eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2018 na półmetku. Jak je spędzamy?

Wakacje 2018 na półmetku. Jak je spędzamy?

2018-08-05 10:41

Wakacje 2018 na półmetku. Jak je spędzamy?

Wakacje 2018 na półmetku © Tierney - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wakacje 2018 przekroczyły już swój półmetek Z tej okazji serwis Wakacje.pl postanowił przyjrzeć się, jak Polacy spędzają wolne dni. Pod lupę wzięto zagraniczne wyjazdy mieszkańców poszczególnych województw. Gdzie i jak podróżujemy?

Wakacje bez paszportu


Wprawdzie pokaźne kolejki, które ustawiają się przed urzędami paszportowymi, to potwierdzenie powrotu popularności takich kierunków jak Turcja, Egipt i Tunezja (w tym sezonie 3., 5. i 8. miejsce listy TOP 10), to jednak pozostałe z dziesięciu najczęściej wybieranych destynacji (67 proc. rezerwacji) położone są w Europie. Na szczycie zestawienia - bez zaskoczeń - Grecja, którą wybrało 30 proc. urlopowiczów, a tuż za nią Bułgaria z wynikiem na poziomie 15 proc. W pierwszej piątce znalazło się również miejsce dla Hiszpanii (11 proc.). Miejsce od 6. do 10. to już wyłącznie kraje europejskie, z wyjątkiem pozycji 8., na której uplasował się powracająca do łask Tunezja. Na brak popularności nie mogły narzekać również Albania, Włochy, Chorwacja i Cypr.

Turecka trzynastka


W zestawieniu najpopularniejszych krajów najlepiej wypada Grecja, a to za sprawą aż 29 destynacji, spośród których mogą wybierać polscy turyści. Obok najpopularniejszych Krety, Rodos czy Zakynthos, w ofercie biur podróży znajdziemy wycieczki na Mykonos, Lesbos czy Evię. To jednak nie greckie kurorty wygrywają w zestawieniu najczęściej wybieranych kurortów na lato 2018. Aż w 13 polskich województwach najczęściej wybieranym kierunkiem okazała się Riwiera Turecka. Tylko w województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim popularniejszy jest bułgarski Słoneczny Brzeg.

We wszystkich województwach królują wyjazdy tygodniowe. Na najdłuższe wakacje najwięcej turystów wyjeżdża z województw śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Niemal co piąta wycieczka w tych województwach trwa dwa tygodnie. Najrzadziej na tak długi urlop wyjeżdżają mieszkańcy województw podkarpackiego i podlaskiego.

Wakacje 2018 to głównie wycieczki z transportem samolotem. Tak podróżuje 80 proc. urlopowiczów – wynika z danych portalu Wakacje.pl, który porównuje oferty wycieczek ponad 100 biur podróży. Na organizację podróży we własnym zakresie (samochodem, samolotem) decyduje się najwięcej osób z województw śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego. Wycieczki z dojazdem własnym najrzadziej kupują mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego.

Razem czy osobno?


Połowa (51 proc.) Polaków wyjeżdża na urlop z partnerem, 38 proc. zabiera dzieci. Pozostałe 11 proc. to single i grupy. Najwięcej rodzin z dziećmi podróżuje z województw mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, pomorskiego dolnośląskiego i łódzkiego, najmniej ze świętokrzyskiego, opolskiego i lubelskiego. Najliczniejsze grupy singli wyjeżdżających na wakacje z biurem podróży to mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego i pomorskiego. Te same województwa mają największą reprezentację turystów powyżej 55. roku życia. W zestawieniu najmłodszych turystów w wieku 18-25 lat pomorskie wyprzedziły województwa małopolskie, dolnośląskie i łódzkie. Bez towarzystwa najrzadziej podróżują turyści z opolskiego, lubuskiego i podlaskiego.

fot. mat. prasowe

Wakacje razem czy osobno?

Najwięcej rodzin z dziećmi podróżuje z województw mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego


Średnia krajowa


Za tegoroczne wakacje za granicą płacimy średnio 6 109 zł. Więcej niż średnią krajową płacą mieszkańcy pięciu województw: mazowieckiego – 6 609 zł, kujawsko-pomorskiego – 6 325 zł, pomorskiego – 6 434 zł, podkarpackiego – 6 305 zł i warmińsko-mazurskiego – 6 274 zł. Najmniej na wakacje za granicą wydają mieszkańcy województw świętokrzyskiego – 5 638 zł, opolskiego – 5 648 zł i śląskiego – 5 730 zł.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Papusz / 2018-08-06 12:05:14

    my byliśmy w Trójmieście i jesteśmy bardzo zadowoleni, noclegi rezerwowaliśmy przez bookapart odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Damian00 / 2018-08-06 12:14:38

    Z mężem w tym roku postanowiliśmy zostać w Polsce, bo jest tak piękna pogoda, że aż szkoda jej nie wykorzystać. Wybraliśmy Kudowe-Zdrój a zatrzymaliśmy się w Hotelu Verde Montana, w którym można świetnie wypocząć. Także zwiedzajmy Polskę bo cudze chwalicie, a swego nie znacie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: