eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Jest miejsce na amerykańskie inwestycje w Polsce

Jest miejsce na amerykańskie inwestycje w Polsce

2018-09-10 13:47

Jest miejsce na amerykańskie inwestycje w Polsce

Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie? © Denis Rozhnovsky - Fotolia.com

Konkurencja w gospodarce bez wątpienia stymuluje rozwój i postęp, jednak to współpraca pozwala realizować najtrudniejsze projekty na globalnym, konkurencyjnym rynku. Wzrost gospodarczy ostatnich dwóch dekad w Polsce był kombinacją przedsiębiorczości obywateli, współpracy z zagranicznymi inwestorami oraz poprawiającego się środowiska inwestycyjnego. Doskonałym przykładem sukcesu opartego na współpracy są stosunki polsko-amerykańskie oraz wynikające z nich liczne inwestycje amerykańskie w Polsce.

Przeczytaj także: Amerykańskie inwestycje w Polsce: co zmieniła pandemia?

Relacje polsko-amerykańskie były jednym z tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Eksperci przyglądali się dotychczasowym stosunkom współpracy obu krajów, pochylali się nad wpływem, jaki amerykańskie inwestycje wywierają na polski rynek pracy i rozwój technologiczny nad Wisłą, a także dyskutowali nad przyszłością naszych stosunków.

Wartość ubiegłorocznych obrotów handlowych z USA sięgnęła 43 mld PLN, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost rzędu 20%. Na polskim rynku działa obecnie około 60 amerykańskich przedsiębiorstw, których inwestycje warte są 130 mld PLN. Według analiz KPMG, największym beneficjentem inwestycji w podziale na województwa jest województwo mazowieckie, gdzie ulokowano ponad połowę środków. Działalność firm to także miejsca pracy.
Amerykańskie spółki zatrudniają około 220 tysięcy pracowników i są jednym z największych pracodawców zagranicznych w Polsce, a oferowane przez nie wynagrodzenie znacznie przekracza średnie dla całej gospodarki. Nie wolno zapominać, że amerykańscy inwestorzy przyczyniają się również do rozwoju zaawansowanych technologii oraz nauki w Polsce, a przykładem takiej współpracy jest zlokalizowany na Podkarpaciu najważniejszy klaster lotniczy w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Tomasz Wiśniewski, partner, w KPMG w Polsce.

fot. Denis Rozhnovsky - Fotolia.com

Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?

Obroty handlowe Polski z USA w 2017 roku wyniosły około 43 mld PLN, co stanowiło wzrost o ponad 20% w stosunku do 2016 roku.


Uczestnicy panelu próbowali również odpowiedzieć na pytania, jakie kierunki powinna w przyszłości obrać współpraca gospodarcza między krajami, które sektory wydają się najbardziej perspektywiczne dla nowych inwestycji amerykańskich oraz, jakie obszary wymagają zmian, aby przyciągnąć kolejnych inwestorów.
Pomimo imponujących liczb, możliwości współpracy z całą pewnością nie zostały wyczerpane i nadal zostało wiele do zrobienia, jak choćby w kwestii uatrakcyjnienia regionów Polski w oczach inwestorów, o czym świadczy dotychczasowa koncentracja inwestycji na Mazowszu. Wprowadzona w czerwcu br. ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wydaje się być krokiem w tym kierunku. Pod względem wyboru sektora, przyszłość współpracy może być ukierunkowana na rozwój bezpieczeństwa energetycznego, technologii komunikacyjnych czy cyberbezpieczeństwa. Oczywiście, nowe obszary współpracy będą generowały nowe wyzwania, a te najlepiej podejmować w stabilnym środowisku regulacyjnym – mówi Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce.

Przeczytaj także: Fed ograniczy skup obligacji? Fed ograniczy skup obligacji?

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: