eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Facebook reaguje na oskarżenia i wycofuje swoją aplikację VPN

Facebook reaguje na oskarżenia i wycofuje swoją aplikację VPN

2018-08-29 13:26

Facebook reaguje na oskarżenia i wycofuje swoją aplikację VPN

Facebook wycofuje swoją aplikację VPN © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W sklepie iOS App Store na próżno już szukać należącej do Facebooka aplikacji Onavo Protect VPN. Serwis wycofał ją z oferty po tym, gdy Apple uznał, iż łamie ona zasady pozyskiwania danych. Program ciągle jednak jest dostępny na półkach Google Play.
Darmową aplikację przedstawiano użytkownikom jako rozwiązanie, które miało wspomagać bezpieczeństwo ich danych podczas surfowania w Internecie. Jak podawano, program blokował potencjalnie szkodliwe witryny internetowe, chroniąc tym samym dane osobowe użytkownika.

Najprawdopodobniej wielu użytkowników Onavo nie zdawało sobie w ogóle sprawy, że Facebook wykorzystywał aplikację do zbierania informacji o innych aplikacjach zainstalowanych na ich iPhone'ach. Dane pozyskiwane przez Onavo mogły być wykorzystywane do zbierania istotnych dla marketerów informacji na temat segmentacji rynku oraz nawyków klientów.

Zgodnie ze słowami zawartymi w opisie aplikacji:
„Onavo może monitorować generowany przez Twoje urządzenie przepływ danych. Analiza wykorzystywanych przez Ciebie aplikacji i danych, oraz odwiedzanych witryn internetowych, pozwoli ulepszyć oferowane przez nas usługi. Ponieważ jesteśmy częścią Facebooka, wykorzystujemy te informacje również do ulepszania jego produktów i usług, uzyskiwania wglądu w to, jakie produkty i usługi cenione są przez ludzi oraz w celu gromadzenia doświadczeń”.

Tymczasem, w myśl wytycznych stworzonych dla deweloperów Apple’a, zbieranie tego rodzaju informacji w celach marketingowych bądź z zamiarem prowadzenia analiz, jest praktyką niedozwoloną.

Według raportu z Wall Street Journal, Apple i Facebook spotkali się w ubiegłym tygodniu, aby omówić obawy dotyczące działania aplikacji. Producent iPhone'a zasugerował, by aplikacja została wycofana ze sklepu App Store. Facebook zgodził się, uznając, że będzie lepiej wycofać aplikację, niż czekać, aż zostanie ona usunięta ze sklepu.

Rzecznik Facebooka stwierdził, że Apple od początku wiedział, jak działa Onavo:
„Gdy ludzie pobierali Onavo, zawsze stawialiśmy sprawę jasno informując o gromadzeniu danych i o tym, jak są one wykorzystywane. Nasi deweloperzy pracujący na platformie Apple stosują się do ustanowionych dla niej zasad”.

W przeszłości szef Facebooka Mark Zuckerberg i szef Apple'a, Tim Cook, publicznie wyrazili brak zgodności poszczególnych firm w rozumieniu poufności danych.
„Mimo że aplikacja Onavo Protect została wycofana ze sklepu App Store, możliwe jest, że nadal wielu użytkowników darzy ją zaufaniem. W świetle oskarżeń o pozyskiwanie danych, osoby te powinny zachować rozsądek i odinstalować aplikację ze swoich urządzeń. Jeżeli nawet nie przywiązujesz wagi do faktu gromadzenia danych, to miej świadomość tego, że aplikacja nie będzie już otrzymywać aktualizacji, w tym również tych dotyczących bezpieczeństwa. Dlatego jedynym rozsądnym krokiem jest usunięcie jej i znalezienie alternatywnej usługi VPN, która uszanuje twoją prywatność. „ - komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

Jeszcze jedna sprawa. Facebook wycofał kontrowersyjną aplikację Onavo Protect VPN jedynie ze sklepu z aplikacjami Apple’a. Nadal jest ona dostępna w sklepie Google Play oferującym aplikacje dla Androida, skąd została pobrana ponad 10 milionów razy.

fot. mat. prasowe

Aplikacja Facebooka

Aplikacja nadal jest ona dostępna w sklepie Google Play


W przeciwieństwie do Apple’a, Google może nie ujawniać nieczystych praktyk Facebooka dotyczących aplikacji Onavo, ale nie jest to powód, dla którego użytkownicy Androida mogą spać spokojnie. Pomyśl dobrze, jakie aplikacje instalujesz na smartfonie i zawsze się zastanów, jak ich deweloperzy mogą planować wykorzystanie prywatnych danych dla własnego zysku.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: