eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › YouTube i Netflix, czyli wakacje dzieci

YouTube i Netflix, czyli wakacje dzieci

2018-09-06 11:14

YouTube i Netflix, czyli wakacje dzieci

Dzieci w internecie © fot. mat. prasowe

Wakacje za nami. Nadeszła pora podsumowań. Kaspersky Lab w swoim najnowszym raporcie przygląda się wakacyjnej aktywności dzieci w sieci. Czego poszukiwali najmłodsi w internecie? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie posłużono się danymi pochodzącymi z modułów kontroli rodzicielskiej wbudowanych w rozwiązania Kaspersky Lab.
Autorzy raportu wzięli pod lupę anonimowe dane odnośnie odwiedzanych stron oraz wyszukiwanych treści. Analiza objęła aktywność użytkowników komputerów PC i Mac oraz urządzeń przenośnych z systemami Android oraz iOS. Pozyskane informacje pochodzą z produktów Kaspersky Lab, które wyposażone są w moduł kontroli rodzicielskiej oraz z oddzielnej usługi Kaspersky Safe Kids.

Tego lata dzieci częściej oglądały filmy i słuchały muzyki niż korzystały z mediów społecznościowych. Według badania młodzi użytkownicy spędzili najwięcej czasu, oglądając kanały w serwisie YouTube — w szczególności zwiększonym zainteresowaniem cieszył się youtuber PewDiePie. Dzieci oglądały również liczne seriale telewizyjne w serwisie Netflix, najmłodsi preferowali kanały Nickelodeon, Cartoon Network oraz Disney Channel, a w szczególności kreskówkę SpongeBob Kanciastoporty.

Jeśli chodzi o słuchanie muzyki, dzieci korzystały z serwisów strumieniowych takich jak Spotify, Soundcloud oraz iTunes, a najpopularniejszym gatunkiem muzycznym był rap. Tego lata w wyniku strzałów oddanych z jadącego samochodu zginął znany raper XXXTentacion. Zdarzenie to spowodowało wzrost liczby wyszukiwań informacji na temat jego śmierci.

Jednocześnie muzyka tego twórcy odnotowała szczytową popularność pod względem odtwarzania — dzieci słuchały jego utworów częściej niż jakiegokolwiek innego artysty.

Dzieci zaczęły częściej odwiedzać strony informacyjne, w tym BBC, CNN oraz BuzzFeed. Sprawdzały również aktualności i wyniki meczy rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata FIFA w Piłce Nożnej 2018. Popularnością cieszyły się również gry online. Na całym świecie najmłodsi preferowali grę Fortnite, która wyprzedziła pod względem popularności inną popularną produkcję — PUBG.

fot. mat. prasowe

Dzieci w internecie

Tego lata dzieci częściej oglądały filmy i słuchały muzyki niż korzystały z mediów społecznościowych


Tego lata dzieci wykazywały również zainteresowanie ubraniami i urządzeniami mobilnymi. Jeśli chodzi o sklepy internetowe, dużym zainteresowaniem wśród nieletnich cieszą się serwisy eBay, Amazon, Aliexpress, ASOS oraz H&M. Wśród najpopularniejszych marek znajdują się Nike, Adidas, Supreme, Gucci oraz Vans. Spośród wszystkich urządzeń mobilnych dzieci najczęściej wykazywały zainteresowanie iPhonem i Samsungiem Galaxy.

Należy zauważyć, że oprócz gier, filmów oraz muzyki dzieci często szukały stron internetowych zawierających treści dla dorosłych. W przypadku zablokowania takich stron przez rodziców (np. przy pomocy produktu firmy Kaspersky Lab) próby te kończyły się niepowodzeniem.

Wśród dzieci dały się również zauważyć tego lata obawy o prywatność online, gdyż najmłodsi użytkownicy aktywnie szukali online wyszukiwarki DuckDuckGo oraz pytali o VPN. To pierwszy przypadek w historii, gdy Kaspersky Lab odnotował wzrost zainteresowania tym tematem wśród dzieci.
Uzyskane przez nas dane statystyczne wskazują na obecne zainteresowania dzieci i nastolatków na całym świecie. Zalecamy stosowanie produktów kontroli rodzicielskiej, nie tylko w celu zablokowania potencjalnie niebezpiecznych treści, ale również po to, aby rodzice mogli na bieżąco zapoznawać się z zainteresowaniami i pasjami swoich dzieci. Wiele programów, w tym te oferowane przez Kaspersky Lab, umożliwia rodzicom wgląd w raporty dotyczące aktywności online ich dzieci. Naturalnie tego rodzaju raporty nie ujawniają prywatnych informacji. Uważamy, że wiedza na temat aktywności online dzieci może sprzyjać lepszym relacjom rodzinnym, zachęcając do otwartego dialogu i zapobiegając poważniejszym zagrożeniom, takim jak tzw. sexting czy cybernękanie — mówi Anna Larkina, ekspert ds. analizy zawartości internetowej, Kaspersky Lab.

Rozwiązania przeznaczone dla konsumentów: Kaspersky Total Security oraz Kaspersky Internet Security, zawierają moduł kontroli rodzicielskiej, aby pomóc rodzicom chronić swoje dzieci przed zagrożeniami online oraz blokować strony lub aplikacje zawierające nieodpowiednie treści. Z kolei rozwiązanie Kaspersky Safe Kids pozwala rodzicom monitorować to, co ich dzieci robią, oglądają lub wyszukują online na wszystkich urządzeniach, również tych mobilnych, i oferuje przydatne porady, które mogą pomóc dzieciom zachowywać się bezpiecznie online.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Youtube, Netflix, video online, Internet, dzieci w sieci

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: