eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fundusze private equity bez innowacji?

Fundusze private equity bez innowacji?

2018-08-10 09:12

Fundusze private equity bez innowacji?

Nowe technologie © Inti St. Clair - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Powiedzenie, że nowe technologie rządzą współczesnym światem nie będzie żadną przesadą. Zmiany, które pociągają za sobą, dostrzegalne są w niemal każdej dziedzinie. Nie jest zatem zaskoczeniem, że wywierają one istotny wpływ na alternatywny sektor inwestycyjny. Jak jednak wynika z niedawnego badania KPMG International, większość funduszy hedgingowych i firm typu private equity na zmiany technologiczne reaguje dość opieszale - niemal co trzeci z respondentów przyznał, że z wdrażaniem kluczowych innowacji dopiero startuje.

Przeczytaj także: Rynek private equity w Europie Środkowej VI 2018

Poprzednie fale technologii informacyjnej przyczyniły się głównie do zautomatyzowania rutynowych procesów ręcznych, co zaowocowało redukcją kosztów oraz zapewniło większą dokładność. Bieżąca fala ma nieco inny charakter. Dostarcza ona przede wszystkim kompleksowych rozwiązań, które dzięki szybkości, łączności, przejrzystości i personalizacji mają przyczyniać się do lepszego połączenia firm.

Respondenci badania zrealizowanego przez KPMG niemal jednogłośnie przyznali, że od cyfryzacji w ich branży nie ma ucieczki, jednak zmiany mają postępować dość powoli.
Fundusze private equity będą w coraz większym stopniu wymagały rozwijania zdolności cyfrowych w firmach, w które inwestują. W szczególności będą odchodzić od bycia jedynie dostawcami kapitału, aby stać się strategicznymi partnerami. Tradycyjna koncentracja na finansach nie wystarczy, aby poprawić wartość i odporność ich spółek na zmiany technologiczne, zwłaszcza gdy sektor produkcyjny na całym świecie przechodzi do tak zwanej Rewolucji 4.0 – opartej na cyfryzacji. Cykle życia firm i produktów będą coraz krótsze. Wszystkie działania o wartości dodanej będą musiały zostać ponownie skalibrowane. Sztuka tworzenia wartości wykroczy poza tradycyjne podejście do rozwoju firm – mówi Rafał Wiza, partner, szef zespołu Private Equity w KPMG w Polsce.

Mniej niż jedna trzecia wszystkich respondentów badania KPMG stwierdziła, że jest na etapie wdrażania kluczowych innowacji, natomiast jedynie 3 proc. funduszy hedgingowych i firm typu private equity wdrożyło do swojej organizacji zaawansowane technologie, takie jak blockchain.

fot. mat. prasowe

Na jakim etapie wdrożenia nowych technologii znajduje się twoja organizacja

32 proc. organizacji wdrożyło media społecznościowe


32 proc. organizacji wdrożyło media społecznościowe, aby promować markę korporacyjną, odkrywać nowe możliwości inwestycyjne, czy też mapować sieci społecznościowe. Jednocześnie 29 proc. wdrożyło platformy oferujące wirtualne przechowywanie danych, w których partnerzy o ograniczonym dostępie mogą w czasie rzeczywistym przeglądać i analizować dane.

Według respondentów badania KPMG czynnikami przyspieszającymi tempo rozwoju innowacji cyfrowych do 2020 roku będą czynniki rynkowe, w tym rosnąca presja kosztowa (58 proc.), zmieniające się potrzeby inwestorów (51 proc.) oraz opłaty i obciążenia (30 proc.).

Informacje o raporcie
Raport KPMG International pt. „Alternative investments 3.0. Digitize or jeopardize” koncentruje się na dwóch kluczowych segmentach alternatywnego sektora inwestycyjnego najbardziej podatnych na cyfryzację – funduszy hedgingowych i funduszy private equity. Raport zawiera wskazówki dla liderów biznesu dotyczące sposobu w jaki ich firmy mogą przyspieszyć tempo innowacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: