eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Usługi transportowe 2018. Co, jak i dokąd przewozimy?

Usługi transportowe 2018. Co, jak i dokąd przewozimy?

2018-08-21 13:03

Usługi transportowe 2018. Co, jak i dokąd przewozimy?

Co, jak i dokąd przewozimy? © nd3000 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z raportu przygotowanego przez Oferteo.pl na podstawie niemal 12 000 zapytań zamieszczonych w serwisie przez podmioty poszukujące usług transportowych wynika, że zainteresowane użytkowników skupia się przede wszystkim na przewozie palet i towarów na paletach. Główne kierunki eksportu i importu to Niemcy i Wielka Brytania, a masa ładunku najczęściej nie przekracza 2 ton.

Transport krajowy najczęściej poszukiwany


Jak wynika z przeprowadzonej analizy, użytkownicy Oferteo.pl najczęściej poszukują transportu krajowego, którego dotyczy 60% zapytań. Co czwarte zapytanie odnosi się do importu towarów, a 15% - ich wywózki z terenu Polski. Zapytania dotyczące transportu międzynarodowego – z rozładunkiem i załadunkiem poza granicami Polski - to zaledwie 2% wyszukiwań.

Usługi transportowe: dokąd eksport, skąd import?


Nie inaczej niż w poprzedniej edycji badania, najpopularniejszym kierunkiem eksportowym i importowym okazał się nasz zachodni sąsiad. Transport do Niemiec interesował 36% spośród osób zlecających eksport oraz 38% importerów. Na drugim miejscu w obu kategoriach znalazła się Wielka Brytania z 14% zleceń importowych oraz 16% zleceń eksportowych.

Interesująco wypada zestawienie krajów, które znalazły się na kolejnych miejscach. Dla importu są to kolejno: Francja (11%), Włochy (8%), Holandia (6%) oraz Belgia i Hiszpania (po 3%).

Natomiast dla eksportu: Holandia (6%), Francja (6%), Belgia i Włochy (po 4%) oraz Austria i Czechy (po 3%).

W tych zestawieniach może zaskakiwać niski odsetek zapytań dotyczący Czech, Ukrainy oraz Litwy.

fot. mat. prasowe

Poszukiwany rodzaj transportu

Największym zainteresowanie cieszy się transport krajowy.


Transport samochodów poza podium


Palety i przewożone na nich towary drugi rok z rzędu okazały się najczęściej transportowanym ładunkiem. W najnowszej edycji badania Oferteo.pl tego typu ładunku dotyczyło 20% zleceń.

Co warte podkreślenia, pierwszy raz w historii badania Oferteo.pl z pierwszej trójki najczęściej transportowanych ładunków wypadły samochody. Tym razem odsetek zapytań o ich przewóz wyniósł 11%. Częściej zlecano transport materiałów budowlanych i wykończeniowych (13%) oraz maszyn, w tym maszyn rolniczych (12%).

fot. mat. prasowe

TOP 5 przewożonych ładunków

Palety i przewożone na nich towary drugi rok z rzędu okazały się najczęściej transportowanym ładunkiem.


Wzrasta popularność najlżejszych ładunków


Kolejną interesującą zmianą, którą pokazuje raport Oferteo.pl, jest znaczący wzrost popularności najlżejszych ładunków, o wadze nieprzekraczającej dwóch ton. W minionym roku dotyczyło ich aż 53% zapytań złożonych w serwisie. Dla porównania: w poprzedniej edycji badania transportem ładunku o takiej wadze było zainteresowanych 39% użytkowników.

fot. mat. prasowe

Ciężar przewożonego ładunku

Ciężar ładunku przeważnie nie jest większy niż 2 tony.


Co ciekawe, wzrosło także, chociaż nie tak znacząco, zainteresowanie najcięższymi ładunkami. Transportu towarów o wadze przekraczającej 20 ton poszukiwał co piąty użytkownik Oferteo. W poprzedniej edycji badania odsetek zapytań o transport najcięższych ładunków wyniósł 14%.

Czym chcemy przewozić ładunki?


Trendy dotyczące wyboru pojazdu do transportu trzymają się mocno. Po raz kolejny badani przez Oferteo.pl najchętniej wybierali samochody typu: plandeka / firanka / mega (28%), bus towarowy (27%) oraz laweta / lora (16%).
Dokładnie taka sama kolejność wśród najpopularniejszych pojazdów została odnotowana w ubiegłorocznym raporcie dotyczącym transportu w Polsce.
– Na rynku transportowym panuje duża konkurencja, tym bardziej więc zasadne jest zapoznanie się z ofertami przynajmniej kilku firm, zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Dokonując go, warto mieć na uwadze stan firmowej floty, doświadczenie kierowców czy też dostępne terminy. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie planowanie transportu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy prawie 12000 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2017 roku przez podmioty poszukujące usług transportowych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: