eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Które polskie seriale tracą widownię?

Które polskie seriale tracą widownię?

2018-08-07 10:55

Które polskie seriale tracą widownię?

Seriale tracą widownię © terovesalainen - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

„Klan”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Barwy szczęścia” czy „Na wspólnej” to polskie seriale, które zasługują na miano niemal kultowych. Jak prezentuje się ich oglądalność? Czy w czasach, kiedy uwagę widzów coraz bardziej odwraca Netflix, rodzime hity z małego ekranu ciągle gromadzą tłumy przed telewizorami? Odpowiedzi na te pytania udziela analiza MullenLowe MediaHub.

Przeczytaj także: Czy wiemy kto produkuje najpopularniejsze seriale TV?

Okazuje się, że liderem spadków jest wyprodukowany przez TVP2 medyczny serial „Na sygnale”, który na przestrzeni trzech lat stracił aż połowę widzów. Spadków nie uniknął również goszczący na ekranach już od przeszło dwóch dekad „Klan”. I wprawdzie nie jest zaskoczeniem, że produkcja łączącą trzy pokolenia widzów straciła od 2015 roku aż 41% widzów, to jednak należy podkreślić, że była również jednym z nielicznych seriali TV, którym udało się w tym roku zwiększyć swoją widownię.

Ostatnie miejsce niezbyt chlubnego podium przypadło w udziale goszczącemu na antenie TVN „Szpitalowi”, który pożegnał się z 38% widzów. Tuż za podium znalazła się polsatowska „Pierwszą miłością”, której oglądalność spadła o 37% widzów. Na kolejnych miejscach antyrankingu znajduje się „Świat według kiepskich” (Polsat) ze spadkiem 36% i „Ojciec Mateusz” (TVP1) ze spadkiem 33%. „Na dobre i na złe (TVP2) - 30%, „O mnie się nie martw” (TVP2) – 26%, „M jak miłość” (TVP2) – 17%, „Barwy szczęście” (TVP2) – 15%, „Przyjaciółki” (Polsat) – 14%, „Na wspólnej” (TVN) – 11% i „Policjantki i Policjanci” (TV4 pl) – 10%.

fot. mat. prasowe

Liderzy spadków odpowiedzialności

W ostatnich trzech latach najwięcej widzów stracił medyczny serial „Na sygnale”


- Pierwsze dwie pozycje w rankingu oglądalności seriali w grupie komercyjnej od lat niezmienne zajmują sztandarowe produkcje TVP - króluje "M jak miłość" (1,85 mln), a drugie miejsce zajmuje "Na dobre i na złe" (1,13mln). W 2018 r. trzecie miejsce zajęła TVN-owa „Diagnoza” (0,88mln). Jednak większość formatów traci w porównaniu do zeszłego roku. Spadki rzędu kilkunastu procent dotknęły np. "Na dobre i na złe" (-12%), "Drugą szansę" (-10%), "Ojca Mateusza" (-18%) czy "Świat według Kiepskich" (-10%). Liderem ostatnich spadków jest serial TVP: "Na sygnale" od którego odeszło aż 44 proc. widzów. Niewiele lepiej wypadł format TV4: "Policjantki i policjanci" (-36%). Pozycje takie jak: "Wojenne dziewczyny", "O mnie się nie martw", "Szpital" czy "Komisarz Alex" tracą po ponad 20 procent. Przed spadkami uchroniły się 3 seriale TVP: "M jak miłość" (+6%), "Barwy szczęścia" (+5%) i "Klan" (+11%), który w magiczny sposób odmłodził swoją widownię. Polsatowe "Przyjaciółki" wypadły 2% lepiej niż przed rokiem - mówi Michał Bakalarczyk, telewizyjny ekspert MullenLowe MediaHub.

fot. mat. prasowe

Ranking seriali 2017 vs 2018

Na czołowych miejscach królują od lat "M jak miłość" oraz "Na dobre i na złe


O badaniu
Analiza domu mediowego MullenLowe MediaHub przygotowana została na podstawie danych firmy Nielsen Audience Measurement, (widownia 16-49 lat, prime time, w latach 2015, 2016, 2017, 2018).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: seriale TV, telewizja, oglądalność TV

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: