eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 35/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 35/2018

2018-09-04 08:23

  • Rząd przyjął projekt, z którego wynika, że od 2019 roku Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła przygotować wypełnione roczne zeznanie podatkowe. Oznacza to, że zniknie konieczność składania jakiegokolwiek wniosku przez podatnika, co znacznie uprości to rozliczenia z urzędem skarbowym. KAS będzie wypełniał dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci)... Powyższe zmiany wg Centrum Informacyjnego Rządu przewidują planowane zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz niektórych innych ustaw, a decyzję o skorzystaniu z takiego zeznania podejmie sam podatnik. Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczyć będzie podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. KAS będzie udostępniał podatnikom zeznanie podatkowe udostępniane w wersji elektronicznej. Wypełnione zeznania dostępne będą od 15 lutego.
  • Kilka słów o sytuacji w polskiej gospodarce. Wg GUS Produkt Krajowy Brutto (PKB) w II kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. r/r (wobec 5,2 proc. r/r w I kwartale). Inwestycje w II kwartale wzrosły o 4,5 proc. r/r, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,8 proc. r/r. Analitycy zwracają uwagę że w II kw. niestety nie było zmiany struktury jakościowej wzrostu PKB. Wskaźniki wskazują, że w dalszym ciągu napędza go wzrost konsumpcji, a inwestycje nie wzrosły znacząco. Reprezentują pogląd, że inwestycje powinny mieć coraz większy wkład we wzrost gospodarczy.
  • Coraz bardziej zadłużamy się. Wg danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK. w II kw. br gwałtownie wzrosła kwota zaległości Polaków. Przybyło 5,25 mld zł (8 proc.) niespłaconych w terminie zobowiązań (wobec 1,24 mld zł w pierwszym kwartale). Wg Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK łącznie długi Polaków, wynikające m.in. z nieterminowego spłacania kredytów, pożyczek, alimentów czy rachunków za media sięgają blisko 71 mld zł. Są to opóźnienia wynoszące min. 30 dni na kwotę co najmniej 200 zł u jednego wierzyciela. Od początku roku do końca czerwca kwota zaległości wzrosła o blisko 6,5 mld zł. Rośnie też liczba dłużników. W II kw. br liczba dłużników zwiększyła się o 38 tys. osób (1,4 proc.) i obecnie jest ich blisko 2 mln 730 tys.
  • Czy będą podwyżki płac, a jeżeli tak, to kiedy i w jakim stopniu. Z 10. edycji badania "Barometru Rynku Pracy" przygotowanego przez Work Service wynika, że niemal 60 proc. pracowników oczekuje podwyżek wynagrodzeń, ale w nadchodzącym kwartale planuje je tylko około 16 proc. firm. Wynika z niego także, że prawie 90 proc. zatrudnionych nie obawia się utraty pracy, a połowa firm ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Z cytowanych badań wynika także, że w najbliższym kwartale podwyżki planuje 15,6 proc. przedsiębiorstw. Z tego raportu wynika też, że tylko 8,7 proc. Polaków obawia się utraty pracy, a ponad 88 proc. jest przekonanych o utrzymaniu obecnego zatrudnienia.
  • Konfederacja zrzeszająca pracodawców Lewiatan ostrzega polski rząd. Przedmiotem niepokoju są niskie opłaty za dostawę przesyłek pocztowych z Chin do krajów UE, także do Polski. Okazuje się, że są one na tyle niskie, że negatywnie odczuwają to firmy działające na polskim rynku, które muszą ponosić większe koszty niż ich azjatyccy konkurenci. Konfederacja stara się skłonić rząd, aby poruszył ten temat na forum Międzynarodowej Unii Pocztowej, bo zasygnalizowana sytuacja jest następstwem ustaleń dotyczących opłat pocztowych, jakie zapadają na forum Międzynarodowej Unii Pocztowej (UPU). A te ustalenia są korzystne dla Chin, które stosując niskie opłaty są de facto subsydiowane przez inne kraje.
  • Palenie papierosów oraz spożycie alkoholu i alkoholizm w Polsce. Pijemy coraz więcej. GUS informuje, że spożycie mocnych trunków, takich jak wódka, likiery i inne napoje spirytusowe, w przeliczeniu na 100 proc. alkoholu, wzrosło w Polsce w ubiegłym roku do 3,3 litra na osobę. (dwa lata wcześniej było to 2,5 litra). W tym samym czasie spadło spożycie wina i miodów pitnych do 6,1 l na osobę z 8,6 l. Wzrosło natomiast spożycie piwa na osobę z 80,7 l. w 2015r do 98,5 l. w 2017. Pozytywne zmiany zachodzą w wypalaniu papierosów (z 1974 sztuk na osobę w 2005 do 1345 sztuk w roku 2017 r.). Nie należy zapominać, że różnego typu podatki w obu tych produktach stanowią duże sumy zasilające coroczny budżet. Dla informacyjnej równowagi informuję, że jemy coraz mniej jaj (ich spożycie spadło na osobę z 215 sztuk do 139 sztuk). Niestety też mniej jemy też owoców i warzyw. W 2015 roku statystyczny Polak rocznie zjadał 110 kg warzyw i 54,1 kg owoców. Spożycie to spadło w roku 2017 do odpowiednio 105 kg i 53 kg.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

INTERNET OKNEM NA ŚWIAT DLA STARSZYCH POKOLEŃ, czyli aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych...

Wśród osób dojrzałych wiele jest takich, które nie korzystają z internetu lub robią to sporadycznie. Zdaniem młodszych pokoleń dzieje się tak, ponieważ ich starsi bliscy nie mają potrzeby użytkowania sieci. Uważa tak 40 proc. badanych, jak wynika z „Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018”. Tymczasem sieć oferuje wiele możliwości, które poprawiają jakość życia i zmniejszają poczucie wykluczenia społecznego.

Według reprezentantów i reprezentantek młodszych pokoleń, jeśli starsi członkowie ich rodzin korzystają z internetu, to najczęściej w celach takich jak: skontaktowanie się z bliskimi osobami oraz sprawdzanie wiadomości z Polski i ze świata. Nie wszyscy dojrzali wiekiem mają świadomość, że w świecie online można również zrobić zakupy, zapisać się do lekarza czy rozwijać swoje zainteresowania.

Emerytura na koncie

Blisko 5 milionów młodych Polaków twierdzi, że starsze pokolenie obawia się niebezpieczeństw związanych z bankowością internetową. Poświęcony czas na naukę poprawnego korzystania z internetowego konta w banku, zdecydowanie się opłaci np. przy szybkim, bezkolejkowym opłaceniu rachunków za prąd czy gaz. Dużym udogodnieniem jest także możliwość otrzymania emerytury na konto bankowe i zarządzanie nią online.

Zakupy nie tylko w osiedlowym sklepie

Produkty spożywcze, książki, kosmetyki, ubrania – wszystko to i o wiele więcej można zakupić nie wychodząc z domu. Opcja zakupów internetowych jest szczególnie wygodna dla osób starszych – bez męczącej wycieczki do sklepu, dźwigania ciężkich toreb oraz stania w kolejkach.

Miejsce na naukę i rozrywkę

Internet to również doskonałe narzędzie rozrywki i rozwijania zainteresowań. Dzięki platformom z wideo można obejrzeć wybrany film lub serial w dowolnym momencie. Najnowsze plotki na temat ulubionych aktorów czy celebrytów można znaleźć na bezpłatnych serwisach plotkarskich.

Pomocna kampania Aasy Netu

W nauce bliskich korzystania z internetu, warto wesprzeć się gotowymi, bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi. Właśnie w tym celu powstała internetowa akcja edukacyjna Aasy Netu, mająca na celu aktywizację cyfrową osób starszych, przy wsparciu młodszych. Na stronie www.aasynetu.pl dostępne są filmy edukacyjne oraz gotowe informacje do pobrania, dzięki którym starszym osobom łatwiej będzie wejść w internetową rzeczywistość.

Wnioski z badań przeprowadzonych przez Kantar Public na zlecenie Aasa Polska

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: