eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cyfrowe środowisko pracy - niewykorzystany potencjał

Cyfrowe środowisko pracy - niewykorzystany potencjał

2018-08-25 00:15

Cyfrowe środowisko pracy - niewykorzystany potencjał

Pracownik © bnenin - Fotolia.com

Polskie firmy mają sporo do nadrobienia, jeżeli chodzi o wykorzystanie technologii wspierających cyfrowe środowisko pracy. Do takich wniosków prowadzą wyniki zrealizowanego przez VMware Polska badania „Employee Experience Study 2018”.

Przeczytaj także: Działy HR i IT powinny łączyć siły w walce o talenty

Opracowanie „Employee Experience Study 2018” to analiza wykorzystania technologii wspierających cyfrowe środowisko pracy oraz wpływu, jaki wywierają one na rozwój biznesu. Czego dowodzi? Okazuje się m.in., że przeszło połowa polskich CIO (dyrektorów ds. informatyki) niepochlebnie wyraża się o możliwości wyboru biznesowych aplikacji przez pracowników. Równocześnie 55% z nich zauważa, że pracownicy coraz częściej biorą sprawy we własne ręce, samodzielnie nabywając aplikacje i tworząc cyfrowe środowisko pracy na własną rękę.
Polskie firmy nie wykorzystują w pełni potencjału, jakie stwarza cyfrowe środowisko pracy. Tracą w ten sposób pieniądze i pracowników. Z naszych badań wynika bowiem, że w aż 85% przypadków, dostęp do aplikacji pracowniczych zwiększył skuteczność procesów biznesowych. Jednocześnie ponad 50% naszych respondentów przyznało że biznesowe aplikacje mobilne mogą pomóc w procesach rekrutacyjnych – komentuje wyniki Stanisław Bochnak, Senior Business Solutions Strategist w VMware Polska.

Według 52% przebadanych CIO, pracownicy, a nierzadko również całe działy, nie mają możliwości swobodnego wyboru aplikacji spośród rozwiązań dostarczanych im przez dział IT. Co drugi respondent podkreśla z kolei, że pracownicy nie mają dostępu do niezbędnych aplikacji na wszystkich urządzeniach, łącznie z tymi osobistymi.

fot. bnenin - Fotolia.com

Pracownik

Według przeprowadzonego przez firmę VMware i CIONET badania aż 82% polskich firm nie wykorzystuje w pełni możliwości nowych technologii do stworzenia przyjaznego i bezpiecznego, cyfrowego środowiska pracy.


72% badanych dyrektorów informatyki uważa, że aplikacje mobilne mogą w istotny sposób zmienić firmę. Ci, którzy wdrożyli albo wdrażają cyfrowe środowisko pracy wskazują jednocześnie na szereg korzyści z tego tytułu. Za najważniejsze uznano zwiększenie skuteczności procesów biznesowych (85% wskazań), lepszą współpracę między różnymi zespołami (83%), zmniejszenie czasu realizacji zadań (82%), lepszą obsługę klientów (76%) czy przyspieszenie procesu decyzyjnego (68%).
Zmiany są nieodzowne. W czasach, gdy o przewadze konkurencyjnej decyduje sprawne wdrażanie nowych technologii, firmom nie wolno bagatelizować wpływu, jakie na ich działanie mogą mieć mobilni pracownicy z dostępem do aplikacji z dowolnego miejsca na świecie. Przedsiębiorstwa, które zbudują środowisko pracy oparte na bezpieczeństwie oraz zaufaniu i które zagwarantują pracownikom elastyczny dostęp do danych i aplikacji, zwiększą nie tylko zaangażowanie pracowników, ale również ich efektywność i wydajność – tłumaczy Stanisław Bochnak.

Zdaniem ponad 43% ankietowanych CIO, zasadniczym problemem przy tworzeniu cyfrowych miejsc pracy jest przede wszystkim brak współpracy ze strony pracowników. Dla ponad 56% specjalistów kłopotliwe jest także zagwarantowanie zgodności nowych technologii ze starszymi systemami stosowanymi w danym przedsiębiorstwie.

Obawy specjalistów budzi także poziom bezpieczeństwa cyfrowych miejsc pracy. Niemal 60% ankietowanych CIO uznało, że biznesowe aplikacje dla pracowników znacząco zwiększają ryzyko ataków cybernetycznych na infrastrukturę firmy. 70% ankietowanych przyznało jednak, że wdrożenie jednej platformy do zarządzania wszystkimi tymi aplikacjami, spowodowałoby znaczną poprawę bezpieczeństwa firmowych środowisk informatycznych.

Informacje o badaniu
Badanie “Employee Experience Study 2018” zostało przeprowadzone wspólnie przez VMware Polska i CIONET na grupie dyrektorów i członków zarządów odpowiedzialnych za obszar technologii i cyfryzacji z 69 największych polskich przedsiębiorstw i instytucji zrzeszonych w społeczności CIONET. Do CIONET Polska należą przedstawicie wszystkich sektorów gospodarki z takich firm, jak Alior Bank, BPH, Carrefour, DHL Parcel, ING, MAiC, LOT, Onet, PKO BP, PKP PLK, SGH, Tauron.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: