eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Polska: wydarzenia tygodnia 31/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 31/2018

2018-08-05 22:02

  • Co dalej z zakazem handlu w niedzielę. Będą zmiany. Rząd informuje, że przygotowuje korekty do ustawy o zakazie handlu w niedziele. Będą większe ograniczenia, będą one dotyczyły możliwości sprzedaży, zwłaszcza w małych sklepach.
  • Branża gier jest w Polsce silna i coraz silniejsza. Jej wizytówką są obecnie takie firmy jak CD Projekt, Techland czy 11bit studios. Próbę spojrzenia na całą branżę podjął w swoim raporcie "Forbes" analizując wyniki 25 firm produkujących gry. Na bazie tego raportu może zdać sobie sprawę jak silna jest branża produkcji gier w Polsce. I tak: łączna wartość 25 spółek z listy "Forbesa" to 26,2 mld PLN. Największe z nich to: giełdowa spółka CD Projekt CD Projekt z kapitalizacją na poziomie 18,9 mld zł; Techland o wartości 3,5 mld zł oraz 11bit studios z wyceną 1,1 mld zł. Rynek dla tych firm w Polsce to ponad 16 milionów graczy, a w tej liczbie aż 5,9 mln to kobiety... "Największą popularnością wśród Polaków cieszą się gry mobilne (60 proc. gra w tego typu produkcje. Polski rynek gier jest na 23. miejscu na świecie pod względem wielkości w skali globalnej. Warto dodać, że czołówkę stanowią USA, Chiny, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy.
  • Giełda Papierów Wartościowych miała w II kwartale dobre wyniki, między innymi zanotowała rekordowy zysk netto. Spółka zapowiada też wypłatę dywidendy. Prezes Marek Dietl zapowiada, że za 14 miesięcy spółka zaskoczy świat nowym, innowacyjnym na skalę światową indeksem. GPW odnotowała w 2Q 79,11 mln zł zysku netto, podczas gdy rok wcześniej było to 41,93 mln zł. W całym pierwszym półroczu spółka miała 107,59 mln zł zysku netto. Przy okazji warto spojrzeć szerzej na światowy rynek akcyjny. Na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z giełdowymi indeksami wartymi 31 bln USD. Chiński rynek akcji po czwartkowym tąpnięciu był wart 6,09 biliona dolarów i spadł na trzecią pozycję. Na drugim miejscu jest obecnie giełda japońska z giełdowymi indeksami o wartości 6,17 bln USD. Jak wiadomo Chiński rynek akcji wyprzedził japoński cztery lata temu (pod koniec 2014 roku). Przez kolejne lata rozwijał się dynamicznie do poziomu ponad 10 bln USD. Obecnie tak chińskie akcje jak i juan są pod presją wynikającą z wojny handlowej z USA. Pewną rolę w tym procesie odgrywa spowolnienie chińskiej gospodarki.
  • Najnowsze dane dotyczące sprzedaży mieszkań przez deweloperów potwierdzają wcześniejszą prognozę, że nadeszło spowolnienie. Większość firm tej branży notowanych na GPW wykazała w sprawozdaniach słabszy od oczekiwanego rezultat sprzedaży mieszkań. To skutek obserwowanego od pewnego czasu wzrostu cen oraz zapowiedzi dalszych wzrostów. Po słabszym pierwszym kwartale liczono na lepszy drugi kwartał jednak na pewno nie liczono się z dwucyfrowym spadkiem sprzedaży już w połowie roku. Oznacza to, że perspektywa końca boomu na pierwotnym rynku mieszkaniowym stała się bardzo realna. Podsumowując: od początku boomu, czyli w ciągu ostatnich 5 lat, deweloperzy sprzedawali dwa razy więcej lokali niż kiedykolwiek wcześniej. W opinii analityków obecny spadek to raczej powrót do normalności. Wśród analityków panuje opinia, że jeżeli w bieżącym roku sprzedaż nowych mieszkań spadnie nawet o 10 proc. w stosunku do rekordowego roku ubiegłego, to dla całej branży będzie to trzeba uznać jako korektę.
  • Nowa sieć dyskontów na polskim rynku. Wejście na polski rynek planuje rosyjska firma Svetofor, prowadząca obecnie około 800 sklepów w Rosji i sąsiednich krajach. Na polskim rynku sklepy tej sieci handlowej będą występowały pod marką Mere. Firma zamierza uruchamiać sklepy w średnich i dużych miastach oraz w ich pobliżu a także przy trasach o dużym natężeniu ruchu. W pierwszym etapie rosyjska sieć zamierza otworzyć w Polsce 105 sklepów. Sieć ma być rozwijana przez zarejestrowaną w Krakowie spółkę Torgservice PL, której współudziałowcami są właściciele Svetofora. Wcześniej spółka założyła sklepy na Białorusi, w Kazachstanie i w Azerbejdżanie. Sevetofor planuje też rozpoczęcie działalności w Rumunii. Towary mają kosztować o 20 proc. mniej niż średnio na rynku. Taki skutek firma uzyskuje dzięki bezpośredniej współpracy z producentami, sztywnej polityce kosztowej i minimalnej marży. Warto dodać, że w Polsce działa wiele sieci dyskontów, super- i hipermarketów. Największe firmy dyskontowe to: portugalska Biedronka (ok. 2830 sklepów), niemiecki Lidl (ok. 650 placówek) oraz duńskie Netto (ok. 360 sklepów).
  • Co nas czeka w sierpniu na rynku paliw. Prognoza cen paliw samochodowych na pierwszą połowę sierpnia nie jest korzystna dla kierowców. W tygodniu od 6 do 12 sierpnia 2018 r. na stacjach będą dostępne paliwa w następujących cenach: benzyna Pb98 za 5,41-5,51 zł/l, Pb95 za 5,09-5,18 zł/l, olej napędowy ON za 4,98-5,07 zł/l, autogaz LPG za 2,30-2,38 zł/l. Oznacza to, że wg prognoz już nie tylko benzyna, ale i diesel będą kosztować powyżej 5 zł.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Aktualny temat... JAK CZĘSTO CZYŚCISZ KLIMATYZACJĘ W SAMOCHODZIE? Przeczytaj! TERAZ BĘDZIESZ ROBIŁ TO CZĘŚCIEJ!

Podczas upałów nic nie przynosi takiej ulgi jak klimatyzacja w aucie. Pod jednym warunkiem – musi być regularnie czyszczona i dezynfekowana. W innym wypadku wraz z powietrzem wdychasz pleśń, roztocza i bakterie, co nie pozostanie bez wpływu na Twoje zdrowie.

Przejażdżka z… bakteriami

Lubisz korzystać z chłodnego powietrza z samochodowej klimatyzacji? Choć wydawać się to może mało prawdopodobne, to istnieją mocne dowody na to, że klimatyzacja w twoim aucie zamiast orzeźwienia, może wywołać chorobę. Jak ostrzegają specjaliści, zaniedbane instalacje klimatyzacyjne to wymarzona pożywka dla pleśni i bakterii, co może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jedno z badań przeprowadzone m.in. przez London Metropolitan University wykazało, że samochodowa klimatyzacja może być idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, powiązanych choćby z infekcjami dróg moczowych, septycznym zapaleniem stawów, a nawet zapaleniem opon mózgowych. Podczas badania pobrano wymazy z 15 filtrów klimatyzacyjnych samochodów w Wielkiej Brytanii, a następnie poddano je analizie laboratoryjnej. Wszystkie filtry wykazały obecność bakterii, z których najpowszechniejszym okazał się Bacillus Licheniformis, w dalszej kolejności były to Bacillus subtilis i Bacillus. Bacillus subtilis zwykle znajduje się w przewodzie pokarmowym ludzi i niektórych ssaków, a Bacillus jest powiązany z szeroką gamą infekcji, m.in. z zapaleniem opon mózgowych, ropniami i posocznicą.

Problemem nieczyszczonych klimatyzatorów są również pleśń i grzyby. Mogą się one rozwinąć poprzez produkujący zimne powietrze parownik, czyli element klimatyzacji, który sprzyja zawilgoceniu. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym więcej wilgoci w parowniku. Skąd tyle mikroorganizmów w klimatyzacji? Wilgoć, ciepło oraz brak swobodnego przepływu powietrza sprawiają, że wnętrze klimatyzatora stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni czy bakterii.

Ból głowy, atak alergii, a nawet choroba legionistów

Oddychanie brudnym, zapleśniałym powietrzem w dłuższej perspektywie może powodować wiele dolegliwości i problemów zdrowotnych np. zmęczenie, senność, bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi, w przypadku uczulenia na pleśń reakcje alergiczne i objawy takie jak katar, kichanie, kaszel, swędzenie oczu, gardła, a nawet zapalenie zatok.

W ekstremalnych przypadkach klimatyzacja może wywołać wśród użytkowników pojazdu infekcje bakteryjne, najczęściej występujące są zapalenia płuc. Taka osoba ma wówczas typowe dla schorzenia objawy, pojawić się może wysoka gorączka, duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Jedną ze szczególnie niebezpiecznych bakterii, dla której przewody klimatyzacji są idealnym środowiskiem do wzrostu, jest szczep Legionella. Legionella może wywołać szereg niebezpiecznych powikłań m.in. gorączkę Pontiac lub zakażenie nazywane chorobą legionistów, rodzaj ciężkiego zapalenia płuc, które może skończyć się śmiertelnie. Najbardziej narażeni na schorzenia wywołane zainfekowanym powietrzem z klimatyzacji są alergicy, chorzy na astmę, osoby cierpiące na schorzenia płuc, w starszym wieku, schorowane, z obniżoną odpornością oraz kobiety w ciąży.

Eksperci coraz częściej zachęcają kierowców do przeglądu swojej klimatyzacji, nie tylko z troski o jej poprawne funkcjonowanie czy świeżość powietrza, ale również aby ustrzec się poważnych konsekwencji dla zdrowia.

- Systemy klimatyzacyjne są częstym miejscem kumulowania się drobnoustrojów, dlatego tak istotna jest wymiana czy oczyszczanie filtrów przed sezonem letnim, o czym wielu kierowców zapomina lub bagatelizuje tę kwestię. Wówczas w trakcie nieużytkowania klimatyzacji bakterie, pleśnie i grzyby mogą się gromadzić w zakamarkach. Jeśli nic z tym nie robimy, patogeny mogą zagrozić zdrowiu kierowcy, jak i pasażerów. Zaleca się, aby dbać o stan techniczny klimatyzacji i oczyszczać ją kompleksowo przynajmniej raz w roku, co pozwala na pozbycie się bytujących tam bakterii – wyjaśnia Mateusz Wydrzyński, ekspert ds. czystości Clinex.

Czujesz nieprzyjemny zapach? Czas oczyścić układ klimatyzacji

Jeśli z otworów klimatyzacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach, to może być efekt zalegającej pleśni i bakterii. Dzieje się tak, ponieważ powietrze przechodzące przez parownik przenosi również cząstki bakterii do kabiny pasażerskiej poprzez otwory wentylacyjne. Innymi sygnałami problemu może być zablokowanie przepływu chłodnego nawiewu z klimatyzatora, co może być spowodowane zatkaniem filtra powietrza przez zalegający tam brud i kurz.

Jak pozbyć się bakterii z klimatyzacji?

Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed nagromadzeniem bakterii i pleśni są regularne kontrole techniczne układu klimatyzacji w serwisie samochodowym, np. w ramach okresowego przeglądu. Wówczas klimatyzacja jest profesjonalnie czyszczona przez specjalistów. Warto wymieniać uszkodzone elementy na nowe, np. filtr antypyłkowy (najrzadziej wymieniamy je raz na dwa lata), ponieważ na starym gromadzi się osad sprzyjający rozwojowi drobnoustrojów.

Możemy również zaopatrzyć się w odpowiednie środki i samodzielnie dbać o czystość klimatyzatora. Specjaliści doradzają, że pomocne okaże się korzystanie ze specjalnych produktów do czyszczenia systemów klimatyzacji, które kupimy w specjalistycznych sklepach, również internetowych.

- Do czyszczenia klimatyzacji i wentylacji samochodowej używamy odpowiednio dobranych preparatów. Mogą to być np. płyny w formie spryskiwacza, które są proste w użytku, usuwają zgromadzony kurz i brud. Aby osiągnąć jeszcze dłuższy efekt czystości i pozbyć się mikroorganizmów, zaleca się zastosowanie specjalnych środków do dezynfekcji z aktywnymi nanocząsteczkami srebra. Srebro zabija bakterie, grzyby oraz zarodniki, opóźniając jednocześnie ich ponowne rozmnażanie. Dodatkowo, likwiduje nieprzyjemnych zapach stęchlizny, charakterystyczny dla zaniedbanych filtrów. Regularne stosowanie profesjonalnych preparatów zabezpiecza przed osadzaniem się zabrudzeń i drobnoustrojów, co pozwoli nie tylko zachować dobry stan techniczny klimatyzacji, ale również ustrzec się problemów ze zdrowiem – podsumowuje ekspert Clinex.

Mateusz Wydrzyński, ekspert ds. czystości Clinex

Oceń

0 5

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: