eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Regionalny rynek biurowy ściga Warszawę

Regionalny rynek biurowy ściga Warszawę

2018-08-06 11:49

Regionalny rynek biurowy ściga Warszawę

Budynki biurowe © Mike Mareen - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polski rynek biurowy ma się dobrze. Na mapie naszego kraju pojawia się istotna ilość istotnych projektów biurowych. I wprawdzie to Warszawa pozostaje liderem, jeżeli chodzi o całkowity zasób powierzchni biurowych, to jednak wystarczy spojrzeć na nową podaż, aby przekonać się, że palma pierwszeństwa należy nie do stolicy, a do regionów. To w tych ostatnich powstało więcej nowych biurowców, więcej się ich buduje, a wskaźnik pustostanów jest niższy niż w Warszawie (9,3% vs. 11,1%).

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy 2023 z rekordowym popytem

Jak już wspomniano we wstępie, Warszawa pozostaje wśród rodzimych rynków biurowych liderką, ale wyraźnie widać, że pościg za nią trwa w najlepsze. U schyłku czerwca bieżącego roku zasób biurowy w stolicy prezentował się okazalej niż w regionach, ale już rzut oka na inne dane wystarczył, aby stwierdzić, że pod innymi względami nasza główna metropolia pozostaje w tyle.

Regiony depczą stolicy po piętrach


W miastach regionalnych przybywa obecnie więcej biur niż w stolicy. W I połowie br. warszawski rynek powiększył się o 173,5 tys. mkw., tymczasem regiony zyskały aż 256,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. CBRE prognozuje, że na przestrzeni całego roku nad Wisłą przybędzie 270,4 tys. mkw., a w regionach 357,1 tys. mkw.

W miastach regionalnych spotkamy też więcej placów budowy. W trakcie realizacji są inwestycje, które zapewnią ponad 977 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To znacznie więcej niż buduje się obecnie w Warszawie (ponad 747 tys. mkw. powierzchni).

fot. mat. prasowe

Powierzchnia biurowa w miastach regionalnych - statystyki

Zasób powierzchni biurowej w regionach to 4,637 miliona mkw.


Regiony w porównaniu z Warszawą, na koniec czerwca br. miały również niższy współczynnik pustostanów – 9,3% wobec 11,1%. Najniższy wskaźnik odnotowało Trójmiasto (6,7%), a najwyższy Lublin (19,7%). W Szczecinie – 6,8%, w Poznaniu 7,7%, w Łodzi – 8,6%, Krakowie – 9,3%, Wrocławiu – 9,7%, Katowicach – 10,8%.

fot. mat. prasowe

Podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych (’000 mkw.)

Ponad 40% nowo oddanej powierzchni biurowej jest zlokalizowane we Wrocławiu.


Warszawa wciąż atrakcyjna dla firm


Firmy szukające atrakcyjnej lokalizacji dla swoich biur wciąż częściej decydują się na stolicę niż miasta regionalne. W I półroczu br. w Warszawie łącznie wynajęły ponad 427 tys. mkw., podczas gdy w siedmiu głównych miastach regionalnych ponad 261,8 tys. mkw. powierzchni biurowej (spadek o 21% r/r).
- Półroczny wolumen najmu w regionach poniżej 300 tys. odnotowaliśmy ostatnio w pierwszej połowie 2016 roku. W międzyczasie przybyło prawie 1 mln mkw. nowej powierzchni biurowej. W szczególności znaczny spadek najmu jest zauważalny w Szczecinie, Katowicach i Poznaniu Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w Lublinie, gdzie firmy wynajęły trzykrotnie więcej powierzchni niż w ostatnim półroczu 2017 roku. Jest to historycznie jeden z najlepszych wyników w historii tego miasta – komentuje Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

Popyt w miastach regionalnych kształtują przede wszystkim najemcy z sektora finansowego oraz IT. Te dwie kategorie najemców odpowiadają za ponad połowę popytu na rynku nieruchomości biurowych. Do największych transakcji w regionach należał najem prawie 41,8 tys. mkw. we Wrocławiu i Poznaniu przez spółki należące do Grupy Santander.

fot. mat. prasowe

Poziom najmu w miastach regionalnych

Strukturę najmu w miastach regionalnych kształtują w jednej połowie nowe umowy najmu, a w drugiej przedłużenia umów, ekspansje oraz zajęcia właścicielskie powierzchni.


Rynek biurowy Wrocławia milionerem


W pierwszej części tego roku we Wrocławiu została oddana do użytkowania rekordowa powierzchnia biurowa (103,8 tys. mkw.). Tym samym stolica województwa dolnośląskiego przekroczyła granicę 1 mln mkw. łącznych zasobów powierzchni biurowej. Warto zwrócić uwagę, że we Wrocławiu jest zlokalizowanych ponad 40% powierzchni biurowej oddanej w regionach. Jednocześnie w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, od stycznia do czerwca br. widoczny był spadek popytu na powierzchnię biurową. Jeszcze rok temu na koniec pierwszego półrocza było to około 91,7 tys. mkw., a w roku 2018 już tylko 58,4 tys. mkw.

Stolica Małopolski - rynek biurowy pierwszego wyboru


Kraków po I półroczu 2018 roku jest liderem wśród miast regionalnych pod względem popytu na powierzchnię biurową – z wynikiem 77,1 tys. mkw. i to pomimo prawie 25% spadku w porównaniu do II półrocza 2017 roku.

Optymistyczna prognoza dla regionalnej Polski


- Na koniec 2018 roku zasób regionalnej powierzchni biurowej może zwiększyć się o 12% r/r i tym samym przekroczyć 5 mln mkw. i zbliżyć się do zasobów biurowych Warszawy. Co więcej, z dynamicznym rozwojem regionalnego rynku biurowego będziemy mieć do czynienia co najmniej do końca 2020 roku. W ciągu najbliższych trzech lat do użytku zostanie oddany niemal 1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Co ciekawe, największy procentowy przyrost podaży będzie miał miejsce w Szczecinie – mówi Kamil Tyszkiewicz z CBRE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: