eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Magazyny w oczekiwaniu na rekord

Magazyny w oczekiwaniu na rekord

2018-08-10 09:48

Magazyny w oczekiwaniu na rekord

Magazyn © warloka79 - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma CBRE przedstawia kolejne już podsumowanie sytuacji panującej w powierzchniach magazynowych. Lektura raportu „Rynek magazynowy w Polsce w I półroczu 2018 roku” pozwala stwierdzić, że nasz kraj może dziś z powodzeniem uchodzić za magazynową potęgę. Rynkowa machina jest tak rozpędzona, że właściwie trudno mówić o jej zatrzymaniu. W budowie znajduje się obecnie prawie 2,3 mln mkw. magazynów. To nie tylko o 45% więcej niż rok temu, ale także najlepszy wynik, jaki udało się osiągnąć w całej historii. Eksperci podkreślają również rosnące znaczenie logistyki miejskiej, tzw. „ostatniej mili”.
Jak donosi najnowszy raport CBRE „Rynek magazynowy w Polsce w I półroczu 2018” całkowity zasób nowoczesnych powierzchni magazynowych w naszym kraju sięga dziś 14,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, budowa kolejnych 2,3 mln mkw. właśnie trwa. Na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy tego roku rynek powiększył się o 729 tys. mkw. nowych magazynów. Dynamika aktywności inwestorów zaowocowała podpisaniem umów najmu na 2,3 mln mkw., co jet wynikiem o 20% wyższym od osiągniętego rok wcześniej. W efekcie ciągle niskiej dostępności wolnej powierzchni współczynnik pustostanów spadł do rekordowo niskiego poziomu 4% (- 0,7 pp. względem I kwartału 2018 roku).
- Pierwsze półrocze 2018 roku było bardzo intensywne. Uczestnicy rynku logistycznego nabrali tempa, co widać zarówno we wskaźniku powierzchni magazynowej będącej w budowie, ponadprzeciętnej aktywności najemców oraz niskim wskaźniku pustostanów. W aż czterech regionach, czyli centralnym, północnym, zachodnim oraz Szczecinie, wskaźnik pustostanów znajduje się na poziomie poniżej 1%. Natomiast w pozostałych częściach Polski, poza Warszawą, wskaźnik pustostanów jest poniżej 10%. To historyczne wyniki, których nie zanotowaliśmy nigdy wcześniej – komentuje Wojciech Kosiór, Director Head of BTS & Integrated Services w CBRE.

Polska Centralna największym placem budowy


Dużą aktywność deweloperów widać nie tylko we wskaźnikach, które są rekordowe, ale też w dużej liczbie projektów logistycznych, które są w fazie wzrostu (nowe projekty lub rozbudowa istniejących). Łącznie takich obiektów w całej Polsce jest aż 65. Największe projekty rozpoczęte w drugim kwartale 2018 roku to m.in. Panattoni BTS Leroy Merlin, Panattoni Park Stryków III i Panattoni BTS Bolesławiec. Najwięcej buduje się w Polsce Centralnej, gdzie powstaje 28% całkowitej powierzchni magazynowej. Rynek nieruchomości logistycznych rozwija się dynamicznie również na Śląsku, we Wrocławiu i w regionie Wschodnim.

fot. mat. prasowe

Rynek nieruchomości przemysłowych i magazynowych

Obecnie na rynku znajduje się 14,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.


Logistyka miejska na topie


Eksperci CBRE zwracają uwagę, że w 2018 roku na znaczeniu zyskują mniejsze obiekty magazynowe położone bliżej miast. Popularność tego typu rozwiązań wynika z rosnącego znaczenia koncepcji „logistyki miejskiej”. Takie projekty powstają m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie.
- Logistyka miejska i jej rosnące znaczenie to pochodna rozwoju sektora e-commerce. Klienci oczekują, że otrzymają zamówienie ze sklepu internetowego tak szybko, jak to możliwe. Dlatego tworzy się zapotrzebowanie na logistykę "ostatniej mili", która właśnie umożliwia dostarczanie zamówień do klientów w maksymalnie krótkim czasie – podsumowuje Wojciech Kosiór.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: