niż Polacy na tych samych stanowiskach (15 proc. deklaruje kwotę nawet powyżej 3,5 tys. zł miesięcznie). Z najnowszego "Barometru Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018" wynika, że już co piąta firma w Polsce zatrudnia Ukraińców, a 17 proc. planuje poszukiwać ich w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Z przeprowadzonych badań wynika, że polscy przedsiębiorcy zwiększają atrakcyjność swojej oferty oferując pracownikom z Ukrainy nie tylko warunki porównywalne do tych proponowanych Polakom, ale też takie dodatkowe benefity jak zakwaterowanie, wyżywienie czy internet.
  • Czyżby zmiana w kulturze żywienia? Wg amerykańskiego portalu HappyCow Warszawa po raz kolejny została uznana za jedno z najbardziej przyjaznych miast dla wegan. Nasza stolica ulokowała się na 7. miejscu w rankingu 10 miast "vegan-friendly" pod względem ilości restauracji dla osób na tej diecie (a tych całkowicie wegańskich jest już w Warszawie 47, a ich ilość szybko wzrasta). Twórcy tego rankingu zwracają też uwagę na to, że w naszej stolicy oprócz w pełni wegańskich restauracji są też takie, w których weganie mogą znaleźć coś dla siebie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WIELU OBECNYCH STUDENTÓW BĘDZIE WYKONYWAŁO ZAWODY, KTÓRE JESZCZE NIE ISTNIEJĄ.

Postęp technologiczny oznacza, że zawody ulegają ciągłej zmianie. Nawet tradycyjne zajęcia w dziedzinie medycyny czy rolnictwa nieustannie ewoluują, aby dostosować się do technologii, które zaczęły odgrywać w nich zasadniczą rolę. W celu zachęcenia młodych ludzi do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, które mogą stanowić codzienność w ich przyszłej pracy, Kaspersky Lab organizuje konkurs dla studentów Secur'IT Cup.

Poniżej znajduje się lista kilku przykładowych zawodów, do których przygotowują się dzisiejsi studenci:

- Zdalny chirurg: w wielu przypadkach chirurdzy nie będą już musieli być fizycznie obecni na sali operacyjnej: zamiast tego będą zdalnie obsługiwać inteligentne maszyny bez potrzeby kontaktu fizycznego z pacjentami.

- Specjalista ds. interakcji pomiędzy człowiekiem a robotem: jeżeli roboty mają pracować i żyć wśród ludzi, trzeba będzie je nauczyć, jak podchodzić do skomplikowanej materii ludzkich emocji, podczas gdy ludzie będą potrzebować szkolenia w zakresie skutecznej komunikacji z maszyną.

- Architekt rzeczywistości rozszerzonej: rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality, AR) wzbogaca nasze doświadczenia poprzez nakładanie wirtualnych obrazów na te rzeczywiste. Architekci rzeczywistości rozszerzonej będą potrafili na przykład nałożyć w czasie rzeczywistym trójwymiarowe modele budynku na przestrzeń, w której postawnie, aby mieć lepsze wyobrażenie tego, jak wkomponuje się w otoczenie.

- Deweloper inteligentnych domów: inteligentny dom wymaga ekosystemu dostosowanego do zwyczajów, potrzeb, przestrzeni oraz dynamiki rodziny właściciela. Kreatywni deweloperzy będą mieli za zadanie opracować systemy i algorytmy dostosowane do ogromnej różnorodności unikatowych sposobów funkcjonowania gospodarstw domowych.

- Projektant ubrań tworzonych z użyciem technologii druku 3D: ubrania będą w coraz większym stopniu generowane komputerowo, co zrewolucjonizuje proces produkcji. Projektant 3D będzie projektował ubrania, które mogą być w całości wytworzone przez maszyny.

Steve Sully, zastępca dyrektora globalnej agencji rekrutacyjnej Robert Half Technology, powiedział: Dziwi mnie, że jedynie 40 proc. studentów uważało, że ich zawód jeszcze nie istnieje, ponieważ na przestrzeni kolejnych 20 lat niemal wszystkie zawody ulegną znacznemu przeobrażeniu w stosunku do ich obecnej postaci. Wynika to z tego, że technologia i Przemysł 4.0 - a zwłaszcza sztuczna inteligencja - rewolucjonizują rynek pracy i umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie. Kluczem jest zdolność przystosowania się i uczenie się przez całe życie, dlatego studenci powinni zastanowić się, w jak sposób ich zdolności mogą być przydatne w karierze, jaką ostatecznie wybiorą.

Fundamentalne znaczenie dla wszystkich tych przyszłych zawodów, które będą całkowicie zależne od technologii i systemów połączonych, będzie miało zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo jest dzisiaj ogromnie ważne, a jego znaczenie będzie tylko rosło, ponieważ technologia staje się głównym czynnikiem umożliwiającym istnienie przyszłych zawodów. Od ochrony pacjentów po zapewnienie bezpieczeństwa ludziom na wypadek, gdyby sztuczna inteligencja wymknęła się spod kontroli - cyberbezpieczeństwo powinno być uwzględniane we wszystkich procesach technologicznych, ponieważ przestępcy nadal będą próbować wykorzystywać możliwości stwarzane przez świat, który oplata coraz gęstsza sieć połączeń. Obecnie występuje poważny niedobór wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze, dlatego zachęcam studentów, aby rozważyli pracę w tej krytycznej branży - powiedział Jewgienij Kasperski, dyrektor generalny Kaspersky Lab.

Organizując nową edycję konkursu dla studentów - Secur'IT Cup - Kaspersky Lab zachęca do wykazania się kreatywnością w wymyślaniu sposobów zabezpieczenia ludzi przed zagrożeniami przyszłości. W konkursie mogą wziąć udział studenci z całego świata niezależnie od kierunku nauczania. Uczestnicy będą mogli wygrać 10 000 dolarów oraz rywalizować u boku podobnie myślących studentów, jak również dowiedzieć się, jak wygląda praca w branży cyberbezpieczeństwa. W tym roku zadania będą koncentrowały się wokół rozwiązywania problemów, które jeszcze kilka lat temu wydawały się być zagadnieniami z przyszłości, ale dzięki obecnej technologii i przemysłowi stały się bardzo realne:

Cyfrowa służba zdrowia - ochrona maszyn połączonych z internetem, które zdalni chirurdzy wykorzystują do przeprowadzania operacji, przed szkodliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym przejęciem kontroli.

Internet Rzeczy - ekosystem inteligentnego domu będzie wymagał zabezpieczenia przed zagrożeniami związanymi z lukami, które umożliwiają cyberprzestępcom wniknięcie do sieci i przejęcie kontroli.

Bezpieczeństwo osobiste - stworzenie solidnych i etycznych zasad dotyczących interakcji między człowiekiem a robotem będzie stanowiło jedno z najistotniejszych zadań ekspertów ds. bezpieczeństwa ukierunkowanych na zapewnienie ochrony w równym stopniu maszynom, jak i ludziom.

Patimat Darbiszewa, jedna z zeszłorocznych finalistek, która pracowała nad projektem zapobiegania szpiegostwu przemysłowemu, podzieliła się swoimi wrażeniami z konkursu: Udział w konkursie Secur'IT Cup daje możliwość zdobycia doświadczenia w rozwiązywaniu ciekawych, realnych zadań, które znajdują się na styku różnych dziedzin i obszarów doświadczenia. Umożliwia zastosowanie swoich umiejętności w praktyce, nawet przy braku doświadczenia technicznego. Nie jest wymagana dogłębna wiedza czy doświadczenie w dziedzinie IT, ponieważ w konkursie najważniejsze jest posiadanie otwartego umysłu, ciekawości świata i umiejętności rozwiązywania problemów. Cieszę się, że mogłam spotkać w finale osoby pochodzące z tak wielu różnych miejsc i środowisk.

Kaspersky Lab Poland

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: