eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Antidotum na problemy prawne Polaków? Internet

Antidotum na problemy prawne Polaków? Internet

2018-08-08 11:30

Antidotum na problemy prawne Polaków? Internet

Problemy prawne Polaków © Robert Kneschke - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wprawdzie problemy prawne nie są wprawdzie czymś, z czym przychodzi nam się zmagać każdego dnia, to jednak i tak dotykają całkiem pokaźna grupa Polaków. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat konsultacji lub rady prawnej potrzebowało aż 4 na 10 Polaków. Co więcej, 3 na 4 z nas przyznaje, że chętnie skorzystałoby z niej choć raz w roku. Czego jeszcze dowodzą wyniki opublikowanego przez D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. raportu „Problemy prawne Polaków 2018” D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A.
Ogólnopolskie badanie, którego wyniki zaprezentowano w raporcie D.A.S. nie pozostawia złudzeń - problemy prawne i sytuacje, w których aż prosi się o skorzystanie z porady prawnika, Polaków nie omijają.
– Często jednak, nie do końca zasadnie, boimy się kosztów związanych z usługami adwokatów czy radców prawnych i ryzykujemy próbując się bez niego obyć. Niestety, czasem skutki takiej decyzji mogą być kosztowne i przysporzyć nam jeszcze więcej kłopotów – komentuje Janusz Zemła, Dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód w D.A.S.

Z prawem mamy do czynienia na każdym kroku


Co więcej, nawet największa ostrożność nie zagwarantuje na, że problemy prawne nie staną się naszym udziałem. Ryzyko związane z ich wystąpieniem czy uczestnictwo w procesie sądowym są na tyle uniwersalne, że nie powinniśmy być szczególnie zaskoczeni, jeśli któregoś dnia spotkają i nas.
– Sytuacji, w których możemy napotkać problemy prawne jest mnóstwo. Codziennie, bowiem uczestniczymy w różnych zdarzeniach, które reguluje prawo – np. zawieramy umowę kupna towarów lub wykonania usług, stosujemy się do przepisów ruchu drogowego jadąc samochodem czy przechodząc przez jezdnię. Nie możemy do końca wyeliminować ryzyka, że ktoś nie dotrzyma warunków zawartej umowy czy nie zastosuje się do przepisów albo, że my sami np. nieumyślnie naruszymy prawo – tłumaczy Janusz Zemła.

fot. mat. prasowe

Problemy prawne Polaków - infografika

Co 5. Polak miał problemy prawne na przestrzeni ostatnich 5 lat


Potwierdzeniem tego, że o sytuacje wymagające konsultacji lub porady prawnika wcale nie jest trudno, są również wyniki badania D.A.S. W ciągu 2 lat 39% respondentów wskazało, że zdarzyła się im przynajmniej jedna sytuacja, w której potrzebowali takiej konsultacji, w tym 14,5% osobom nawet więcej niż raz.

fot. mat. prasowe

Czy w ciągu ostatnich 2 lat zdarzyło ci się potrzebować konsultacji z prawnikiem?

61% respondentów nie potrzebowało ostatnio pomocy prawnej


Co więcej, Polacy często chcieliby móc skorzystać z wsparcia i porady prawnika. Najwięcej osób oszacowało, że taka pomoc przydałoby im się raz w roku (38%). Jednak już więcej niż co piąty Polak (21,5%) ocenia, że takie wsparcie byłoby przydatne częściej, ok. 2 razy w roku, 12,7% sądzi, że nawet kilka razy w roku. 2,8% osób chciałoby móc z niego skorzystać przynajmniej raz w miesiącu. W sumie aż 75,3% Polaków ocenia, że pomoc prawnika przydałaby się im przynajmniej raz w roku.
Wykres 2.

fot. mat. prasowe

Jak często przydałaby Ci się pomoc prawnika lub osoby z wykształceniem prawniczym?

Przynajmniej raz w miesiącu prawnika potrzebowałoby 2,8% badanych


1/4 Polaków internet zastępuje prawnika


Jednocześnie, mimo dużej potrzeby konsultacji z prawnikiem, tylko 45,7% z nas w razie sporu prawnego w pierwszej kolejności zwróci się o pomoc do specjalisty. Aż 22% Polaków zamiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia poszuka informacji w internecie, a 17,9% zwróci się do rodziny lub znajomych. Do organizacji lub instytucji udzielającej pomocy prawnej zgłosi się 14,1% ankietowanych
– Bazując na informacjach samodzielnie znalezionych w internecie lub opiniach osób nie posiadających wykształcenia prawniczego sporo ryzykujemy. Trzeba pamiętać, że analiza prawna musi uwzględniać konkretny stan faktyczny w danej sprawie, co często wychodzi poza zakres przytoczenia danego przepisu prawa – podkreśla Janusz Zemła z D.A.S.

fot. mat. prasowe

Do kogo zwrócisz się w pierwszej kolejności w razie sporu prawnego?

Aż 22% Polaków zamiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia poszuka informacji w internecie


Prawnika można mieć w ubezpieczeniu


Badania D.A.S. wykazały także, że w ciągu ostatnich 5 lat blisko co piątemu Polakowi (21%) zdarzył się w tym czasie problem prawny. - Być może części z nich Polacy mogliby uniknąć, gdyby skonsultowali się we właściwym momencie z prawnikiem – wskazuje Janusz Zemła z D.A.S. Jednocześnie, 6% badanych zadeklarowało, że posiada ubezpieczenie ochrony prawnej, które zapewnia i finansuje dostęp do profesjonalnych porad prawnych, szeregu usług prawnych na etapie pozasądowym oraz finansuje koszty ewentualnego procesu sądowego w wielu sytuacjach życiowych. W Europie Zachodniej, to bardzo popularne rozwiązanie, które w niektórych krajach ma już większość obywateli.
– W Polsce zapotrzebowanie na zapewnienie sobie stałego dostępu do finansowania kosztów procesu i innych wydatków prawnych stale rośnie. Coraz bardziej uświadamiamy sobie, że takie wsparcie jest przydatne i to nie tylko w sprawach sądowych, ale też także na etapie podejmowania decyzji, które mają skutki prawne – dodaje ekspert D.A.S.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: