eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w II kw. 2018

Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w II kw. 2018

2018-08-09 09:31

Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w II kw. 2018

Magazyn © Александр Ивасенко - Fotolia

Według najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland „At a Glance. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce Q2 2018”, łączny zasób powierzchni magazynowych i przemysłowych w naszym kraju osiągnął na koniec czerwca br. osiągnęła 14,2 mln m kw. Mamy zatem kontynuację świetnej, zeszłorocznej passy, podczas której rynek powiększył się aż o 21%.

Kolejne rekordy


Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie BNP Paribas Real Estate Poland, na przestrzeni pierwszego półrocza bieżącego roku rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych powiększył się o kolejne 5,5%, co pozwoliło mu osiągnąć wielkość 14,2 mln m kw. Kolejny już raz rekordowo niska okazał się współczynnik pustostanów, który pod koniec czerwca wyniósł skromne 4,0%. Na tym jednak nie koniec rekordów - wspomnieć bowiem należy o 2,2 mln m kw. powierzchni znajdującej się w budowie.

Polska Centralna rośnie najszybciej


Na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy br. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej powiększyły się o 741 800 m kw. Prym wiódł region Polski Centralnej, gdzie oddano do użytku blisko 260 000 m kw. powierzchni, co stanowi 35% nowej podaży w całym kraju. To właśnie w tej części kraju oddano do użytku największe obiekty: magazyn typu built-to-suit (BTS) dedykowany firmie B/S/H (79 000 m kw.) oraz kolejną fazę projektu P3 Piotrków (60 200 m kw.). Największą powierzchnię magazynową, poza rejonem Polski Centralnej, oddano do użytkowania na Górnym Śląsku (124 700 m kw.) oraz w strefie Warszawa II (121 870 m kw.). Polska Centralna notuje również największy wolumen powierzchni w budowie.
Deweloperzy są najbardziej aktywni w centralnej Polsce, gdzie odnotowano blisko 630 000 m kw. powierzchni na etapie konstrukcji. Tradycyjnie silna jest również pozycja kolejnego regionu czyli Górnego Śląska z blisko 320 000 m kw. w realizacji. Warto zaznaczyć niesłabnącą pozycję strefy wrocławskiej, oraz korytarza wzdłuż powstałej trasy S3, odpowiednio 217 000 m kw. i 183 000 m kw. w budowie – mówi Patrycja Dzikowska, Dyrektor działu Analiz i Badań Rynkowych, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Wolne powierzchnie w stolicy


Podobnie jak w poprzednim kwartale, najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej odnotowano w strefie Warszawa I, obejmującej nieruchomości magazynowo – logistyczne usytuowane w granicach administracyjnych stolicy. Na koniec pierwszego półrocza br. stopa pustostanów wyniosła tam 10,5%.

fot. Александр Ивасенко - Fotolia

Magazyn

Rynek magazynowo - logistyczny w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit


Najniższy wskaźnik pustostanów wśród głównych rynków magazynowych, wynoszący zaledwie 0,4%, zanotowano w regionie Polski Centralnej. Duży udział w zasobach rynku stanowią tam w całości wynajęte projekty typu BTS. Z podobnego powodu niewielka dostępność powierzchni występuje także na mniejszych rynkach. W regionach takich jak Trójmiasto, Bydgoszcz/Toruń, Szczecin czy Polska Zachodnia nie oferowano praktycznie żadnej wolnej powierzchni magazynowej w istniejących budynkach.

Czynsze i lokalizacja determinowane przez dostępność pracowników


Pomimo najwyższego wskaźnika niewynajętej powierzchni, to magazyny zlokalizowane na terenie Warszawy pozostają niezmiennie najdroższymi obiektami na rynku. Stawki czynszu sięgają tam od 3,70 do 5,35 euro miesięcznie za m kw., podczas gdy w pozostałych regionach nie przekraczają one 4 euro za metr kwadratowy.
Mimo silnej konkurencji pomiędzy czołowymi graczami na rynku, w ostatnich miesiącach obserwujemy presję na wzrost stawek czynszów. Trend ten jest spowodowany głównie przez zwiększenie kosztów budowy i ograniczoną dostępność siły roboczej. Należy pamiętać, że wysoka aktywność w sektorze budowlanym wiąże się z brakiem rąk do pracy, co ma wpływ na terminy dostarczania do użytkowania kolejnych obiektów. Generalni wykonawcy, motywowani presją płacową ze strony pracowników, niskim poziomem bezrobocia i kolejnymi podwyżkami kosztów materiałów, podnoszą też ceny swoich usług. Te finalnie znajdują odzwierciedlenie w stawkach czynszu najmu – komentuje Martyna Kajka, Konsultant, Dział Powierzchni Przemysłowychi Logistycznych, Europa Środkowo – Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Deweloperzy decydują się na lokowanie swoich obiektów w regionach niekojarzonych dotąd z projektami magazynowymi. Wpływ na to ma dostępność siły roboczej w regionach i coraz większa trudność ze znalezieniem pracowników w sąsiedztwie dużych ośrodków miejskich. Kluczowa w wyborze lokalizacji jest również infrastruktura transportowa, czego przykładem jest wysoka dynamika rozwoju rynku w ciągu powstającej drogi ekspresowej S3.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: